Meble ogrodowe: rodzaje i konserwacja

Meble ogrodowe można dzielić ze względu na kształt, stylistykę, przeznaczenie, walory użytkowe czy estetyczne. My proponujemy podział pod kątem rodzaju materiału, z jakiego je wykonano. Coraz częściej producenci oferują meble z różnych rodzajów materiałów, łącząc np. metal z kamieniem lub szkłem.

Posłuchaj
00:00

Meble rattanowe i wiklinowe

Doskonale komponują się z zielenią drzew i trawy, tworząc przytulny, ciepły klimat. Świetnie wyglądają w ogrodach rustykalnych, pośród tradycyjnych, różnokolorowych kwiatów. Jednak to, przez kogo będą używane i w jakiej znajdą się scenerii, jest sprawą bardzo indywidualną. Rattanowe meble ogrodowe sprowadzane są z Indonezji, Malezji, Tajlandii oraz Nowej Zelandii.

Są lekkie, wytrzymałe i elastyczne. Projektanci chętnie łączą je z drewnem, metalem lub szkłem. Meble wiklinowe mają podobne właściwości. Powstają w Polsce i są wytwarzane z pędów różnych gatunków wierzby.

Kolory i kształty

Rattan łatwo daje się barwić, jednak można też kupić meble w kolorach naturalnych. Meble wykonane z młodych roślin mają odcienie jasne, zaś ze starszych – ciemne, włącznie z czarnym.

Rattan można wyginać w finezyjne kształty, do czego wymagana jest wysoka temperatura. Poszczególne elementy mebli są ze sobą skręcane, a miejsca łączeń owija się tzw. rattanową skórą.

Ciekawą alternatywą są meble ogrodowe z imitacji rattanu. Wyglądają one tak samo jak z prawdziwego rattanu (dostępne są w kolorach: mocca, czarny, naturalny i biały), a są znacznie trwalsze (włókna rattanowe zastąpiono włóknami syntetycznymi) i nie wymagają konserwacji.

Wiklina daje ogromne możliwości wytwórcze, ograniczane tak naprawdę tylko kreatywnością rzemieślnika. Jej naturalny kolor jest jasnoszarobrązowy. W zależności od potrzeb można ją lakierować lub barwić.

Konserwacja

Niestety, meble wiklinowe i rattanowe, choć przebojem wdarły się na nasz rynek, do najbardziej trwałych nie należą. Są kruche (zwłaszcza wiklina) i źle znoszą wilgoć (robią się szare i matowe). Dlatego też dobrze jest chować je przed deszczem, a mokrych nie suszyć na słońcu, tylko postawić w zadaszonym, przewiewnym miejscu.

Meble rattanowe są wcześniej zwykle pokryte wodoodpornym lakierem. Dobrze jest więc czyścić je miękką flanelą, zaś do usuwania kurzu z oparć krzeseł i siedzeń używać odkurzacza. To samo dotyczy polakierowanych mebli wiklinowych. Meble rattanowe i wiklinowe niepolakierowane czyścimy roztworem wody z cytryną (na 1 l wody 4 łyżki soku cytrynowego), zabezpieczając je w ten sposób przed matowieniem. Obecnie można już kupić meble ogrodowe pokrywane żywicą lub polietylenem, co uodparnia je na częste zmiany temperatury i mrozy.

Meble rattanowe i wiklinowe należy trzymać z daleka od źródeł ciepła (np. ogniska czy grilla), bo gdy za bardzo wyschną – mogą się pokruszyć.

Wiklinowy fotel to doskonałe miejsce relaksu. (fot. Libet)

Mebli wykonanych ze stalowej siatki lakierowanej i stalowego stelażu nie trzeba chować przed deszczem. (fot. Fasso)

Meble metalowe

Są praktycznie niezniszczalne. Pasują do ogrodów nowoczesnych, w których znajdują się kamienie, rzeźby, fontanny, marmury. Świetnie wyglądają też w oranżeriach lub patio. Meble takie są zimne i przeważnie ciężkie, ale za to higieniczne, ponieważ na powierzchni metalu nie gromadzą się drobnoustroje.

Kolory i kształty

Metalowe meble ogrodowe do ogrodu robi się zwykle z żeliwa (stop żelaza i węgla), lekkiego aluminium lub stalowych paneli. Często surowy z natury metal łączy się z drewnem, szkłem lub elementami wykonanymi z kamienia (np. żeliwny stelaż, marmurowy blat), by dodać mu nieco ciepła. Nie ma żadnych ograniczeń kolorystycznych. Kształty mogą być bardzo fantazyjne i zależą tak naprawdę od inwencji kowala (żeliwo dość łatwo się formuje i obrabia).

Konserwacja

Aluminiowe panele są przeważnie ocynkowane, a żeliwo powleczone farbą antykorozyjną. Dlatego czynności pielęgnacyjne ogranicza się zwykle do przetarcia ich wraz z początkiem sezonu wilgotną szmatką. Problemem może być przechowywanie mebli metalowych poza sezonem letnim, ponieważ nie dość, że są ciężkie, to rzadko kiedy się składają (wyjątkiem są ogrodowe leżaki).

Meble plastikowe

Sprawdzają się w ogrodach prostych i nowoczesnych, w których nie ma zbyt dużo miejsca, ale także na tarasach i werandach. Są najmniej trwałe i najtańsze. Ich zalety to lekkość i wygoda, największą wadą jest mała stabilność. Kupując je, warto zwrócić uwagę na to, aby miały domieszkę żywic utwardzających. Wtedy będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne: porysowanie, zadrapania, a także pękanie w wyniku niewłaściwego użytkowania (nadmierne obciążenia).

Kolory i kształty

Panuje tu ogromna różnorodność, gdyż tworzywa sztuczne bardzo łatwo dają się barwić. Najczęściej spotyka się meble białe, niebieskie, czerwone, zielone. Bardzo różnorodne jest również ich wzornictwo. Plastikowe meble ogrodowe nie odbarwiają się (może z wyjątkiem białych), nie odkształcają, nie są też podatne na grzyby czy pleśń.

Konserwacja

Pielęgnacja mebli plastikowych najczęściej ogranicza się do ich mycia. Jeśli są bardzo brudne, możemy użyć środka czyszczącego, który trzeba następnie obficie spłukać wodą. Dobrze chroni przed zmatowieniem i nabłyszcza meble specjalny wosk z filtrem UV. Najlepiej rozprowadzić go szczotką lub pędzlem, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Po godzinie zabieg ten można powtórzyć.

Tekst: Tomasz Wojciuk

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści