Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Fotele ogrodowe – jak dopasować je do stylu ogrodu?

Fotele ogrodowe to jedne z podstawowych elementów wyposażenia. Powinny być wygodne, funkcjonalne i dostosowane do estetyki całego ogrodu. Jak wybrać dobre fotele ogrodowe i dopasować je do stylu ogrodu? Mamy dla was kilka podpowiedzi, które warto wziąć pod uwagę przy zakupach! 

Spis treści
Fotele ogrodowe – jak dopasować je do stylu ogrodu? Które fotele będą najlepsze dla Ciebie? Galeria inspiracji

Fotele ogrodowe – jak dopasować je do stylu ogrodu?

Dobre fotele ogrodowe to takie, które są wygodne, wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i stylowe. Przed zakupem warto zastanowić się nie tylko nad tym, gdzie je postawimy w ogrodzie, ale także jak będziemy je przechowywać zimą. Jeśli nie mamy zadaszonego miejsca, w którym możemy je schować po sezonie, najlepiej od razu z naszego wyboru wyeliminować modele drewniane, które są mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne w porównaniu np. z meblami z plastiku, metalu, czy technorattanu. Może okazać się, że samo okrycie takich foteli folią nie zapewni wystarczającej ochrony przed wilgocią.

Jeśli nie mamy zadaszonego miejsca, w którym możemy schować fotele po sezonie, najlepiej od razu z naszego wyboru wyeliminować modele drewniane, które są mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne! Chyba że zdecydujecie się na meble z drewna egzotycznego, które mogą zostać "pod chmurką" przez cały rok. 

Przy wyborze odpowiednich foteli ważna jest oczywiście wygoda, ale też estetyka. Jeśli nasz ogród urządzony jest w stylu minimalistycznym, powinniśmy zdecydować się na meble nowoczesne, proste w formie, pozbawione zbędnych zdobień. Z kolei, gdy nasz zielony zakątek jest utrzymany w rustykalnym charakterze, idealnym rozwiązaniem będą fotele wiklinowe lub drewniane.  

ogród na co dzień / Youtube

Rodzaje foteli ogrodowych – które będą najlepsze dla Ciebie? 

  • Drewniane fotele ogrodowe łatwo jest dobrać do każdego stylu ogrodu. Są przyjemne i ciepłe w dotyku, więc w przeciwieństwie do mebli z żeliwa czy stali, nie wymagają stosowania poduch ani podkładek. Mimo iż są mniej wytrzymałe od np. mebli plastikowych, ich największym atutem jest ponadczasowy wygląd i naturalność. Jeśli chcecie zainwestować w ten rodzaj foteli ogrodowych, powinniście jednak przygotować się na niemały wydatek, chyba że traficie na specjalną okazję lub zdecydujecie się zrobić takie fotele samodzielnie! 
    Pamiętajcie! Drewniane meble ogrodowe wymagają starannej pielęgnacji! Powinny być regularnie impregnowane i czyszczone, ponieważ dość szybko absorbują plamy i zabrudzenia. 
  • Fotele ogrodowe z technorattanu często wyglądem przypominają te drewniane, ale zwykle są od nich o wiele tańsze i bardziej wytrzymałe. To zdecydowanie opcja dla wszystkich tych, którzy nie chcą martwić się coroczną impregnacją i problematycznym czyszczeniem. 

  • Metalowe fotele ogrodowe to coś dla tych, którzy cenią sobie wytrzymałość i surowy wygląd. Należą do najbardziej wytrzymałych i odpornych na zniszczenie. Są zimne i ciężkie, ale łatwo je "ocieplić" przytulnymi dodatkami. Pasują głównie do nowoczesnych i industrialnych ogrodów - dobrze komponują się z rzeźbami ogrodowymifontannami lub ozdobami z kamienia i cortenowskiej stali.

  • Plastikowe fotele ogrodowe sprawdzą się w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość i styl. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest wiele modeli, którymi można zaaranżować ogród nowoczesny, jak i ten bardziej rustykalny
    Eleganckie krzesła ogrodowe wcale nie muszą być drogie i wykonane z materiałów najwyżej półki. Wystarczy, że są wygodne, funkcjonalne i dopasowane stylem do całego ogrodu. Najbardziej udany zakup to m.in. ten, który jest uniwersalny i posłuży nam przez lata. 
  • Fotele ogrodowe z wikliny to lekkie i zwykle bardzo stylowe meble, które dobrze wyglądają zwłaszcza na zielonej werandzie. Często łączy się je ze szkłem, drewnem lub metalem, a samą wiklinę zostawia w naturalnym odcieniu lub barwi na różne kolory. Ogrodowe meble z wikliny warto trzymać pod dachem, w miejscu zacienionym, bo pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych szybciej niszczeją i zaczynają się kruszyć. 

Fotele ogrodowe | Galeria inspiracji

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Engin Akyurt / Pixabay

Autor
Fotele ogrodowe – jak dopasować je do stylu ogrodu?
Fotele ogrodowe – jak dopasować je do stylu ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)