Ogród przedszkolny

Teren ogrodu został podzielony na kilka stref płynnie ze sobą połączonych. Pierwsza strefa to główny plac o utwardzonej powierzchni, który rozlewając się po ogrodzie, zaprasza do odwiedzenia dalszych części. Dzięki intrygującej fakturze plac pozostaje atrakcyjny przez cały rok, w zimie nie tylko rozweseli ogród, ale także pozwoli na nieskrępowaną zabawę bez błota i kałuż.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Projekt ogrodu przedszkolnego. Jaki był cel projektu? Przestrzeń wielu wnętrz Rośliny zastosowane w projekcie

Projekt ogrodu przedszkolnego
Jaki był cel projektu? 

  • Stworzenie miejsca przyjaznego i bezpiecznego dla dzieci.
  • Zaprojektowanie przestrzeni umożliwiającej swobodną zabawę, gdzie bez sugerowania gotowych zabawek rozwija się inwencję i kreatywność młodych użytkowników.
  • Umożliwienie podglądania natury oraz aktywnego uczestnictwa w jej cyklach, z możliwością obserwowania zmian pór roku oraz towarzyszących im zmian flory.

W wyniku analizy miejsca, potrzeb i bezpieczeństwa dzieci, powstał niepowtarzalny, odznaczający się mocną formą projekt, w którym poszczególne elementy zazębiają się, tworząc całość o wysokich walorach estetycznych.

Przestrzeń wielu wnętrz 

Teren ogrodu został podzielony na kilka stref płynnie ze sobą połączonych. Pierwsza strefa to główny plac o utwardzonej powierzchni, który rozlewając się po ogrodzie, zaprasza do odwiedzenia dalszych części. Dzięki intrygującej fakturze, plac pozostaje atrakcyjny przez cały rok, w zimie nie tylko rozweseli ogród, ale także pozwoli na nieskrępowaną zabawę bez błota i kałuż.

Dwa przylegające do placu łuki przewidziałam pod istniejącą małą architekturę (pociąg, huśtawki, drabinki, równoważnia). Tutaj zaproponowałam bezpieczną dla dzieci, a jednocześnie naturalną nawierzchnię z kory.

Rośliny zastosowane w projekcie 

Kolejny łuk to rabata warzywno-ozdobna zaprojektowana i uprawiana w sposób permakulturowy. Dzięki temu dzieci będą mogły przez cały rok obserwować przyrodę, sposób naturalnej uprawy warzyw, owoców i ziół, a także czynnie brać udział w ich produkcji.

ogród przedszkolny projekt

Z założenia, ma być to rabata naśladująca naturalny ekosystem, gdzie oddziałujące na siebie elementy podtrzymują się wzajemnie. Dzięki temu będą przynosić zróżnicowane pożywienie wysokiej jakości, jednocześnie spełniając niezwykle ważną rolę edukacji najmłodszych.

Kolejny łuk to górka ze zjeżdżalnią i piaskownicą. Stopnie wykonane są ze zużytych opon samochodowych, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Stare opony zostały wykorzystane tu również jako obrzeże piaskownicy.

Górka dodatkowo obsadzona jest jałowcem sabińskim 'Tamariscifolia' (Juniperus sabina 'Tamariscifolia'), w celu wzmocnienia skarpy oraz jej uatrakcyjnienia. Ostatni krąg obsadzony został berberysem thunberga 'Red Carpet' (Berberis thunbergii 'Red Carpet'), który swym czerwonym kolorem wprowadzi urozmaicenie i dopełnienie do istniejących nasadzeń.

Projekt został wpasowany w istniejące nasadzenia. Proponuję przesadzić jedynie niewielką ilość krzewów (tabela 2), w celu uporządkowania ogrodu. Wolną przestrzeń pomiędzy roślinami wokół ogrodzenia proponuję obsadzić zimozieloną, okrywową trzmieliną Fortune'a 'Coloratus' (Euonymus fortunei 'Coloratus').

Projekt ogrodu przedszkolnego Projekt ogrodu przedszkolnego
Projekt ogrodu przedszkolnego
Projekt ogrodu przedszkolnego Projekt ogrodu przedszkolnego
Autorem projektu jest Bogumiła Bulga, Studio B

 

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści