Logo
Logo

Aranżacja małego ogrodu | Inspirujące pomysły i praktyczne wskazówki

Ogród kojarzy nam się zwykle z dużą przestrzenią "wysłaną" trawnikiem, obok którego sąsiadują kwiatowe rabaty, drzewa i ciekawe krzewy. A przecież jest to tylko jedna z wielu odsłon ogrodu! Może być nim każde miejsce, w którym posadzimy rośliny – malutki skrawek ziemi brzy kamienicy, balkon, taras, a nawet na parapet!

Nie obawiaj się i jak najszybciej załóż swój własny, mały ogród nie zapominając, że będzie on Twoim osobistym miejscem wytchnienia i kontaktu z przyrodą.

Spis treści
Projekt ogrodu to podstawa! Jakie rośliny do małego ogrodu? Stwórz ogród ozdobny przez cały rok! Odkryj piękno liściastych Jak zrobić z trawnika prawdziwy zielony dywan? Załóż ogród w pojemniku! Marzy ci się relaks? Zaaranżuj własny kącik wypoczynkowy!
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień – napij się wina. Chcesz być szczęśliwy jeden rok – ożeń się. Chcesz być szczęśliwy całe życie – załóż ogród.
– chińskie przysłowie

Projekt ogrodu to podstawa

Zacznij od projektu, a nie od sadzenia roślin! Tylko w ten sposób unikniesz chaosu i częstego przesadzania roślin. Zastanów się jak ostatecznie powinien wyglądać Twój skrawek zieleni oraz jakie rośliny lubisz najbardziej.

Wybrałbyś raczej rośliny ozdobne czy owocowe? Najbardziej kochasz kwiaty, a może marzysz o ogródku ziołowym pełnym aromatów? Możliwe też, że Twój wymarzony ogród to tak naprawdę piękny taras, wyjęty niczym z pocztówki znad Morza Śródziemnomorskiego? Dobrze się zastanów i zacznij działać!

  • Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe. Zanim zaczniesz planować swój przyszły ogród dobrze się zastanów, czego oczekujesz!

    Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi.

  • Ogród powinien tworzyć spójna całość z domem. Pomyśl o tym najlepiej już na etapie powstawania projektu domu. Gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem powstają najpiękniejsze pomysły.

    Nie martw się jednak – nigdy nie jest za późno, aby zostać "architektem swojego krajobrazu". Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan posesji. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, po czym uzupełniaj go o nowe elementy – drzewa, krzewy, rabaty, aż wreszcie... narysujesz go od nowa!

Pomysły na aranżację małego ogrodu, fot. iBulb
Fot. iBulb

Zobacz ponad 100 pomysłów na aranżacje ogrodów

Szukaj inspiracji – podglądaj ogrody sąsiadów, zapisuj co zobaczyłeś w parkach i zwracaj uwagę na zieleń miejską. Szybko odkryjesz wiele pomysłów, ale też oczywiście błędów, które Cię zainspirują! Nie zapomnij jednak, że ogród musi przede wszystkim odpowiadać Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia i potrzeby.

Rośliny do małego ogrodu

► Wybór roślin
Wybierając rośliny do ogrodu zwróć przede wszystkim uwagę na ich wymagania i tempo wzrostu, a w drugiej kolejności na ich walory dekoracyjne. Decyzję o wyborze roślin warto wcześniej dobrze zaplanować, ponieważ na małej przestrzeni wszystkie błędy "ogrodnicze" są zawsze dobrze widoczne.

Wizyta w centrum ogrodniczym bez wcześniejszej listy i kupowanie "wszystkiego co nam wpadnie w oko" jest jednym z głównych grzechów ogrodników. Po takim wypadnie, przyjeżdżamy do domu z przeróżnymi roślinami, których albo nie potrzebujemy, albo nie mamy gdzie posadzić.

► Pamiętaj o różnorodności!
Rośliny obok siebie sadź tak, aby kontrastowały ze sobą kolorem, kształtem i wysokością. Ogólna zasada nasadzeń mówi też o tym, że niskie rośliny sadzi się z przodu, a wyższe z tyłu. Zawsze jednak traktuj te reguły jako ogólne drogowskazy – ostatecznie może się okazać, że najbardziej będzie nam odpowiadał nowoczesny ogród stworzony z roślin tej samej barwy. 

► Zastanów się, zanim wytniesz
Planując ogród na swojej małej działce, na której są już jakieś rośliny (np. duże krzewy), musisz dobrze się zastanowić czy je wyciąć, czy nie lepiej je zachować. Niekiedy odmiana rosnącej rośliny jest tak ładna i wyjątkowa, że lepiej ją zostawić i "nagiąć" do niej swój plan nasadzenia.

Dodatkowo odpowiednio formując krzewy i małe drzewa, po pewnym czasie doprowadzimy je do wielkości, która będzie nam odpowiadać, choć musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to trwać nawet kilka lat.

Pomysł na ogród:
kwiaty przez cały rok

Mały ogród powinien być zaaranżowany tak, by cieszył kwiatami cały rok – nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na roślinach wiosny, czy jesieni. Zaplanujmy nasze nasadzenia co najmniej rok wcześniej, tak aby o każdej porze roku w ogrodzie znajdowało się coś atrakcyjnego:

Pomysły na aranżację małego ogrodu
Fot. Gaby Stein, Hans Braxmeier, inkflo/Pixabay

Dowiedz się więcej o tym jak dobierać kolory kwiatów

Pomysł na ogród:
piękno w liściach

Oprócz kwiatów ozdobą ogrodu mogą być także piękne liście (np. bylin takich jak hosty, bergenie czy żurawki). Mnogość ich rozmiarów i kształtów jest obecnie naprawdę duża i mamy w czym wybierać planując nasze nasadzenia.

Dodatkowo, warto zwrócić szczególną uwagę na przebarwianie się drzew, krzewów i pnączy jesienią. To właśnie kolorowe liście tych roślin sprawiają, że pod koniec sezonu nabieramy ochoty i energii do prac porządkowych przed zimą.

W przypadku małych ogrodów pamiętajmy, aby skupiać się na małych (oraz karłowych) odmianach drzew i krzewów.

Także w zimie nie zapominajmy, że ogród może przyciągać wzrok kolorami – wszystko dzięki zimozielonym iglakom, kolorowym owocom irgi czy ognika lub mocnym, czerwonym kolorom pędów derenia.

Pomysł na ogród: zielony dywan

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu – warto wygospodarować choćby niewielki fragment działki na zielony dywan. Niestety trawnik to też jeden z najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu. Wymaga on ciągłej pielęgnacji od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Idealna "angielska murawa" jest bardzo trudna do osiągnięcia.

Trawnik wymaga regularnego podlewania i odpowiedniego nawożenia. Trzeba także go często kosić, a przynajmniej raz w roku wertykulować (usuwać zbitą darń i nacinać murawę) i aerować (nakłuwać i napowietrzać). Jednak największą zmorą właścicieli trawników są chwasty – zwłaszcza te wieloletnie jak mniszek zwany mleczem, babka czy pospolite stokrotki.

Można także "iść na wojnę" z chwastami i rozpocząć ich systematyczne zwalczanie. Można do tego celu użyć herbicydów do roślin dwuliściennych (są bezpieczne dla trawy) jednak efekty są mało zadowalające, gdyż chwasty szybko odrastają. Można także zastosować specjalne urządzenia do wyrywania chwastów, które usuwają roślinę wraz z korzeniami.

Pomysł na ogród:
ogród w doniczce

Taras jest łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem. Na kilka miesięcy w roku może stać się kwitnącym ogrodem, nawet dla tych osób, które mieszkają w bloku i nie mają działki. Często kwiaty w doniczkach to jedyny bliższy kontakt z naturą, jaki posiadamy.

Na wiosnę warto posadzić wiosenne rośliny cebulowe (hiacynty, szafirki, tulipany) lub kolorowe bratki, które są odporne na lekkie przymrozki. Od 15 maja na taras możemy wystawić rośliny rosnące dotychczas w domu – to czas tzw. Zimnych Ogrodników, po którym znika ryzyko przymrozków.

W doniczkach możemy uprawiać zioła, kwitnące pelargonie, słoneczne gazanie czy pachnącą lawendę. Dają też sobie radę różne krzewy (pięciorniki, różaneczniki, tuje, bukszpany), a nawet małe drzewa (klony palmowe, karłowe iglaki, a nawet ozdobne jabłonie.

Pomysły na aranżację małego ogrodu, fot. iBulb Fot. iBulb

Pomyśl o tarasie jak o zewnętrznym pokoju swojego domu. Materiały na nawierzchnię dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom – np. cegły lub kamień. Dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu.

Aranżacja tarasu ma przede wszystkim na celu stworzenie namiastki ogrodu, przestrzeni otoczonej roślinami, cichej, zielonej i spokojnej, gdzie można spokojnie spędzać czas i odpocząć od zgiełku miasta. Będzie to także miejsce spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Pomysł na ogród:
kącik wypoczynkowy

W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł się ukryć przed okiem sąsiadów. Może to być miejsce tuż przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Jeśli mamy naprawdę mały ogród, najlepiej cały jego obszar przeznaczyć na taki odosobniony, pełen bujnej roślinności "ogrodowy pokój".

Pomysły na aranżacje małego ogrodu, fot. Barbara Helgason - Fotolia
Fot. Barbara Helgason/Fotolia

Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Autor
Aranżacja małego ogrodu | Inspirujące pomysły i praktyczne wskazówki
Aranżacja małego ogrodu | Inspirujące pomysły i praktyczne wskazówki
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Wycinka Gaj

23-04-2021 11:45

Cudowne pomysły, teraz jest dobra pora na przygotowywanie ogrodu na sezon letni. Przed nami majówka i coraz cieplejsze i dłuższe dni. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i przebywajmy ze spokojem w ogrodzie, lub na działce letniskowej, i nie dopuśćmy do zagrożenia w czasie silnych wiatrów, ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl