Logo
Logo

Narzędzia ogrodnicze do każdego zadania | Odpowiednie do każdej pracy!

Wiosna to pora na intensywne prace w ogrodzie. Sprzątanie i naprawę trawnika po zimie. Zasilanie roślin. Wysiewanie wczesnych warzyw, sadzenie cebul kwiatowych i drzew ozdobnych. Przycinanie żywopłotu i krzewów. Do wykonywania wszystkich tych czynności niezbędne są narzędzia. Warto wybrać modele dobrej jakości i wygodne, by praca nie męczyła i jednocześnie pozwalała na relaks na świeżym powietrzu.

Spis treści
Jakie narzędzia i sprzęty potrzebne są do prac w ogrodzie? Narzędzia ogrodnicze do koszenia Narzędzia ogrodnicze do usuwania chwastów i ochrony roślin Narzędzia ogrodnicze do spulchniania, kopania i grabienia Narzędzia ogrodnicze do cięcia, formowania i rąbania Narzędzia ogrodnicze do rozdrabniania gałęzi Narzędzia ogrodnicze do transportu Narzędzia ogrodnicze do sprzątania Narzędzia ogrodnicze do podlewania

Wybierz narzędzia ogrodnicze odpowiednio do zadania!

Większość właścicieli ogrodów kupuje narzędzia pojedynczo – wówczas, gdy są potrzebne do danej czynności. Podstawowe wyposażenie to różnego rodzaju sekatory, grabie, siekiera, łopata, szpadel i kosiarka. Na ogół zgromadzenie kompletnego zestawu trwa kilka sezonów. Najlepiej kupować wyroby sprawdzonych producentów, które mają dobrą jakość i ergonomiczne wyprofilowane trzonki. Na pewno rodzaj narzędzi ogrodniczych dobrze jest dopasować do fizycznych możliwości użytkowników oraz wielkości działki i sposobu jej zagospodarowania. Jeśli ogród jest duży, warto od razu postawić na sprzęty z zasilaniem (elektrycznym lub spalinowym), ułatwiające prace.

Jakie narzędzia i sprzęty potrzebne są do prac w ogrodzie?

 • KOSZENIE: kosiarka (elektryczna lub spalinowa), minitraktorek z napędem, kosa, podkaszarka (elektryczna i spalinowa);
 • USUWANIE CHWASTÓW: długi i ostry nóż, wycinak, wyrywacz;
 • OCHRONA ROŚLIN: opryskiwacz ciśnieniowy;
 • SPULCHNIANIE I KOPANIE: szpadel, widły amerykańskie, grace, motyki, pazurki, glebogryzarka (elektryczna lub spalinowa), rekultywator;
 • GRABIENIE: grabie (sztywne stalowe i wachlarzowe z metalu albo tworzywa sztucznego);
 • CIĘCIE I FORMOWANIE: sekator, piła ręczna, nożyce do żywopłotu (ręczne lub elektryczne);
 • RĄBANIE: siekiera, pilarka elektryczna albo spalinowa;
 • ROZDRABNIANIE: rozdrabniacz elektryczny;
 • PODLEWANIE: konewka, wąż z pistoletem, zraszacz (uchylny, wahadłowy, obrotowy), automatyczny system nawadniania;
 • TRANSPORT: taczki;
 • SPRZĄTANIE: dmuchawa, odkurzacz, zamiatarka, myjka ciśnieniowa.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Narzędzia ogrodnicze do koszenia

Dla wielu właścicieli ogrodów najważniejszym narzędziem jest odpowiednia kosiarka. W przypadku dużego trawnika, przyda się też kosa i podkaszarka. Oferta producentów jest bardzo szeroka. Dawniej najpopularniejsze były kosiarki elektryczne, które sprawdzają się tylko na małych powierzchniach (do 500 m2). Dużo wygodniejsze są modele spalinowe, przeznaczone do większych trawników. Wersje elektryczne są zwrotne, lekkie i cicho pracują, ale nie mają dużej mocy (do 1800 W), ani szerokości roboczej (do 45 cm), ponadto uciążliwe jest operowanie kablem elektrycznym. Drugi rodzaj urządzeń charakteryzują silniki spalinowe o mocy 3,5–6,5 kM, szerokość robocza do 56 cm, kosz na ściętą trawę i napęd na koła. Najnowsze modele mają elektryczny rozrusznik silnika, amortyzatory drgań, regulację położenia uchwytów sterujących (odciążającą ramiona i kręgosłup użytkownika), grzebienie naprowadzające trawę, funkcję mulczowania.

Wybierając model kosiarki, warto wziąć pod uwagę – moc silnika, rodzaj i liczbę ostrzy, szerokość i wielkość kół, typ rozrusznika, trwałość obudowy (najlepiej z aluminium albo lekkiego laminatu), kierunek wyrzutu trawy. Dobrze jest również dopasować urządzenie do wielkości murawy, ukształtowania terenu, preferowanego sposobu koszenia. Im rozleglejszy trawnik, tym większa powinna być szerokość koszenia.

W bardzo dużych ogrodach sprawdzą się minitraktorki z napędem spalinowym. Szybko i łatwo skoszą sporą połać (szerokość robocza to 85–130 cm). Po wyposażeniu w przystawki, tj. wertykulator czy pług, posłużą do ściągania z trawnika filcu, a w zimie odśnieżania podjazdu do garażu. Niestety, takie urządzenia są drogie.

Rodzajem kosiarek oferowanym od kilku lat są wersje automatyczne, zasilane przez baterie słoneczne lub akumulator. Przycinają one trawę w wyznaczonym obrębie (na krawędzi murawy trzeba zakopać niskonapięciowy przewód elektryczny). Na terenie pofałdowanym bądź o dużym nachyleniu (do 60o) sprawdzą się modele poduszkowe – wytwarzany przez turbinę silny strumień powietrza unosi taki sprzęt nad trawnikiem. Do trudno dostępnych miejsc – wokół drzew, w rowach, wzdłuż ogrodzenia i tarasu – przyda się kosa i podkaszarka (elektryczna lub spalinowa), wyposażone w elementy tnące w postaci żyłki lub stalowego ostrza.

narzędzia ogrodnicze do koszenia Fot. NAC, Makita, Black+Decker

Korzystanie z kosiarki spalinowej z koszem to bardzo wygodne rozwiązanie, eliminuje bowiem konieczność wygrabienia ściętej trawy. Podkaszarka umożliwia przycięcie trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy ogrodzeniu. Minitraktorek sprawdzi się w dużym ogrodzie. zimą wyposażony w pług może służyć do odśnieżania ścieżek i podjazdu do garażu.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Narzędzia ogrodnicze do usuwania chwastów i ochrony roślin

Przygotowując podłoże pod rabaty i trawnik, należy najpierw usunąć chwasty. W małych ogrodach – często wystarczy przekopać grunt i wygrabić je, w dużych – potrzebne są środki chemiczne i opryskiwacz. Do herbicydów warto zarezerwować oddzielny ręczny opryskiwacz ciśnieniowy z lancą na wysięgniku oraz specjalną herbicydową osłoną dyszy. Zwykły opryskiwacz z malutkim zbiornikiem i krótką lancą raczej się nie sprawdzi.

Pojemność opryskiwacza dobieramy do wielkości rabat i trawnika (2, 5, 8, 15 l). Najcięższe takie spalinowe modele mają szelki, ułatwiające noszenie. Podczas rozpylania preparatów trzeba zadbać o ochronę dróg oddechowych – założyć maskę, okulary, rękawice.

Przy późniejszej pielęgnacji trawnika chwasty można usuwać ręcznie, przy użyciu długiego i ostrego noża. Można kupić też specjalne wycinaki z ostrzem ze stali i z dłuższą lub krótszą rączką. Oferowane są również wyrywacze chwastów z mechanizmem do głębokiego chwytania i usuwania ich, a także z długą rączką, dzięki czemu przy pracy unika się schylania.

narzędzia ogrodnicze do spulchniania, kopania, grabienia Fot. Fiskars, McCulloch

Szpadel i widły to podstawowy sprzęt każdego ogrodnika. Przydadzą się nie tylko do przekopywania gruntu, ale również do sadzenia krzewów. Jeśli zależy nam na spulchnieniu dużego fragmentu ogrodu lub wymieszaniu ziemi z nawozem, warto wypożyczyć glebogryzarkę, której użycie znacznie przyspieszy i ułatwi prace.

Narzędzia ogrodnicze do spulchniania, kopania i grabienia

Do tych podstawowych zadań ogrodniczych producenci narzędzi przygotowali nowoczesne modele z ergonomicznymi trzonkami, których stosowanie nie przeciąży nadmiernie kręgosłupa użytkownika. Starsze wersje, z prostym drewnianym trzonkiem i blachownicą ze zwykłej blachy, bywają na ogół zbyt ciężkie. Współczesne wyroby są poręczniejsze, lżejsze i trwalsze. Coraz bardziej popularne modele z teleskopowymi trzonkami i głowicami typu klik przystosowano do osadzania wymiennych nakładek.

Do spulchnienia gleby najwygodniej jest wykorzystywać glebogryzarkę (elektryczną lub spalinową) albo rekultywator. Urządzenia te można wypożyczyć w firmie ogrodniczej. Przekopują one ziemię na głębokość do 25 cm i mogą również zmieszać z macierzystym gruntem nawozy mineralne i organiczne (kompost, obornik).

Z ręcznych narzędzi nadają się do tych prac szpadle (z owalnie lub trójkątnie zaostrzonym końcem) oraz widły. Wybór narzędzia zależy od rodzaju gleby – te o mocnej budowie i wyprofilowanymi elementami producenci przeznaczają do uprawiania gleb ciężkich i mokrych, zaś te delikatniejsze – do gleb lekkich. Podczas zakupu szpadla warto zwrócić uwagę na trzonek i szerokość blachownicy. Wąską zaleca się do małych ogrodów i lekkich gleb. Szeroką – do średnich i dużych.

Sztywne stalowe grabie, grace, motyki, pazurki pomagają wyrównać przekopane podłoże. Elastyczne wachlarzowe grabie z metalu albo tworzywa sztucznego – grabienie opadłych liści, skoszonej trawy, trawnikowego filcu.

narzędzia ogrodnicze do spulchniania, kopania, grabieniacięcia, formowania, rąbania Fot. Gardena, Fiskars, Honda, Makita

Ręczny sekator służy do przycinania cienkich gałązek. Nowoczesne modele mają obrotową głowicę, wariant dla osób leworęcznych, z ostrzami zagiętymi ku dołowi (zapobiegającymi wysuwaniu się pędów). Do cięcia gałęzi i krzewów na dużej wysokości trzeba kupić modele z teleskopową rączką. Nie będziemy wówczas musieli wchodzić na drabinę, by to zrobić. Przy formowaniu żywopłotu najwygodniejsze są nożyce spalinowe. Do pracy na wysokości może to być wariant z teleskopową przystawką.

Narzędzia ogrodnicze do cięcia, formowania i rąbania

W tej grupie sprzętu (ręcznego i mechanicznego) istotne są ostrza i rękojeści. Tańsze narzędzia mają ostrza z gorszej jakości stali, które szybko się tępią. Rękojeści natomiast mogą być proste lub profilowane. W tanich wersjach proste rękojeści pokryte są warstwą winylu, która tylko izoluje przed zimnem metalu. W wyrobach lepszej jakości stosuje się antypoślizgowe porowate tworzywo sztuczne, gumowe odbojniki na rączkach (niwelujące drgania) oraz system dźwigniowy.

Zwykle potrzeba kilku sekatorów ręcznych, ponieważ różni je kąt rozwarcia ostrzy i długość rękojeści. Nowoczesne modele mają obrotową głowicę, warianty dla osób leworęcznych, z ostrzami zagiętymi ku dołowi (zapobiegającymi wysuwaniu się pędów). Sekatory jednoręczne z krótkimi rączkami nadają się do cięcia gałęzi o grubości do 15 mm. Dwuręczne z długimi rączkami są wygodniejsze, bo uchwyty działają jak dźwignie i dosięga się nimi do wyżej położonych gałęzi. Wybiera się je, gdy pędy mają średnicę do 40 mm, a jeśli dodatkowo wbudowano w nie przekładnie zębate, można ciąć te o grubości 55 mm. Sekatory typu żyrafa wyposażone są w teleskopową lancę oraz wymienną głowicę do osadzania piły. Typu tukan przydają się zaś w gęstych koronach drzew.

Do cięcia grubych gałęzi służą piły ręczne. Uniwersalne modele mają prosty brzeszczot, piła typu lisi ogon – łukowato wygięty. Piłę kabłąkową warto mieć do cięcia suchego drewna, a do żywopłotów i formowania roślin – nożyce szpalerowe (mają długie pofalowane ostrza).

Formowanie większych okazów i szpalerów ułatwią nożyce do żywopłotów (elektryczne lub spalinowe). Rekomenduje się modele z prowadnicą tnącą o długości najwyżej 60–80 cm (bo wygodniej nimi manewrować), przystawką nagarniającą pędy, głowicą obracającą się o 180°. Na zadrzewionych posesjach niezbędne są siekiery oraz pilarka (elektryczna albo spalinowa), szczególnie jeśli planujemy ciąć drewno do kominka.

narzędzia ogrodnicze do srzątania ogrodu Fot. Karcher, NAC, Black+Decker, Leroy Merlin

Myjka ciśnieniowa przyda się do wyczyszczenia schodów i innych utwardzonych nawierzchniach wokół domu, które wcześniej posprzątamy zamiatarką z boczną szczotką (umożliwia pracę tuż przy ścianach i w narożnikach). Elektryczny rozdrabniacz ułatwi posprzątanie ogrodu po wiosennym i jesiennym przycinaniu gałęzi. Plastikowe tarczki z dwoma kółkami są lekkie i łatwo nimi manewrować. Odkurzacz z koszem ułatwi zebranie liści z trawnika, ścieżek i pojazdu.

Narzędzia ogrodnicze do rozdrabniania gałęzi

Po każdym cięciu i formowaniu roślin pozostają odpady, które dobrze jest wykorzystać na działce. Można to zrobić za pomocą elektrycznego rozdrabniacza z mechanizmem tnącym, który sieka obcięte gałęzie na drobne kawałki. Można nimi ściółkować rabaty albo przeznaczyć na kompost.

Narzędzia ogrodnicze do transportu

Stalowe taczki z jednym kołem nadal w wielu ogrodach stanowią główny środek transportu. Są ciężkie, ale stabilne. Posłużą nawet dwadzieścia lat. Można jednak kupić wersje dużo lżejsze, np. z tworzywa sztucznego, wyposażone w jedno lub dwa koła. Manewrowanie nimi jest wygodniejsze i przewiezienie drewna czy nawozów wymaga użycia mniejszej siły.

Narzędzia ogrodnicze do sprzątania

Dmuchawy i odkurzacze (elektryczne albo spalinowe) i zamiatarki znacznie przyspieszają zbieranie liści, żołędzi, drobnych igieł i gałązek ze ścieżek, pojazdu, a nawet trawnika. Przed wyborem koniecznie należy sprawdzić ciężar urządzenia oraz czy ma mechanizm rozdrabniający odpadki (wtedy w pojemniku zmieści się więcej masy roślinnej, a ona sama szybciej się rozłoży na kompostowniku).

W komplecie sprzętu do ogrodu nie powinno zabraknąć też myjki ciśnieniowej. Dzięki niej umycie narzędzi, mebli ogrodowych, schodów, utwardzonych nawierzchni i elewacji domu będzie dużo łatwiejsze.

narzędzia ogrodnicze do podlewania ogrodu Fot. Gardena

Elastyczny, lekki wąż z pistoletem – umożliwiającym ustawienie rozproszonego strumienia wody – posłuży np. do podlewania kwiatów. Zraszacze wahadłowe ustawione umożliwią podlewanie bez konieczności trzymania węża w dłoni.

Narzędzia ogrodnicze do podlewania

W każdym ogrodzie bezwzględnie potrzebna jest konewka – metalowa lub plastikowa. Dobrze jest mieć co najmniej dwa modele o różnej pojemności. Mniejsza będzie wygodna przy podlewaniu kwiatów w wiszących doniczkach. Poza konewką niezbędne jest lekki i nieplączący się wąż. Nowoczesne wyroby po napełnieniu wodą zwiększają długość trzykrotnie, a po zamknięciu dopływu wody – wracają do pierwotnej postaci. Dostępne są w długościach 5 i 7,5 m. Po zwinięciu w pałąk można je zawiesić na wieszaku, przymocowanym np. do ściany garażu albo nawinąć na stojak z bębnem i przechowywać w cieniu. Warto dokupić do niego pistolety, które służą do regulowania intensywności strumienia wody.

Poza tym przydadzą się zraszacze (uchylne, wahadłowe, obrotowe), ustawione w konkretnym fragmencie ogrodu umożliwią podlewanie grup roślin – bez konieczności trzymania węża w dłoni.

Oczywiście, najwygodniejsze podlewanie nasadzeń zapewnia automatyczny system nawadniania. Na dużych posesjach jest wręcz niezbędny. Pomyśleć o nim należy przed urządzenia ogrodu, by można było instalację wodną ukryć w gruncie bez konieczności niszczenia założonego już trawnika.

Fot. Fiskars

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

Po kilku latach dbania o ogród liczba posiadanych narzędzi powoduje, że przechowywanie ich w ładzie i porządku nie jest już takie proste. Najczęściej na składzik ogrodowy przeznaczamy część garażu lub pomieszczenia gospodarczego. Warto wówczas wyposażyć te wnętrza w półki i wieszaki na ścianie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest postawienie domku na narzędzia, przeważnie w narożniku ogrodu. Jeśli będzie odpowiednio duży, zmieszczą się w nim również meble ogrodowe, parasole, huśtawki i inne rekreacyjne sprzęty, które chowa się na zimę. Magazynowane przedmioty należy ergonomicznie rozlokować – nożyce, siekiery, piły, szpadle, łopaty i grabie powiesić na specjalnych uchwytach na ścianie, a sekatory i inne drobne akcesoria przechowywać na półkach.

Ważne jest, by pomieszczenie, w którym przechowujemy narzędzia, nie było zawilgocone, bo w takich warunkach metalowe elementy narzędzi będą rdzewieć.

Konserwacja

Aby sprzęty ogrodowe bezawaryjnie były przydatne długie lata, trzeba o nie dbać. Po każdym użyciu należy je oczyścić z resztek roślin i ziemi. Raz w roku metalowe części warto zabezpieczyć smarem do maszyn, a ruchome – preparatem WD-40, który uchroni je przed rdzą. Po dłuższym eksploatowaniu powinno się sprawdzić, czy noże w kosiarkach lub piłach nie wymagają naostrzenia. Ponadto po każdym użyciu trzeba skontrolować spód kosiarki.

Ważne jest, aby dokładnie oczyścić go z trawy. W modelach spalinowych konieczna jest wymiana filtrów powietrza i oleju.

Tekst: Joanna Dąbrowska, magazyn Budujemy Dom, zdjęcie: materiały firmowe

Autor
Narzędzia ogrodnicze do każdego zadania | Odpowiednie do każdej pracy!
Narzędzia ogrodnicze do każdego zadania | Odpowiednie do każdej pracy!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy