Logo
Logo

Mały miejski ogród w zabudowie szeregowej | Nowoczesny z podziałem na strefy

Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni może okazać się niełatwym zadaniem, jednak przy odrobinie wysiłku i pracy, możemy uzyskać dobrze zaplanowaną przestrzeń z dodatkowym pokojem na zewnątrz. Przemyślany taras to przestrzeń, która łączy granicę domu z ogrodem, stanowi naturalne przedłużenie wnętrza domu oraz wstęp do części zielonej. Wprowadzone strefy w projekcie tworzą dwa odrębne, jednak połączone ze sobą wnętrza, które ze starannie dobraną roślinnością, meblami i designerskimi dodatkami tworzą ogród skrojony na miarę inwestorów.

Projekt miejskiego ogrodu

Każdy metr ogrodu przy szeregowej zabudowie, w dużych miastach jest cenny. Nieważna jak duża jest jego powierzchnia – ważny jest fakt, że każdą przestrzeń da się urządzić i stworzyć w niej zieloną oazę. Kluczem do sukcesu jest tylko odpowiednia aranżacja, a w tym dobór roślin, nawierzchni czy dodatków.

Posiadanie choć najmniejszego skrawka zieleni w miejskiej przestrzeni stwarza zarówno możliwości, jak i pewne wyzwanie – zatem projekt takiego ogrodu musi być solidnie przemyślany.

W takiej przestrzeni należy uwzględnić potrzeby inwestorów, a przy tym wprowadzić kilka zabiegów, które mogą nam optycznie poszerzyć lub wydłużyć przestrzeń ogrodu. Cennym zabiegiem jest tworzenie kilku oddzielnych stref, przez co ogród stanie się optycznie większy. Zabieg ten można urozmaić poprzez wprowadzenie nasadzeń piętrowych, które sprawią wrażenie głębi czy poprowadzenie specjalnie wytyczonych ścieżek, które zachęcą do odkrywania wydzielonych stref. Takie działania pozytywnie wpłyną na wielkość danego terenu i jego wygląd, a bez nich ogród mógłby być za bardzo przejrzysty, pusty a przez to nudny.

Ogród podzielony na strefy

Teren działki objęty obszarem opracowania to 50 m2 pustej powierzchni do zagospodarowania przyszłego ogrodu. Niezagospodarowana powierzchnia daje wiele możliwości pod kątem projektowania, ze względu na to, że jest pusta – dzięki temu nie tracimy cennego czasu na usuwanie istniejących elementów czy roślinności z gruntu.

Projekt ten zakłada stworzenie ogrodu w stylu nowoczesnym, z jasno wytyczoną strefą wypoczynkową z wygodnym narożnikiem oraz strefę rekreacyjną, gdzie zaplanowano niewielkie palenisko, pośród bujnej roślinności. Założenie to miało również, uwzględnić zastosowanie wskazanego przez inwestorów koloru, do którego mają szczególny sentyment – mowa o kolorze pomarańczowym.

Strefa wypoczynkowa

To przestronny taras z deski kompozytowej, na której zlokalizowany jest duży i wygodny narożnik, w towarzystwie praktycznego stolika kawowego. Wspomniane meble świetnie spełnią swoją funkcję podczas zwyczajnego odpoczynku czy spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Dodatkowo zastosowane materiały dobrze wpisują się w projektowane wnętrze, gdzie ciemna barwa stolika kawowego kontrastuje z jasną tapicerką narożnika.

Warto wspomnieć o wykończeniu mebli wypoczynkowych odpowiednim materiałem, który zabezpiecza je przed ich nadmiernym zniszczeniem. W tym przypadku podstawa narożnika została wykończona sztucznym tworzywem, imitującym splot rattanu, a tapicerka tkaniną wodoodporną, o gęstym splocie. Oba te materiały świetnie sprawdzą się przy opadach atmosferycznych oraz niskich i wysokich temperaturach, a zastosowane barwniki odporne w reakcji na światło zapobiegną odbarwieniom.

Strefę wypoczynkową wieńczy ogrodowy żagiel, przymocowany do sąsiadującego balkonu oraz pionowych słupów. Żagiel przeciwsłoneczny ochroni nas przed nadmiernym słońcem, tworząc zacienioną przestrzeń, przy czym nie zaburzy swobodnego przepływu powietrza, a także poprawi klimatyczność miejsca. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka waga i łatwość montażu czy demontażu po zakończonym sezonie letnim.

Strefa wypoczynkowa to także podstawa, którą tworzy zaprojektowany taras o powierzchni 10,5 m2. Jego lokalizacja pozwala na dojście z dwóch miejsc w mieszkaniu – użytkownicy mogą znaleźć się na nim, wychodząc bezpośrednio przez drzwi w sypialni, jak i przez salon – kierując się na lewo po betonowych płytach. Lokalizacja ta niesie ze sobą, dodatkową zaletę – tak umiejscowiony taras, stanowi swoiste przedłużenie mieszkania, tworząc zewnętrzny pokój. Powierzchnia tarasu pokryta jest tarasową deską kompozytową w kolorze ciemnego brązu, która stanowi świetną alternatywę dla zwyczajnych desek drewnianych. Materiał ten wykazuje dużą odporność na trudne warunki atmosferyczne, a co najważniejsze jest w pełni gotowy do użycia zaraz po zakupie.

Strefa rekreacyjna

To niewielkiej wielkości plac żwirowy z paleniskiem, w postaci misy ze stali cortenowej oraz dwóch ozdobnych foteli we wspomnianym wcześniej pomarańczowym kolorze. Pomimo niewielkiej powierzchni tej strefy, bez obaw możemy korzystać z paleniska. Stalowa misa zapewnia bezpieczne rozpalenie ognia w ogrodzie, bez zniszczeń podłoża czy też roślin. W takim miejscu warto zaopatrzyć się w specjalnie wydzielone miejsce do przechowywania niezbędnego drewna. Drewutnia, oprócz swojej praktycznej funkcji może stanowić ciekawy dodatek, który urozmaica przestrzeń tak jak w tym przypadku. Tak zaaranżowane miejsce znakomicie sprawdzi się, jako źródło ciepła oraz światła, zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni.

Rośliny wykorzystane w tym projekcie

Pozostałe miejsca w ogrodzie przeznaczone są pod nasadzenia roślin ozdobnych. Roślinność w tym projekcie jest posadzona na dwa różne sposoby – część z nich bezpośrednio w gruncie, a część w podwyższonych donicach z cortenu.

Część ogrodu ozdobną z roślin akcentuje i rozpoczyna wyraźne przejście obok dwóch okazów miskanta chińskiego w odmianie 'Kleine Silberspinne' (Miscanthus sinensis). Po przekroczeniu tej linii zobaczymy rabaty bylinowe, utrzymane w kolorystyce pastelowej – fiolet, róż, biel, w połączeniu z liczną zielenią traw ozdobnych oraz krzewów.

Wspomniane rabaty to kompozycje z kwitnących na delikatny kolor zawilców japońskich (Anemone hupehensis), ażurowej werbeny patagońskiej (Verbena bonariensis) oraz fioletowych okazów perowskiej łobodolistnej (Perovskia atriplicifolia) czy kocimiętki Faassena (Nepeta × faassenii) o instentywnym zapachu. Gatunki kwitnące, uzupełnia efektowna turzyca włosista w odmianie 'Amazon Mist' (Carex comans) oraz wymieniony powyżej miskant chiński.

Na rabatach możemy dostrzec także, wyróżniającą się hortensje bukietową (Hydrangea paniculata) w odmianie 'Limelight'. Krzew ten posiada efektowne, wiechowate kwiatostany, które na początku kwitnienia są jasno seledynowe, później stają się zielonkawożółte, następnie kremowobiałe, a pod koniec lata delikatnie różowieją. W okresie kwitnienia krzewy wyglądają spektakularnie, a ich obfite kwiatostany przyciągają uwagę. Warto wspomnieć o tym, że kwiaty hortensji po przekwitnięciu nadają się do cięcia, a po ich zasuszeniu będą piękną dekoracją do wazonów.

Nasadzenia w gruncie, natomiast urozmaicają podwyższone rabaty w donicach z charakterystycznej stali. Kwitnące na jasny kolor okazy zawilców japońskich w połączeniu z szałwią omszoną w odmianie 'Blue Field' (Salvia nemorosa), świetnie kontrastują z rdzawym kolorem stali cortenowej, tworząc wyjątkową kompozycje. 

Zaprojektowane nasadzenia uzupełniają pojedyncze okazy karłowatego, wolno rosnącego żywotnika zachodniego 'Danica' (Thuja occidentalis) o zwartym, kulistym pokroju oraz dwa okazy brzozy pożytecznej w odmianie 'Doorenbos' (Betula utilis), o ażurowym pokroju i charakterystycznym wyglądzie. Złuszczająca się kora o śnieżnobiałej barwie, która odchodzi od pnia i konarów cienkimi płatami sprawia, że gatunek ten jest uznawany za wyjątkowo dekoracyjny. Pozostała przestrzeń, choć niewielka to miejsce dla zadbanego trawnika, z jasno wytyczoną ścieżką z płyt betonowych.

ann projektuje

ann projektuje

inż.arch.kraj. ANNA KUCHTA
537 509 724


Zobacz więcej projektów na Instagramie

 
Autor
Mały miejski ogród w zabudowie szeregowej | Nowoczesny z podziałem na strefy
Mały miejski ogród w zabudowie szeregowej | Nowoczesny z podziałem na strefy
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_projekty_ogrodow
NAJNOWSZE TREŚCI