Zestaw mebli dla całej rodziny
W sprzedaży są małe i duże zestawy mebli tarasowych z rozmaitych materiałów, w różnej cenie i o różnym przeznaczeniu. Znajdziemy tzw. komplety stołowe (stół z krzesłami) oraz wypoczynkowe (wygodne fotele, kanapa, stolik kawowy). Komplety mogą zawierać też mniej typowe elementy, jak szezlong, huśtawka czy skrzynia, w której można schować ogrodową zastawę i akcesoria do grillowania – żeby wszystko mieć pod ręką.
Każdy może znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że producenci mebli tarasowych oferują ciekawe wzornictwo i nowatorskie rozwiązania.
Ogród coraz częściej traktuje się jako przedłużenie domu, dlatego i meble przeznaczone do użytkowania na zewnątrz nierzadko przypominają komplety wypoczynkowe kupowane do wnętrz, i są równie wygodne. Wykonywane są jednak z bardzo trwałych surowców.
Komplet mebli stołowych wykonanych z aluminium i drewna. Ciepłe, przyjemne w dotyku w dotyku drewno znakomicie nadaje się na blaty i siedziska krzeseł. Łączenie materiałów różnego typu jest dziś bardzo powszechne. |
Dobre efekty przynosi też łączenie różnych materiałów. Ciepłe drewno doskonale nadaje się na siedziska, oparcia i podłokietniki krzeseł metalowych. Konstrukcja z aluminium nadaje meblom lekkości.
Dobór odpowiednich mebli ogrodowych decyduje o komforcie wypoczynku. Powinny być przede wszystkim wygodne i praktyczne, czyli łatwe w przechowywaniu i do utrzymania w czystości. Muszą też wyglądać estetycznie i pasować do stylistyki ogrodu. Zniszczone lub źle dobrane raczej nie będą zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Na malej przestrzeni: meble do małych ogrodów
W obrębie tarasu czy altany nie zawsze dysponujemy wystarczającą przestrzenią, by ustawić duży komplet mebli, z obszernymi fotelami. Warto jednak skorzystać z innych rozwiązań i urządzić kącik wypoczynkowy, wykorzystując niewielki metraż. W takiej sytuacji najlepiej wybierać meble składane - krzesła tego typu w razie potrzeby można złożyć i schować, oraz wielofunkcyjne - np. siedziska będące jednocześnie schowkami na drobiazgi.
Za stolik może służyć barek na kółkach albo opuszczany blat, montowany do ściany bądź balustrady. Pamiętajmy, że na 2–3 m2 bez problemu zmieścimy niewielki stół i dwa krzesła. Na zestaw mebli z kilkoma krzesłami potrzebujemy ok. 10 m2.
Modne i trwałe meble ogrodowe
Wytrzymałość i nowoczesny dizajn to domena mebli nowej generacji z tworzyw sztucznych. Ostatnio najmodniejsze są te z technorattanu i aluminium, niestety, nie należą do tanich. Idealnie nadają się do ogrodów urządzonych prosto i minimalistycznie.
Plastikowe meble ogrodowe
Warto uwolnić się od stereotypów – meble plastikowe nie muszą wyglądać tandetnie. Nowoczesne wyroby z tworzywa w niczym nie przypominają tych z łuszczącego i uginającego się plastiku.
Są lekkie i bardzo odporne na wpływ czynników atmosferycznych (poza mrozem) – mają kilkuletnią gwarancję. Z uwagi na futurystyczną linię lub wyrazisty kolor, zwykle stanowią główną ozdobę tarasu. Dobrze prezentują się w miejscach, gdzie roślinność jest raczej dodatkiem.
Proste meble z tworzywa mogą wyglądać bardzo efektownie, szczególnie gdy zdobią je poduszki lub pokrowce. Akcesoria tego typu mogą całkowicie odmienić wygląd tarasu. Na zewnątrz najlepiej używać wyrobów z tkanin poliestrowych, zabezpieczonych warstwą silikonu, o właściwościach antystatycznych oraz odpornych na zaplamienie i promieniowanie UV. |
W Polskich ogrodach spotyka się również tanie wyroby z plastiku – o wątpliwej estetyce i niskiej wytrzymałości. Często pękają, rysują się, odbarwiają i matowieją. Ich zaletą jest jednak to, że łatwo utrzymać je w czystości i przechowywać (można je składać, nakładać jedno na drugie lub rozkręcać).
Meble z technorattanu
Z tworzywa sztucznego – poliuretanu o dużej gęstości, nazywanego przez producentów najczęściej technorattanem – wykonuje się meble plecione, na stelażu aluminiowym. Z wyglądu przypominają wyroby z rattanu lub wikliny, lecz mają nowocześniejsze wzornictwo (dzięki plastyczności tworzyw) i rozmaite kolory. Są bardzo wygodne, sprężyste i lekkie.
Mogą zimować na zewnątrz i nie trzeba ich konserwować (nie groźny im deszcz, słońce i niska temperatura). Nie zaplamią się od czerwonego wina czy olejku do opalania. Można je myć nawet za pomocą węża ogrodowego.
Aluminiowe
Meble z aluminium są trwałe i funkcjonalne. Nie korodują, nie wymagają konserwacji ani chowania na zimę (całkowita odporność na warunki atmosferyczne). Mają lekką konstrukcję i często wyposażone są w system łatwego składania. Niestety łatwo się odkształcają przy uderzeniu czymś twardym, bo zazwyczaj powstają z cienkiego aluminium.
Z tworzywa imitującego rattan (zdjęcie u góry) powstają meble typowo wypoczynkowe, a także stoły i krzesła. Zazwyczaj są to wyroby o nowoczesnej stylistyce. Produkty rattanowe (zdjęcie u dołu) zazwyczaj mają tradycyjną formę, falistą linię i idealnie współgrają z ogrodową roślinnością |
Drewniane, wiklinowe, i rattanowe: meble nie tylko dla tradycjonalistów
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się ponadto tradycyjne fotele wyplatane z wikliny bądź rattanu oraz krzesła drewniane, np. składane.
Wiklinowe i rattanowe
Meble wyplatane z naturalnych surowców – wikliny, rattanu (zdrewniałych pędów palmy) – mają najczęściej tradycyjne wzornictwo. Pasują do ogrodów w stylu rustykalnym, obfitujących w wielobarwne rabaty. Są wyjątkowo wygodne, lekkie i niedrogie. Niestety, niezbyt trwałe.
Szkodzi im deszcz, płowieją na słońcu. Warto wybierać wyroby lakierowane – pamiętajmy jednak, by co kilka lat odświeżać je tym samym preparatem. Meble nielakierowane można przemywać wodą z sokiem z cytryny lub z sodą oczyszczoną – zapobiegnie to ich szarzeniu i matowieniu.
Drewniane
Naturalnie i niepretensjonalnie wyglądają meble drewniane – zarówno te proste, klasyczne, jak i rustykalne – z przepołowionych pni lub okorowanych gałęzi. Wyroby z drewna egzotycznego są dość drogie, za to nie wymagają impregnacji, bo zawierają dużo naturalnych substancji oleistych, i na zimę można je pozostawić na dworze (choć pod wpływem warunków atmosferycznych mogą nieco zmienić odcień).
Zupełnie inaczej należy traktować meble z drewna krajowego – pamiętajmy o ich impregnacji i ochronie przed wilgocią.
Meble z listewek albo palet, o bardzo minimalistycznej formie, to obecnie hit i alternatywa dla typowych kompletów wypoczynkowych. |
Stalowe i żeliwne
Meble metalowe mogą mieć formę nowoczesną lub staroświecką. Kute nóżki i blaty wyglądają efektownie, jednak najlepiej prezentują się wśród bujnej zieleni ogrodów w stylu romantycznym. Metal powszechnie występuje w połączeniu z drewnem – stal i żeliwo są ciężkie i zimne, zaś drewno – ciepłe i przyjemne w dotyku. Meble tego typu zaliczają się do najbardziej wytrzymałych – odpowiednio zabezpieczone mogą stać pod gołym niebem przez cały rok.
Ławki ogrodowe
Wśród ogrodowej zieleni montuje się ławki z drewna krajowego i egzotycznego oraz z żeliwa, stali i aluminium. Najlepiej, gdy stelaż ławki jest z metalu – drewniane nóżki w kontakcie z gruntem szybko niszczeją. Jeśli mebel ma być stabilny, ciężki, najlepiej zdecydować się na żeliwny odlew. Stal będzie nieco lżejsza i tańsza.
Ławki ogrodowe nie muszą być przytwierdzane do podłoża, tak jak parkowe. Nóżki metalowe często mają jednak specjalne otwory, aby mebel można było zamocować na stałe, albo przystosowane są do wkopania w grunt bądź zabetonowania.
Ławki ustawia się zwykle w miejscach osłoniętych od wiatru, cienistych (np. pod rozłożystymi drzewami), z ładnym widokiem na oczko wodne lub kolorowe rabaty, i blisko roślin o wyjątkowym zapachu. Unika się natomiast sąsiedztwa ulicy i tarasu, na którym zwykle koncentruje się życie rodzinne. |
Ochrona przed słońcem i deszczem: parasole ogrodowe i zacieniacze
Ochronę przed słońcem w wielu ogrodach zapewniają różnego typu parasole – na ogół okrągłe lub prostokątne, z poliestrowego, nie blaknącego materiału na aluminiowym stelażu. W sprzedaży są też mniej typowe parasole ogrodowe.
Produkty w kształcie żagla wyglądają bardzo nowocześnie, a te ze strzechy, w połączeniu z meblami z bali – dosyć sielsko. Wszystkie dostępne są w różnych rozmiarach. Największe mogą chronić przed słońcem i deszczem cały taras.
Do ogrodów przydomowych najchętniej wybierane są parasole z poliestru w rozmaitych kolorach, na aluminiowym stelażu, proste lub na wysięgniku. |
Znajdziemy też mniej typowe rozwiązania – np. wyroby ze strzechy. |
Podczas wyboru parasola zwróćmy uwagę, czy materiał można zdejmować i prać. Unikajmy stelaży drewnianych, bo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym i tzw. korozji biologicznej. Zdecydowanie lepiej sprawdza się aluminium, bo jest lekkie, trwałe, nie koroduje. Sprawdźmy, czy parasol wygodnie się rozkłada i składa (zwykle robi się to za pomocą korbki). Dobrze, jeśli jego czaszę można dowolnie pochylać, dopasowując jej ustawienie do kąta padania promieni słonecznych.
Zapytajmy sprzedawcę, czy do parasola dołączona jest podstawa, umożliwiająca jego stabilne osadzenie. Jeśli nie ma jej w zestawie, poprośmy o jej dobranie. Pamiętajmy, że im większa czasza, tym cięższa powinna być baza. Średnica kija parasola może być nieco mniejsza niż średnica tulei podstawy – bazy zwykle wyposażone są w mechanizm pozwalający na dopasowanie węższej rurki. Innym sposobem montażu parasola, jest przytwierdzenie go, np. do balustrady, za pomocą specjalnego uchwytu.
Zamiast parasola możemy zastosować tzw. zacieniacz, inaczej żagiel przeciwsłoneczny – osłonę z tkaniny poliestrowej w kształcie trójkąta lub prostokąta. Jej montaż polega na przymocowaniu rogów materiału, zakończonych oczkami, do stabilnej konstrukcji, np. do ściany budynku. Zacieniacze mają ciekawą formę. Często zacieniają i chronią przed deszczem tarasy, baseny albo miejsca zabaw dla dzieci.
Pergole i pawilony: konstrukcje z zadaszeniem
Ogrodowe domki – pergole z zadaszeniem, pawilony, altany – stanowią najważniejszy element wielu polskich ogrodów. Traktujemy je jak letnie kuchnie, wstawiamy do nich meble i wypoczywamy wśród zieleni, niezależnie od pogody.
Takie miejsca zapewniają upragniony chłód i poczucie intymności. Niekiedy ukrywane są w gęstwinie roślin. Najczęściej jednak buduje się je tam, skąd roztacza się najpiękniejszy widok na ogród. Domek ogrodowy dobrze jest zlokalizować jak najdalej od ulicy i obsadzić pnączami lub wysokimi krzewami, które odizolują jego wnętrze od hałasu.
Przed słońcem w ogrodzie mogą chronić płócienne tkaniny – w postaci zacieniaczy albo pasów materiału mocowanych do dachu pergoli. Pawilon z moskitierą sprawdza się idealnie w letnie wieczory – ażurowa tkanina chroni bowiem przed atakiem komarów. |
Pergola
Funkcję zadaszonego kącika wypoczynku może pełnić pergola, czyli ażurowa konstrukcja z dwóch rzędów słupów, połączonych na szczycie kratownicą lub belkami. Zwykle stanowi podporę dla jednorocznych lub wieloletnich roślin pnących. Poprzez rozpostarcie na jej szczycie płóciennej tkaniny, można zmienić ją w zaciszne miejsce – w sam raz na ustawienie foteli bądź leżaków.
Pawilon ogrodowy
Pawilon ogrodowy to rodzaj przenośnej altany lub namiotu. Zwykle rozstawiany jest na okres wiosenno-letni albo z okazji większych spotkań towarzyskich, organizowanych w ogrodzie. Zarówno jego montaż, jak i demontaż jest bardzo szybki.
Konstrukcji nie przytwierdza się na stałe do gruntu. Nie ma podłogi – może ją zastąpić trawnik, nawierzchnia z kostki lub przenośne, drewniane podesty. Najprostsze pawilony składają się z drewnianych kratownic lub aluminiowego stelaża, na którym wspiera się poliestrowe, nieprzemakalne zadaszenie.
Altana – serce ogrodu
Altany polecane są do dużych ogrodów. W przeciwieństwie do pawilonów, mają dość solidną konstrukcję – ścianki (głównie ażurowe, drewniane) i dach kryty dachówką, blachą, gontami bitumicznymi lub trzciną. Budowle stawiane na fundamencie, z litymi, ocieplonymi ścianami, klasycznymi oknami i drzwiami, mogą być użytkowane również poza sezonem letnim. W środku często montuje się wtedy kominek albo grill.
Altany mają zwykle pow. 6–10 m2, ażurowe ściany z drewnianych kratownic, które z czasem porastają pnącza i stawiane są na wybrukowanym lub wybetonowanym placyku. |
Altana powinna współgrać z charakterem ogrodu. Jeśli znajduje się w pobliżu domu, warto, by nawiązywała do jego stylu, elewacji budynku, nawierzchni tarasu itd. W sprzedaży są rozmaite rodzaje gotowych altan – ażurowe lub przypominające małe domki, z drewna lub metalu. Obecnie modne jest aluminium – wykonane z niego konstrukcje dobrze prezentują się w pobliżu domów o nowoczesnej bryle, z metalowymi poręczami i wielkimi przeszkleniami.
Altanę (podobnie jak inne elementy tzw. małej architektury – pergole, ławki) najlepiej uwzględnić w projekcie zagospodarowania działki. Architekt krajobrazu może zaprojektować taki obiekt albo dobrać produkt z oferty centrum ogrodniczego bądź supermarketu budowlanego. Warto wiedzieć, że gotowe produkty systemowe są szybkie w montażu – złożenie prostej altany trwa kilka godzin. Zestaw zawiera zaimpregnowane elementy oraz gwoździe i inne akcesoria.
|