Logo
Logo

Projekt ogrodu z okrągłym tarasem | Intymny zakątek wśród miejskiego zgiełku

W przestrzeni miejskiego zgiełku, posiadanie ogrodu jest bardzo cenne, a mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych, coraz częściej doceniają kawałek własnej ziemi, na którym mogą przybliżyć się do natury i odetchnąć od codziennych obowiązków. Nieważne, jak będzie on duży, już sama jego obecność podnosi wartość tego miejsca i przynosi ze sobą szereg innych korzyści.

Projekt ogrodu z okrągłym tarasem, zacisznym wnętrzem ogrodowym, w którym można odpocząć od zgiełku, to koncepcja nie tylko na nową przestrzeń inspirowaną trendami, ale na zupełnie nowy slow-lifestyle, za którym tak często tęsknimy!

Projekt ogrodu z okrągłym tarasem

Główną zaletą posiadania ogrodu jest powiększenie własnego domu o kolejne wnętrze, tzw. zielony salon. Przy odpowiednim doborze roślin i dodatków oraz ciekawym projekcie, uda się wykreować wyjątkowe miejsce dla wszystkich domowników, pełne spokoju i piękna.

Teren działki objęty obszarem opracowania to 55m2 pustej powierzchni do zagospodarowania przyszłego ogrodu. Taka powierzchnia daje szereg możliwości pod kątem zaprojektowania kształtu i wielkości rabat czy powierzchni utwardzonych, ze względu na brak poprzednich zabiegów i obecności zdrewniałych roślin czy licznych korzeni w gruncie. Projekt ten zakłada stworzenie ogrodu w stylu nowoczesnym, w którym przeważać będą nasadzenia naturalistyczne wokół strefy wypoczynkowej w postaci drewnianego tarasu, zaprojektowanego na planie koła.

Okrągły taras jako centrum zielonego salonu

Główny taras o średnicy 3 m to przestrzeń typowo wypoczynkowa, z meblami ogrodowymi. Natomiast mniejszy o średnicy 2 m to zabieg uzupełniający – stanowi on rodzaj stopnia do głównego tarasu. Dodatkowo, aby dodać charakteru dla tego miejsca i podkreślić geometrię koła zastosowano drewniane słupki różnej wysokości, tworząc ozdobną palisadę.

Znaczącym uzupełnieniem tarasu są meble ogrodowe w postaci dwóch foteli oraz stolika kawowego. Wspomniane meble są wygodne i komfortowe, a swoją formą świetnie wpisują się w projektowane wnętrze. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, w przypadku foteli nie musimy obawiać się o ich zniszczenie czy przemoczenie. Fotele są wykończone litym drewnem oraz tkaniną wodoodporną, o gęstym splocie, która sprawdza się przy opadach atmosferycznych oraz niskich i wysokich temperaturach, ze względu na elastyczne powleczenie, a zastosowane barwniki są odporne na światło i odbarwienia.

Znaczącym uzupełnieniem tarasu są meble ogrodowe w postaci dwóch foteli oraz stolika kawowego. Wspomniane meble są wygodne i komfortowe, a swoją formą świetnie wpisują się w projektowane wnętrze. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, w przypadku foteli nie musimy obawiać się o ich zniszczenie czy przemoczenie.

Strefa z wiszącymi koszami: relaks w egzotycznym wydaniu

Oprócz tarasu kolejnym miejscem przeznaczonym do odpoczynku jest strefa z dwoma wiszącymi koszami. Wnętrze wykończone jest podwyższonym drewnianym stopniem i lamelami, odpowiednio zabezpieczonymi przed warunkami atmosferycznymi. Wspomniane kosze powieszone są na specjalnym mocowaniu i łańcuchu, co umożliwia regulację jego odległości od podłoża, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Technorattanowe siedziska uzupełniają dodatki, w postaci miękkich poduszek. Warto wspomnieć, że krawędzie tego miejsca zostały podkreślone taśmami LED, co umożliwia klimatyczne użytkowanie tego miejsca po zmroku.

Rośliny wykorzystane w projekcie

Bujne nasadzenia w stylu naturalistycznym, które składają się wyłącznie z pięciu powielających się gatunków, okalają wymienione powyżej strefy. Należy pamiętać, że przy urządzaniu małego ogrodu sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. Lepiej użyć kilku, gatunków dobrze współgrających ze sobą w większej ilości, niż przesadzić z nadmierną kolorystyką czy formą. Użyte w projekcie gatunki to rośliny wieloletnie, które dobrze sprawdzą się w stanowisku słonecznym. Przy skromnym, jednak efektownym doborze roślin należało uwzględnić ulubioną kolorystykę inwestorów,  mowa o kolorze białym i fioletowym.

Należy pamiętać, że przy urządzaniu małego ogrodu sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. Lepiej użyć kilku, gatunków dobrze współgrających ze sobą w większej ilości, niż przesadzić z nadmierną kolorystyką czy formą.

Rabaty to kompozycje z kwitnących na delikatny kolor zawilców japońskich (Anemone hupehensis), fioletowych okazów perowski łobodolistnej (Perovskia atriplicifolia), a także przegorzanu pospolitego (Echinops ritro) w odmianie 'Veitch’s Blue' o dużych, niebiesko-fioletowych kulistych kwiatostanach. Gatunki kwitnące, uzupełnia rozłożysta hakonechloa smukła w odmianie 'Aureola' (Hakonechloa macra) oraz proso rózgowate (Panicum virgatum), w odmianie 'Northwind' o gęstym, zwartym, nieco strzelistym pokroju. Elementem nawiązującym do tarasów na planie koła, jest pojedynczy okaz karłowatego, wolno rosnącego żywotnika zachodniego 'Danica' o zwartym, kulistym pokroju.

Naturalistyczna rabata

Tak wykreowaną przestrzeń uzupełniają równo przystrzyżone żywopłoty, po obu stronach ogrodzenia z ligustru pospolitego w odmianie 'Atrovirens' (Ligustrum vulgare) oraz kilka okazów brzozy pożytecznej 'Doorenbos' (Betula utilis), które stwarzają wyjątkowy klimat, a także dają cenny cień. Pozostała przestrzeń to miejsce dla zadbanego trawnika. W tym przypadku, aby uzyskać natychmiastowy efekt zielonego dywanu i ominąć znacznie dłuższy wzrost wysianych nasion trawy, zastosowano trawę z rolki.

Oświetlenie spójne z koncepcją, czyli o detalach, które tworzą atmosferę 

Elementem, o którym nie można zapomnieć w tym projekcie, jest oświetlenie spójne swoim kształtem z całą koncepcją. Wybrane lampy ogrodowe uatrakcyjnią wygląd ogrodu, uwypuklając niektóre elementy, ale dodatkowo zapewnią bezpieczną komunikację do tarasów czy miejsca z koszami do huśtania. Kuliste lampy nie tylko po zmroku spełniają swoją funkcję, oświetlając nastrojowo przestrzeń, natomiast za dnia są elementami dekoracyjnymi.

Projekt tarasu w ogrodzie wcale nie musi być nudny, może mieć niestandardowy kształt i ciekawe wykończenie, a dodatkowo stanowić uzupełnienie domu. Najważniejsze, aby spełniał wymagania inwestorów, którzy będą nieustannie korzystać z ogrodu. Nowoczesna kompozycja w tym projekcie to wyraziste formy, a także estetyka i harmonia, uzupełniona o bujną roślinność, która pozytywnie wpływa na poprawę komfortu naszego życia i wytycza dla nas specjalne miejsce do odpoczynku. 

ann projektuje

ann projektuje

inż.arch.kraj. ANNA KUCHTA
537 509 724

Zobacz więcej projektów na Instagramie

 
Autor
Projekt ogrodu z okrągłym tarasem | Intymny zakątek wśród miejskiego zgiełku
Projekt ogrodu z okrągłym tarasem | Intymny zakątek wśród miejskiego zgiełku
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl