Meble ogrodowe z recyklingu

Meble ogrodowe z recyklingu, fot. mat. prasowe Keter

Każdego roku pojawia się coraz więcej pomysłów, jak przerabiać i powtórnie wykorzystywać zużyty plastik. Jednym z najbardziej trafionych jest produkcja mebli i akcesoriów do ogrodu, na taras czy też na balkon. Często pada w tym momencie również pytanie, czy takie meble mogą być ładne, trwałe i zarazem funkcjonalne? Tak! Drugie życie plastiku niczym nie różni się od tego pierwotnego, a dodatkowo jest odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość i odpowiedzialne podejście do gospodarowania odpadami. Poznaj zalety mebli z recyklingu!

Posłuchaj
00:00
4

Dziś coraz częściej mówi się o mądrym i odpowiedzialnym gospodarowaniu plastikiem. Widać to w rosnącej świadomości społecznej dotyczącej segregacji odpadów. W trosce o planetę firmy coraz odważniej decydują się na ograniczanie ilości plastiku wykorzystywanego w produkcji. Część z nich całkowicie rezygnuje z produkcji plastikowych rzeczy jednorazowego użytku i stawia na takie, które są biodegradowalne albo nadadzą się do ponownego przetworzenia. Segregacja odpadów i recykling tworzyw sztucznych to dziś jedne z największych globalnych wyzwań!

Plastik nie jest skazany na wysypiska. Wiele zależy od nas samych. Od tego, jak na co dzień będziemy z nim postępować i jakich wyborów konsumenckich będziemy dokonywać. Jako firma wykorzystujemy nasze możliwości, wiedzę, doświadczenie i technologie po to, żeby plastik nigdy nie stał się odpadem. Projektujemy rzeczy, które mogą służyć całe życie, a jeśli nawet nie, to stuprocentowo nadadzą się do recyklingu – mówi Adam Skalski, Marketing Manager, East Europe & Nordics, Keter.

Dobrym przykładem wykorzystania plastiku z recyklingu w produkcji są meble ogrodowe. Dlaczego? Bo odzyskane do powtórnego wykorzystania tworzywa mają takie same właściwości jak te pierwotne, z których produkuje się rzeczy po raz pierwszy. Są wytrzymałe, trwałe i charakteryzują się dużą plastycznością. To właściwości wysoko cenione przez projektantów i producentów.

Sześć zalet mebli ogrodowych z recyklingu

1. Odporność na warunki atmosferyczne

Fotele, krzesła, leżaki, stoły czy skrzynie ogrodowe przez większość roku stoją na zewnątrz i przez cały ten czas są wystawione na zmienne warunki pogodowe. Inne wiosną, latem i jeszcze inne jesienią. Tu swoją rolę bardzo dobrze odgrywa polipropylen. Dzięki swoim właściwościom, zrobione z niego meble są odporne na działanie wody, przez co nie gniją i nie butwieją. Taki plastik nie daje się też promieniom UV i zmianom temperatur, od tych minusowych do tych bardzo wysokich, których możemy doświadczać latem. Efekt? Meble w zasadzie cały rok mogą stać na zewnątrz, nie trzeba ich chować do środka ani niczym przykrywać.

Meble ogrodowe z recyklingu CORFU
Zmiana koloru po jakimś czasie użytkowania to jeden z największych znaków zapytania przed zakupem mebli z tworzywa. Projektanci Ketera starają się je dobierać w taki sposób, żeby nie wychodziły z mody przez wiele sezonów. Niezależnie, czy ktoś decyduje się na klasyczny zestaw Corfu (95 proc. recykling) w kolorze zbliżonym do cappuccino albo brązowy, czy na grafitowy, mniejszy set Rosario (95 proc. recykling), zaprojektowany z myślą o posiadaczach balkonów albo logi. Kwestia koloru i jego trwałości jest o tyle ważna, że takich mebli nie kupuje się na sezon, ale na lata. 

2. Wytrzymałość i trwałość

Przeznaczenie mebli ogrodowych powoduje, że są one zazwyczaj dość intensywnie użytkowane. Wielokrotne siadanie i wstawanie, przestawianie z miejsca na miejsce (sprzyja temu niewielka waga), szuranie czy suwanie po tarasie. Do tego trzeba dodać mniej standardowe, ale wcale nie mniej intensywne sposoby korzystania z mebli przez dzieci, psy czy koty. W tym przypadku dużym plusem mebli zrobionych z tworzywa z recyklingu jest wysoka wytrzymałość mechaniczna. Dzięki niej meble nie pękają, nie wyginają się i nie kruszą.

3. Plastyczność

Przetworzone tworzywo sztuczne, podobnie zresztą jak pierwotny plastik, jest wyjątkowo plastyczne – łatwo nadać mu nawet najbardziej wyszukany kształt. Za pomocą odpowiednich urządzeń można je dowolnie formować, nadając nowym produktom przeróżne kształty i wyciągając na wierzch oryginalne detale. To cecha, którą doceniają najpierw projektanci mebli, a później ich użytkownicy.

Meble ogrodowe z recyklingu SALEMO
Wyjątkową plastyczność tworzywa jak na dłoni widać w nowoczesnym zestawie Salemo (90 proc. recykling). Jego fotele zostały zrobione ze splotu imitującego rattanową plecionkę. Z kolei blat stolika wygląda tak, jakby pokrywały go drewniane deski.

4. Dbanie o czystość

Łatwość czyszczenia mebli ogrodowych to ogromna zaleta. Praca ta staje się bardzo łatwa zarówno u mebli z plastiku pierwotnego, jak i tych z recyklingu. Tego typu tworzywo ma to do siebie, że nie wchłania brudu, dlatego do czyszczenia często wystarczy woda i gąbka.

5. Nie trzeba impregnować

Istotnym argumentem przemawiającym za meblami ogrodowymi z tworzywa sztucznego, w tym tych z recyklingu, jest to, że fabrycznie nie są one niczym impregnowane. Co więcej, właściwości surowca z których są zrobione są takie, że również w przyszłości nie trzeba będzie ich nigdy impregnować. Nawet tych starszych modeli.

Meble ogrodowe z recyklingu ROSARIO
Brak chemicznych powłok zabezpieczających sprawia, że przy czyszczeniu żadne substancje chemiczne nie "spłyną" z mebli i tym samym nie uszkodzą podestu oraz nie przedostają się razem z wodą do ziemi!

6. Z recyklingu i do recyklingu

Segregacja odpadów i recykling są dziś koniecznością. To dlatego przy projektowaniu mebli z tworzyw sztucznych bierze się pod uwagę, że kiedyś i one powinny trafić do ponownego przetworzenia. Podejście, które mówi, że tworzywa nigdy nie powinny być odpadem jest fundamentem budowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Strategia produkcji mebli Grupy Keter bardzo dobrze przedstawia tzw. obieg zamknięty w gospodarce. Firma ta tak organizuje produkcję, żeby większość rzeczy w 100 proc. można było w przyszłości poddać recyklingowi – w ogromnej większości swoich mebli nie stosuje elementów z metalu, drewna albo szkła, które znacznie utrudniałyby późniejsze przetworzenie.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Keter

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści