Fundament pod ogrodzenie a rodzaj gruntu
W przypadku podłoży, które nie pęcznieją pod wpływem mrozu (niewysadzinowych, przede wszystkim piasków), nawet pod mur pełny wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm.
W gruntach wysadzinowych (głównie gliniastych), mur wymaga posadowienia na głębokości poniżej strefy przemarzania (80–140 cm – zależnie od regionu). Przy płytszym posadowieniu popękałby na skutek ruchów gruntu.
Jeżeli zaś ogrodzenie składa się z podmurówki, murowanych słupków i metalowego lub drewnianego wypełnienia pomiędzy nimi, często pod słupki wykonuje się fundament głębszy (jego głębokość zależy od rodzaju gruntu), a pod przęsła płytszy (ok. 60 cm).
Fundament pod ogrodzenie zawsze wyprowadza się 15– 20 cm ponad poziom gruntu, zaś na jego zwieńczeniu – w miejscu budowy słupków lub podmurówki – układa poziomą izolację przeciwwilgociową z folii fundamentowej lub papy.
Dylatacja fundamentu pod ogrodzenie
Należy też pamiętać o wykonaniu dylatacji między słupkami i ich fundamentem, a podmurówką – w przeciwnym razie fundament w tych miejscach może popękać. Ciężkie przęsła (metalowe czy drewniane) muszą opierać się na podmurówce, natomiast lekkie (z siatki czy paneli) – nie. Wystarczy zamocować je do słupków stabilnie osadzonych w gruncie.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016 tekst: Małgorzata Kolmus zdjęcie tytułowe: Die_Sonja - Pixabay.com |