Jaki fundament pod ogrodzenie?

Sposób wykonania fundamentu oraz głębokość wykopu jest powiązany z typem ogrodzenia i rodzajem gruntu. Poznaj zasady jakimi należy się kierować wykonując fundamenty pod ogrodzenie w ogrodzie

Posłuchaj
00:00

Fundament pod ogrodzenie a rodzaj gruntu

W przypadku podłoży, które nie pęcznieją pod wpływem mrozu (niewysadzinowych, przede wszystkim piasków), nawet pod mur pełny wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm.

W gruntach wysadzinowych (głównie gliniastych), mur wymaga posadowienia na głębokości poniżej strefy przemarzania (80–140 cm – zależnie od regionu). Przy płytszym posadowieniu popękałby na skutek ruchów gruntu.

Jeżeli zaś ogrodzenie składa się z podmurówki, murowanych słupków i metalowego lub drewnianego wypełnienia pomiędzy nimi, często pod słupki wykonuje się fundament głębszy (jego głębokość zależy od rodzaju gruntu), a pod przęsła płytszy (ok. 60 cm).

Fundament pod ogrodzenie zawsze wyprowadza się 15– 20 cm ponad poziom gruntu, zaś na jego zwieńczeniu – w miejscu budowy słupków lub podmurówki – układa poziomą izolację przeciwwilgociową z folii fundamentowej lub papy.

Dylatacja fundamentu pod ogrodzenie

Należy też pamiętać o wykonaniu dylatacji między słupkami i ich fundamentem, a podmurówką – w przeciwnym razie fundament w tych miejscach może popękać. Ciężkie przęsła (metalowe czy drewniane) muszą opierać się na podmurówce, natomiast lekkie (z siatki czy paneli) – nie. Wystarczy zamocować je do słupków stabilnie osadzonych w gruncie.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcie tytułowe:  Die_Sonja - Pixabay.com
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści