Logo
Logo

Jak wybrać najlepsze meble do ogrodu?

Meble ogrodowe powinny pasować do otoczenia, z którym będą sąsiadować – ustawione przy domu muszą tworzyć spójną całość z elewacją, a te w pobliżu roślin powinny delikatnie podkreślać ich naturalne piękno.

Pierwsze ciepłe, wiosenne dni sprawiają, że więcej czasu zaczynamy spędzać na świeżym powietrzu. Żeby było nam przyjemnie i wygodnie, trzeba wyposażyć ogród w odpowiednie meble.

Meble z drewna i metalu Fot. Libet

Drewniane meble ogrodowe Fot. Śnieżka

Kamienne płyty w piaskowych barwach tworzą efektowną całość z ciekawymi meblami z metalu i drewna.

Dobrze zaimpregnowane drewniane elementy architektury ogrodowej będą służyły latami.

Dekoracyjność mebli ogrodowych

Meble ogrodowe powinny pasować też do charakteru ogrodu. Żeliwne lub wykonane z giętego metalu, bardzo ozdobne w formie, będą pasowały do ogrodów ze strzyżonymi roślinami w stylu klasycystycznym. Do nowoczesnych form architektonicznych pasują meble proste, ascetyczne w formie – najlepiej metalowe z elementami drewnianymi lub z tworzywa sztucznego.

Ciężkie meble ogrodowe z bali drewnianych będą dobrze się czuły w ogrodzie jak najbardziej naturalnym, przy domu w stylu „dworku polskiego”. Fotele z rattanu lub wikliny przywodzą na myśl śródziemnomorskie klimaty i dobrze wyglądają w otoczeniu kwiatów w jasnych, słonecznych wnętrzach. Natomiast proste meble drewniane są uniwersalne i pasują do każdego ogrodu.

Zestaw mebli z trawy morskiej, fot. Rasta Fot. Rasta

W słoneczne dni na tarasie można korzystać z mebli z trawy morskiej.

Funkcjonalność mebli ogrodowych

Oprócz funkcji dekoracyjnej, najważniejszą cechą mebli jest ich funkcjonalność. Zdarza się, że piękne, ozdobnie wykonane fotele są niewygodne i ostatecznie okazują się zbędnym sprzętem. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba wypróbować jakie będą w codziennym użytkowaniu. Czy na fotelach wygodnie się siada i łatwo z nich wstaje. Czy stół nie jest za niski. W jaki sposób zostały wykonane i wykończone – czy są solidne i trwałe, i czy mają wygładzone powierzchnie, pozbawione zadr i spękań.

Ważne jest, aby meble ogrodowe miały dużą odporność na działanie wilgoci. Na rynku dostępne są meble wykonane z różnych materiałów: tworzyw sztucznych, stali, żeliwa i aluminium oraz drewna, wikliny, trawy morskiej i rattanu.

Większość jest dobrze zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych. Jedynie wiklinowe i rattanowe nadają się do ogrodu tylko w słoneczne dni. W pozostałe można używać ich na zadaszonym tarasie lub w ogrodzie zimowym.

Szczególnie polecane są drewniane meble ogrodowe – naturalny, przyjazny materiał dobrze komponuje się z każdym otoczeniem. Najbardziej wytrzymałe i trwałe są te wykonane z drewna egzotycznego – teku lub bangkirai. Odpowiednio pielęgnowane zachowają swoje piękno nawet przez 20 lat.

Również z akacji lub dębu będą służyły przez wiele lat. Oba gatunki są odporne na wpływy atmosferyczne oraz pleśń i grzyby. Meble z rodzimego drewna – olchy, brzozy lub sosny powinny być zabezpieczone środkami impregnującymi. Należy jednak unikać poddawania ich działaniu wilgoci przez dłuższy czas.

Do większości mebli warto dokupić poduszki. Mogą być cienkie lub grube, tekstylne albo ze specjalnych tworzyw, tylko na siedziska lub obejmujące również oparcia. Ciekawą propozycją mogą być meble kamienne. Raczej nie na taras, ale np. ławka z piaskowca umieszczona pośród krzaków róż może, oprócz funkcji praktycznych, być piękną ozdobą ogrodu.

Tekst: Dominika Surewicz, zdjęcie tytułowe: petrus67/Pixabay

Autor
Jak wybrać najlepsze meble do ogrodu?
Jak wybrać najlepsze meble do ogrodu?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl