Logo
Logo
26
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 9 bylin do małego ogrodu

W niewielkich ogrodach najlepiej sadzić dekoracyjne byliny o niedużych rozmiarach oraz odporne na niskie temperatury i tolerancyjne w stosunku do gleby. Odpowiednio dobrane gatunki z powodzeniem urozmaicą zarówno słoneczne, jak i nieco bardziej zacienione ogrodowe zakątki. Jakie byliny posadzić w małym ogrodzie? Poznaj 9 sprawdzonych gatunków!

 

Obecnie, wybór ogrodowych bylin jest ogromny i na pewno jest z czego wybierać. Jednak w małym ogrodzie należy uważać z ilością planowanych gatunków do nasadzeń. Lepiej skupić się na kilku atrakcyjnych, dekoracyjnych bylinach i nie tłoczyć na małej powierzchni dużej ilości rozmaitych roślin, bo może spowodować to zbyt duże zagęszczenie i wrażenie chaosu. Poza tym rośliny zbyt gęsto rosnące będą chorować i walczyć między sobą o składniki odżywcze oraz wodę.

Niewysokie byliny do małego ogrodu

Jeśli mały ogród jest w pełni nasłoneczniony, można posadzić w nim przede wszystkim gatunki kwitnące: niewysokie byliny lub efektowne krzewinki. Jednocześnie, dobrze byłoby wybrać gatunki w miarę odporne i mało wymagające.

Poznaj 9 sprawdzonych gatunków do małego ogrodu!

Top 9 roślin do małego ogrodu - floks szydlasty
Fot. iVerde
Floks/Płomyk szydlasty (Phlox subulata)
To nisko rosnąca (często zadarniająca powierzchnie między wyższymi roślinami), ładnie kwitnąca bylina o licznych, zebranych w baldachogrona, promienistych kwiatach w różnych odcieniach różu, fioletu oraz białych. Należy do podstawowych tzw. bylin wiosennych i kwitnie od kwietnia do końca maja. Płomyk szydlasty często stosowany jest do obsadzania ogródków skalnych. Inne podobnie rosnące, niewysokie byliny wiosenne godne polecenia to między innymi żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) i gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica).
Top 9 roślin do małego ogrodu - goździk siny
Fot. RealityImages/Depositphotos
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)
To popularna i bardzo efektowna niska bylina okrywowa o małych wymaganiach i lubiąca miejsca nasłonecznione. Goździk siny rozrasta się, tworząc zwarte kępy zielono-srebrzystych liści, a w maju i czerwcu pojawia się główna ozdoba – pojedyncze lub pełne różowe, czerwone lub białe kwiaty (w zależności od odmiany) o postrzępionych płatkach. Odmiany goździka sinego mogą osiągać wysokość od 5 do ponad 20 cm wysokości.
Top 9 roślin do małego ogrodu - liliowiec ogrodowy
Fot. iVerde
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis xhybrida)
Liliowiec to podstawowy, „żelazny” gatunek rabatowy, który od lat spotykany jest w różnych odmianach mieszańcowych. Nie ma dużych wymagań i może przez szereg lat rosnąć w jednym miejscu. Kwiaty liliowców mają różne barwy (m.in. żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, białe) są bardzo podobne do kwiatów lilii i kwitną zwykle od czerwca do końca lata. Do małych ogrodów nadają się szczególnie odmiany, które nie osiągają dużych rozmiarów (do 40 cm wysokości) i dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na przeciętnych glebach. Niewielkie rozmiary osiągają np. odmiany: `Stella de Oro` (kwiaty żółte), `On and on` (kwiaty różowe) lub `Every Daylily Cerise` o kwiatach morelowych.
Na zdjęciach powyżej: 1 – Liliowiec 'Lynn Hall', 2 – liliowiec 'Scarlet Orbit', 3 –liliowiec 'Stella de Oro'

Top 9 roślin do małego ogrodu - lawenda wąskolistna
Fot. iverde, S. Hermann & F. Richter Pixabay
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Choć należy do krzewinek ogrodowych, często sadzona jest na rabatach bylinowych w połączeniu z innymi niskimi roślinami wieloletnimi. Lawenda najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach suchych i słonecznych oraz w podłożu zasobnym w wapń, osiągając zwykle około 30-40 cm wysokości (czasem o wiele większą szerokość). Należy pamiętać, że potrzebuje miejsca osłoniętego od mroźnych wiatrów, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna i może przemarzać w czasie ostrych zim. Największy walor ozdobny tej rośliny to lawendowo-fioletowe (ale także białe), charakterystycznie pachnące kwiaty, kwitnące przez całe lato.

Top 9 roślin do małego ogrodu - szałwia omszona
Fot. iVerde
Szałwia omszona (Salvia nemorosa)
To gatunek byliny, która jest nieco podobna do lawendy, ale jest mniej wymagająca i bardziej odporna. Szałwia omszona jest byliną ogrodową ozdobną z kwiatów i liści i nie osiąga dużych rozmiarów. Długie kłosowate kwiatostany w zależności od odmiany mają barwę fioletową, różową lub białą; osiągają około 50 cm długości. Szałwia omszona kwitnie od czerwca do końca sierpnia.
Na zdjęciach powyżej: 1 – szałwia omszona 'Rügen', 2 – szałwia omszona 'Schneehugel, 3 – szałwia omszona 'Mainacht'
Top 9 roślin do małego ogrodu - rozchodnik okazały
Fot. iVerde
Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)
Uniwersalna, popularna bylina ogrodowa, stosowana także w grupowych nasadzeniach parkowych lub w zieleni miejskiej. Rozchodnik nie ma dużych wymagań – dobrze rośnie w umiarkowanie wilgotnym lub suchym podłożu. Jest sukulentem – w mięsistych pędach i liściach gromadzi wodę. Tworzy kępy o ładnym jasnozielono-srebrzystym zabarwieniu i wysokości do 50 cm. Różowe kwiaty, zebrane w płaskie baldachogrona na szczytach pędów, kwitną w lipcu i sierpniu.
Na zdjęciach powyżej: 1 – rozchodnik okazały 'Brillant', 2 – rozchodnik okazały 'Meteor'

Top 9 roślin do małego ogrodu - ciemiernik biały
Fot. iVerde
Ciemiernik biały (Helleborus niger)
To efektowna bylina, dorastająca do 20-30 cm wysokości. Ciemiernik wyróżnia się dzięki ozdobnym, zimozielonym liściom oraz ładnych, pięciopłatkowych, białym kwiatom, które kwitną zimą (czasem nawet w czasie Świąt Bożego Narodzenia lub w lutym i marcu) Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i na przepuszczalnej, zasobnych oraz umiarkowanie, ale stale wilgotnych glebach.

Top 9 roślin do małego ogrodu - żurawka
Fot. iVerde
Żurawka (Heuchera)
To dekoracyjna, niska bylina, dostępna w na rynku w kilku gatunkach i wielu ciekawych odmianach. Żurawki wyróżniają głównie się ciekawymi barwami liści. Nadają się do półcienia, lubią przepuszczalną i wilgotną glebę. Żurawki można sadzić także na słońcu, ale wtedy należy zapewnić im stałą wilgotność podłoża. Najbardziej dekoracyjne są odmiany o bordowych lub fioletowych liściach z widocznym unerwieniem, np. 'Berry Marmalade` lub 'Blackberry Jam'. Istnieją także odmiany o liściach żółtych, srebrzystych, zielonych z bordowymi nerwami.
Na zdjęciach powyżej: 1 – żurawka 'Carmel', 2 – żurawka 'Plum Pudding', 3 – żurawka w donicy w towarzystwie floksów i krwawników.
Top 9 roślin do małego ogrodu - tawułka Arendsa
Fot. TanyaTerekhina/Depositphotos, iVerde
Tawułka Arendsa (Astilbe xarendsii)
Należy do bylin najlepiej sprawdzających się i kwitnących w półcieniu, a najlepiej wygląda posadzona w większych grupach. Dostępna w różnych odmianach ozdobnych, kwitnących na różowo, fioletowo lub biało – drobne kwiaty zebrane są w puszyste, kłosowate kwiatostany lub wielokwiatowe gęste grona. Tawułki z powodzeniem można łączyć ją z innymi gatunkami niewysokich, dekoracyjnych bylin, które lubią zacienione miejsca, np. popularnymi funkiami (Hosta), które mają wiele odmian o ciekawych barwach liści (zielone, żółte, srebrne, dwubarwne).
Na zdjęciach powyżej: 1 – tawułka Arendska, 2 – odmiana 'Spibnel'

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe iVerde, RealityImages/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!