Trwałe meble ogrodowe z metalu i tworzywa sztucznego

Trwałe meble ogrodowe z metalu i tworzywa sztucznego, fot. annie talaga - Pixabay

Meble ogrodowe produkuje się z metalu, plastiku, drewna, wikliny, a także z połączeń różnych materiałów. Można kupić zestawy dla dwójki lub dla rodziny sześcioosobowej, do siedzenia, huśtania się i leżenia. Ceny - na każdą kieszeń: od umiarkowanych po równowartość dobrej kanapy do salonu lub używanego samochodu.

Posłuchaj
00:00
1

Meble ogrodowe z metalu

Należą do najbardziej wytrzymałych i odpornych na zniszczenie. Są zimne i ciężkie, ale łatwo je "ocieplić" przytulnymi poduszkami, co też rozwiąże problem ich nadmiernego nagrzewania się w pełnym słońcu. Ich siedziska i oparcia często są wykonane z drewna. Pasują głównie do nowoczesnych ogrodów - dobrze komponują się z rzeźbami ogrodowymi, fontannami lub ozdobami z kamienia.

Ogrodowe meble żeliwne są ciężkie, a więc stabilne i odpowiednie do ogrodu, nie należy natomiast ustawiać ich na balkonie czy tarasie nad pomieszczeniami. Rzadziej stosuje się meble z aluminium, które są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Produkuje się też meble z paneli stalowych.

Uwaga! Warto wcześniej zaplanować, gdzie meble będą składowane poza sezonem i raczej zrezygnować z kupowania ciężkich mebli ogrodowych z metalu, gdy trzeba je będzie wnosić np. na strych.

Meble metalowe, fot. Jedynka

Meble metalowe, jeśli są zrobione z żeliwa, mogą być ciężkie. A takich lepiej nie umieszczać na tarasach i balkonach nad pomieszczeniami, bo mogą uszkodzić podłoże, fot. Jedynka

Meble z tworzyw sztucznych, fot. Jysk

Meble z tworzyw sztucznych wyglądają skromnie, ale są funkcjonalne - łatwo je przenosić i przede wszystkim są tanie. Nie wymagają konserwacji, można je jednak nabłyszczać woskiem z filtrem UV, wtedy nie zmatowieją, fot. Jysk

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego

Są lekkie, praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości, nie nasiąkają wodą i nie trzeba ich impregnować. Pasują do nowoczesnych i minimalistycznych ogrodów. Mogą być wykonane z polipropylenu (PP), który jest przyjazny dla środowiska, lub z PVC, który trudniej utylizować. Niektóre modele mogą być mało stabilne, co warto sprawdzić w sklepie - fotel powinien wytrzymać obciążenie do 150 kg.

Ogrodowych mebli z tworzyw nie można ustawiać blisko źródeł ciepła - obok tarasowego kominka lub w pobliżu gorącego grilla, bo pod wpływem wysokiej temperatury mogę się odkształcać.

Tworzywa mogą się z czasem odbarwiać i tracą połysk, są też podatne na zarysowanie; na plastikowych stołach nie można także stawiać gorących naczyń, grzałek elektrycznych czy świeczek.

Meble ogrodowe z tworzyw są lekkie, a więc wygodne do przenoszenia, ponadto wiele modeli łatwo się rozkłada na czas przechowywania.

Meble z tworzyw sztucznych, fot. Willow House

Ten lekki mebel, wyplatany z włókien odpornych na warunki atmosferyczne, może posłużyć jako praktyczna półka, np. na kuchenne dodatki
fot. Willow House

Meble z tworzyw syntetycznych imitujących materiały naturalne

Coraz popularniejsze stają się także meble ogrodowe z tworzyw syntetycznych (m.in. włókna hularo lub technoratanu) imitujących materiały naturalne: wiklinę, rattan, kamień. Mają wszystkie zalety naturalnych surowców, ale nie mają ich wad. Można zostawić je na zimę na dworze i nie trzeba ich niczym konserwować: wystarczy je myć wodą z dodatkiem środków czyszczących.

Meble z tworzyw syntetycznych są drogie, np. fotel z tworzywa hularo może kosztować od 2 do 5 tys. zł, cały zestaw - stół, krzesło i sofa - 15 tys. zł.

Konserwacja mebli ogrodowych

Najłatwiejsze w konserwacji są meble z tworzyw sztucznych i syntetycznych. Największej dbałości wymagają meble z wikliny i rattanu oraz drewna, zwłaszcza niezabezpieczone w żaden sposób.

  • Meble metalowe. Są odporne na czynniki atmosferyczne, ale i tak wszystkie ich stalowe elementy powinny być zabezpieczone przed wilgocią - pomalowane proszkowo, oksydowane, ocynkowane, chromowane lub powleczone plastikiem.
  • Meble z tworzywa sztucznego - zakurzone myje się strumieniem wody lub przeciera ściereczką z detergentem - bez dodatku substancji ściernych. Można je nabłyszczać woskiem z filtrem UV, który ochroni meble ogrodowe przed matowieniem. Wosk rozprowadza się szczotką lub pędzlem, a po godzinie zabieg powtarza.
  • Meble z wikliny i rattanu - trzeba przecierać miękką ściereczką, a co pewien czas odkurzać zwykłym odkurzaczem. Jeśli nie są polakierowane, można je myć wodą z sokiem z cytryny (cztery łyżki na litr wody), co uchroni je przed matowieniem.
  • Meble drewniane. W sprzedaży są zarówno meble wykończone, jak i surowe, przeznaczone do samodzielnego zabezpieczenia i malowania lub lakierowania. Najlepiej kupować meble z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, bo jest ono wtedy nasycone impregnatem w całym przekroju, czego nie można uzyskać żadnymi innymi metodami. Nie każde drewno wymaga takiej samej konserwacji. Każde natomiast z czasem niszczeje, jeśli na przemian wysycha i moknie, z tym że najbardziej odporne są gatunki egzotyczne, mniej - dąb, buk, grab, a najmniej - sosna. Spłowiałym meblom z drewna egzotycznego można przywrócić kolor przez oczyszczenie ich powierzchni i nasączenie ich specjalnym olejem.

Przechowywanie mebli ogrodowych

Na zimę meble ogrodowe zwykle wynosi się z tarasu, balkonu lub ogródka - jeśli nie dla ochrony przed zniszczeniem, to choćby dlatego, by nie kusiły złodziei. Dlatego warto wcześniej pomyśleć, gdzie będzie się je przechowywać. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce suche i chłodne: garaż, piwnica lub poddasze nieużytkowe. Wszystkie meble przed schowaniem należy dokładnie oczyścić lub umyć i osuszyć, by nie pojawiła się na nich pleśń. Jeśli miejsca do przechowywania jest niewiele, lepiej wybierać meble, które łatwo składać albo takie, które ustawia się jeden na drugim. Meble z wikliny lub rattanu można wnieść do domu, a hamak lub huśtawkę zawiesić w pokoju dziecka.

Meble z tworzyw syntetycznych lub drewna tekowego można zostawić na zewnątrz, ale warto je wtedy przykryć wodoodpornymi pokrowcami, które przepuszczają powietrze.  Trzeba pamiętać jednak o tym, że taki widok często szpeci podwórko.

Tekst: Aleksandra Kuśmierczyk, zdjęcia tytułowe: annie talaga/Pixabay, Decolor Home&Garden 

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści