Logo
Logo

Ziemia/podłoże do uprawy roślin. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupach

Ziemia to podstawowe środowisko życia roślin, dlatego musi być starannie dobrana do ich potrzeb i posiadać odpowiednią strukturę, skład oraz odczyn pH (do 6,5 kwaśne, 6,6-7,2 obojętne, powyżej 7,3 zasadowe). W sklepach znajdziemy różne ziemie i podłoża dla roślin (np. ziemię kwiatową, podłoże uniwersalne, podłoże do storczyków), dlatego warto wiedzieć, czym się różnią i co brać pod uwagę przy ich wyborze.

Streszczenie artykułu
Wybór odpowiedniej ziemi podłoża do uprawy roślin to kluczowy aspekt, który wpływa na zdrowie i wzrost roślin. Podłoże to nie tylko ziemia, ale także składniki mineralne, organiczne i powietrze, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Przy wyborze ziemi podłoża, warto zwrócić uwagę na jej skład, który powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej rośliny. Niektóre rośliny preferują podłoże kwasowe, inne zasadowe. W skład podłoża mogą wchodzić różne składniki, takie jak torf, kora, piasek, perlit czy wermikulit, które wpływają na strukturę podłoża, a tym samym na zdrowie roślin. Istotne jest także pH podłoża, które wpływa na dostępność składników odżywczych dla rośliny. Zbyt kwasowe lub zbyt zasadowe pH może prowadzić do niedoborów lub nadmiaru pewnych składników. Przy zakupie ziemi warto zwrócić uwagę na jej jakość, najlepiej wybierać te, które mają certyfikat. Niezależnie od wyboru, należy pamiętać, że każde podłoże z czasem traci swoje właściwości, dlatego ważne jest regularne nawożenie i uzupełnianie składników odżywczych.
Spis treści
Czym różni się ziemia od podłoża? Jakie parametry powinna mieć dobra ziemia? Czym różnią się podłoża specjalne?

Ziemia czy podłoże?

ZIEMIA to rodzaj odpowiednio skomponowanego podłoża dla roślin, w którym głównymi składnikami są materiały organiczne, tworzące próchnicę (torf, kompost, ziemia liściowa), związki mineralne (nawóz) oraz inne dodatki np. rozluźniające (np. perlit, piasek) lub absorbujące wodę (np. hydrożel).

Czasami ziemią bywa też nazywana gleba ogrodowa, ale jej nie znajdziemy w sklepach, bo nie jest odpowiednia do uprawy roślin doniczkowych. Ziemia z ogrodu może zawierać nasiona chwastów, jaja szkodników oraz patogeny chorobotwórcze, które mogą zaszkodzić roślinom. Jej skład nie jest też zbadany (np. kwasowość, żyzność), dlatego trudno dopasować ją do potrzeb konkretnych roślin.

PODŁOŻE zwykle jest skomponowane dla konkretnej grupy roślin lub upraw specjalnych (np. kaktusów, storczyków, uprawy hydroponicznej) i wcale nie musi zawierać torfu, kompostu czy humusu. Podobnie jak ziemia także może być mieszanką składników organicznych, mineralnych i innych. 

Przykładowo podłoże dla storczyków złożone jest przede wszystkim z materiałów wysoce przepuszczalnych jak np. rozdrobniona kora, włókno kokosowe, lekki torf, perlit i keramzyt, z dodatkiem nawozu dla storczyków lub grzybów mikoryzowych. Podłoże do upraw hydroponicznych to natomiast obojętny chemicznie materiał mineralny, nie mający wpływu na wzrost i rozwój roślin jak np. keramzyt czy kulki ceramiczne. Można spotkać też podłoża specjalne, przeznaczone dla innych roślin np. owadożernych (np. rosiczek), paproci, cytrusów, kaktusów, warzyw, roślin akwariowych, roślin kwasolubnych, do siewu i pikowania lub podłoża beztorfowe (np. dla kaktusów).

Jaka powinna być dobra ziemia/podłoże i czy warto ją kupić?

W sprzedaży wybór podłoży jest bardzo szeroki. Najbardziej popularna jest ziemia uniwersalna lub kwiatowa, która ma zwykle zbilansowany skład i zawiera szereg dodatków wspomagających wzrost i rozwój roślin. Jest odpowiednia dla większości roślin doniczkowych, z wyjątkiem gatunków o specjalnych wymaganiach (np. storczyki, rośliny kwasolubne).

W najlepszych podłożach tego typu znajduje się: 

  • kompost,
  • torf wysoki,
  • składniki odkwaszające (np. wapno),
  • składniki rozluźniające (np. keramzyt, pelit),
  • składniki kumulujące wodę (np. hydrożel, glinka)
  • oraz długodziałający, wieloskładnikowy nawóz mineralny.

W zależności od składu, wielkości opakowania i producenta, podłoża uniwersalne mogą dość znacznie różnić się ceną.

Najdroższe i najlepsze są podłoża uniwersalne BIO, pozbawione sztucznych dodatków i nawozów. Nadają się przede wszystkim do uprawy warzyw, owoców i ziół. W ich składzie znajdziemy min.: torf, kompost, humus, guano, mączkę rogową czy nawóz organiczny. Ich koszt to ok. ok. 1,5-2,5 zł. za 1 l. (np. ziemia uniwersalna COMPO BIO), choć można znaleźć też tańsze, ale zwykle gorszej jakości podłoża BIO w cenie 0,5-0,6 zł. za 1 l..

Klasyczne podłoża uniwersalne mają na ogół lekko kwaśne pH i skład oparty na torfie wysokim (odczyn kwaśny) z dodatkiem składnika odkwaszającego (np. wapna) i rozluźniającego (np. perlit), nawozu mineralnego, a czasem też kompostu lub pożytecznych mikroorganizmów. Ich ceny wahają się w granicach 0,2 (uboższy skład) - 0,7 (lepsza jakość) zł. za 1 l.

Zawsze sprawdzajmy cenę za litr podłoża, a nie za worek, gdyż worki z ziemią mogą mieć różną pojemność.

Specjalne ziemie/podłoża do...

Oprócz ziemi kwiatowej lub uniwersalnej, w sklepach znajdziemy też podłoża dedykowane konkretnym roślinom. Wbrew pozorom nie różnią się jedynie nazwą, ale też składem, który jest starannie dobrany do potrzeb danego gatunku.

► UPRAWY ROŚLIN KWASOLUBNYCH
Przykładowo podłoża dla roślin kwasolubnych (np. azalie, różaneczniki, wrzośce, hortensje) zawierają w swoim składzie głównie torf oraz przekompostowaną korę i mają kwaśny odczyn pH – ok. 4,0-5,5. (Cena podłoża to ok. 0,3-0,6 zł. za 1 l., choć bywają też droższe)

► UPRAWY KAKTUSÓW I SUKULENTÓW
Z kolei przy uprawie kaktusów i sukulentów potrzeba podłoża niezbyt żyznego, przepuszczalnego i przewiewnego, które nie będzie kumulowało nadmiaru wody. W jego składzie powinien znaleźć się głównie piasek, żwirek, torf, kreda i perlit. Te podłoża mogą być dość drogie, ale nie zużywa się ich zbyt wiele. (Cena tego podłoża to ok. 1,5-3,5 zł. 1 l.)

► UPRAWY STORCZYKÓW
Kolejnymi specyficznymi roślinami są storczyki, które jako epifity rosnące bez ziemi (np. w konarach drzew), oczekują jeszcze bardziej przewiewnego podłoża. Mieszanka do uprawy storczyków powinna składać się głównie z kory i włókna kokosowego, z dodatkiem perlitu lub keramzytu.

►UPRAWY ROŚLIN BALKONOWYCH
Podłoża dla kwitnących roślin balkonowych, muszą być natomiast zdecydowanie bardziej zasobne w składniki odżywcze, dlatego w ich składzie powinien znajdować się torf wysoki i składnik odkwaszający oraz wieloskładnikowe nawozy mineralne, ze zwiększoną ilością potasu (wspomaga kwitnienie). Pożądany będzie też dodatek kompostu.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: robertprzybysz/Depositphotos

Autor
Ziemia/podłoże do uprawy roślin. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupach
Ziemia/podłoże do uprawy roślin. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupach
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl