Pluskwica groniasta / Świecznica Actaea racemosa

Pluskwica groniasta, fot. cjohansen (CC BY 2.0) - Flickr
Pluskwica groniasta / Świecznica (Actaea racemosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
51
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: kompostowa, żyzna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Pokrój: wyprostowany
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 2 m
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, w grupie, duże ogrody, parki, rabaty

Pluskwica groniasta (Actaea racemosa syn. Cimicifuga racemosa) znana jest również pod nazwą świecznica. Bylina ta należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i pochodzi z Ameryki Północ­nej.

Roślina osiąga wysokość do 2 m. Liście ma dwu- lub trójdzielne, klapowane, zebrane w rozety. Pluskwica wytwarza mocne kłącze.

Pluskwica kwitnie pod koniec lipca do września. Kwiatostany są podłużne grona, które osiągają 50-60 cm długości i mają tendencję do wyginania się. Poszczególne, drobne i białe kwiaty mają cienkie płatki i wiele, gęsto ułożonych pylników. Kwiaty pluskwicy groniastej rozwijają się w kwiatostanie systematycznie, począwszy od góry – niektórzy określają to jako efekt "płonącej świecy".

Wymagania i uprawa

Roślina dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych. Wymaga gleb wilgotnych i żyznych.

Rozmnaża się ją poprzez podział kłączy.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się na cieniste rabaty oraz w sąsiedztwie stawów i oczek wodnych. Jest często sadzona w parkach i dużych ogrododach.

Ciekawostki

Polska nazwa tej rośliny wzięła się od łacińskiej nazwy Cimcifuga (gdzie cimex znaczy "owad", zwłaszcza ten dokuczliwy jak pchła czy wesz zaś fugare – "odpędzić" lub "odrzucić").


Zdjęcia: cjohansen/CC BY 2.0/Cimicifuga racemosa (black snakeroot)cultivar413/CC BY 2.0/Cimicifuga racemosa Black Cohosh or Bugbane, Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści