Pluskwica groniasta (Actaea racemosa syn. Cimicifuga racemosa) znana jest również pod nazwą świecznica. Bylina ta należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i pochodzi z Ameryki Północ­nej.

Polska nazwa tej rośliny wzięła się od łacińskiej nazwy Cimcifuga (gdzie cimex znaczy "owad", zwłaszcza ten dokuczliwy jak pchła czy wesz zaś fugare – "odpędzić" lub "odrzucić").

Roślina osiąga wysokość do 2 m. Liście ma dwu- lub trójdzielne, klapowane, zebrane w rozety. Pluskwica wytwarza mocne kłącze.

Kwiatostany pluskwicy są podłużne grona, które osiągają 50-60 cm długości i mają tendencję do wyginania się. Poszczególne, drobne i białe kwiaty mają cienkie płatki i wiele, gęsto ułożonych pylników. Kwitną pod koniec lipca i kwitną do września.

Kwiaty pluskwicy groniastej rozwijają się w kwiatostanie systematycznie, począwszy od góry – niektórzy określają to jako efekt "płonącej świecy".

Wymagania i uprawa

Roślina dobrze rośnie w półcieniu i radzi sobie w cieniu. Wymaga gleb wilgotnych i żyznych. Rozmnaża się ją poprzez podział kłączy.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się na cieniste rabaty oraz w sąsiedztwie stawów i oczek wodnych. Jest często sadzona w parkach i dużych ogrododach.

Zdjęcia: cjohansen/CC BY 2.0/Cimicifuga racemosa (black snakeroot)cultivar413/CC BY 2.0/Cimicifuga racemosa Black Cohosh or Bugbane, Wikimedia Commons