Logo
Logo
26
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 9 bylin do małego ogrodu

W niewielkich ogrodach najlepiej sadzić dekoracyjne byliny o niedużych rozmiarach oraz odporne na niskie temperatury i tolerancyjne w stosunku do gleby. Odpowiednio dobrane gatunki z powodzeniem urozmaicą zarówno słoneczne, jak i nieco bardziej zacienione ogrodowe zakątki. Jakie byliny posadzić w małym ogrodzie? Poznaj 9 sprawdzonych gatunków!

 

Obecnie, wybór ogrodowych bylin jest ogromny i na pewno jest z czego wybierać. Jednak w małym ogrodzie należy uważać z ilością planowanych gatunków do nasadzeń. Lepiej skupić się na kilku atrakcyjnych, dekoracyjnych bylinach i nie tłoczyć na małej powierzchni dużej ilości rozmaitych roślin, bo może spowodować to zbyt duże zagęszczenie i wrażenie chaosu. Poza tym rośliny zbyt gęsto rosnące będą chorować i walczyć między sobą o składniki odżywcze oraz wodę.

Niewysokie byliny do małego ogrodu

Jeśli mały ogród jest w pełni nasłoneczniony, można posadzić w nim przede wszystkim gatunki kwitnące: niewysokie byliny lub efektowne krzewinki. Jednocześnie, dobrze byłoby wybrać gatunki w miarę odporne i mało wymagające.

Poznaj 9 sprawdzonych gatunków do małego ogrodu!

Top 9 roślin do małego ogrodu - floks szydlasty
Fot. iVerde
Floks/Płomyk szydlasty (Phlox subulata)
To nisko rosnąca (często zadarniająca powierzchnie między wyższymi roślinami), ładnie kwitnąca bylina o licznych, zebranych w baldachogrona, promienistych kwiatach w różnych odcieniach różu, fioletu oraz białych. Należy do podstawowych tzw. bylin wiosennych i kwitnie od kwietnia do końca maja. Płomyk szydlasty często stosowany jest do obsadzania ogródków skalnych. Inne podobnie rosnące, niewysokie byliny wiosenne godne polecenia to między innymi żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) i gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica).
Top 9 roślin do małego ogrodu - goździk siny
Fot. RealityImages/Depositphotos
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)
To popularna i bardzo efektowna niska bylina okrywowa o małych wymaganiach i lubiąca miejsca nasłonecznione. Goździk siny rozrasta się, tworząc zwarte kępy zielono-srebrzystych liści, a w maju i czerwcu pojawia się główna ozdoba – pojedyncze lub pełne różowe, czerwone lub białe kwiaty (w zależności od odmiany) o postrzępionych płatkach. Odmiany goździka sinego mogą osiągać wysokość od 5 do ponad 20 cm wysokości.
Top 9 roślin do małego ogrodu - liliowiec ogrodowy
Fot. iVerde
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis xhybrida)
Liliowiec to podstawowy, „żelazny” gatunek rabatowy, który od lat spotykany jest w różnych odmianach mieszańcowych. Nie ma dużych wymagań i może przez szereg lat rosnąć w jednym miejscu. Kwiaty liliowców mają różne barwy (m.in. żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, białe) są bardzo podobne do kwiatów lilii i kwitną zwykle od czerwca do końca lata. Do małych ogrodów nadają się szczególnie odmiany, które nie osiągają dużych rozmiarów (do 40 cm wysokości) i dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na przeciętnych glebach. Niewielkie rozmiary osiągają np. odmiany: `Stella de Oro` (kwiaty żółte), `On and on` (kwiaty różowe) lub `Every Daylily Cerise` o kwiatach morelowych.
Na zdjęciach powyżej: 1 – Liliowiec 'Lynn Hall', 2 – liliowiec 'Scarlet Orbit', 3 –liliowiec 'Stella de Oro'

Top 9 roślin do małego ogrodu - lawenda wąskolistna
Fot. iverde, S. Hermann & F. Richter Pixabay
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Choć należy do krzewinek ogrodowych, często sadzona jest na rabatach bylinowych w połączeniu z innymi niskimi roślinami wieloletnimi. Lawenda najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach suchych i słonecznych oraz w podłożu zasobnym w wapń, osiągając zwykle około 30-40 cm wysokości (czasem o wiele większą szerokość). Należy pamiętać, że potrzebuje miejsca osłoniętego od mroźnych wiatrów, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna i może przemarzać w czasie ostrych zim. Największy walor ozdobny tej rośliny to lawendowo-fioletowe (ale także białe), charakterystycznie pachnące kwiaty, kwitnące przez całe lato.

Top 9 roślin do małego ogrodu - szałwia omszona
Fot. iVerde
Szałwia omszona (Salvia nemorosa)
To gatunek byliny, która jest nieco podobna do lawendy, ale jest mniej wymagająca i bardziej odporna. Szałwia omszona jest byliną ogrodową ozdobną z kwiatów i liści i nie osiąga dużych rozmiarów. Długie kłosowate kwiatostany w zależności od odmiany mają barwę fioletową, różową lub białą; osiągają około 50 cm długości. Szałwia omszona kwitnie od czerwca do końca sierpnia.
Na zdjęciach powyżej: 1 – szałwia omszona 'Rügen', 2 – szałwia omszona 'Schneehugel, 3 – szałwia omszona 'Mainacht'
Top 9 roślin do małego ogrodu - rozchodnik okazały
Fot. iVerde
Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)
Uniwersalna, popularna bylina ogrodowa, stosowana także w grupowych nasadzeniach parkowych lub w zieleni miejskiej. Rozchodnik nie ma dużych wymagań – dobrze rośnie w umiarkowanie wilgotnym lub suchym podłożu. Jest sukulentem – w mięsistych pędach i liściach gromadzi wodę. Tworzy kępy o ładnym jasnozielono-srebrzystym zabarwieniu i wysokości do 50 cm. Różowe kwiaty, zebrane w płaskie baldachogrona na szczytach pędów, kwitną w lipcu i sierpniu.
Na zdjęciach powyżej: 1 – rozchodnik okazały 'Brillant', 2 – rozchodnik okazały 'Meteor'

Top 9 roślin do małego ogrodu - ciemiernik biały
Fot. iVerde
Ciemiernik biały (Helleborus niger)
To efektowna bylina, dorastająca do 20-30 cm wysokości. Ciemiernik wyróżnia się dzięki ozdobnym, zimozielonym liściom oraz ładnych, pięciopłatkowych, białym kwiatom, które kwitną zimą (czasem nawet w czasie Świąt Bożego Narodzenia lub w lutym i marcu) Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i na przepuszczalnej, zasobnych oraz umiarkowanie, ale stale wilgotnych glebach.

Top 9 roślin do małego ogrodu - żurawka
Fot. iVerde
Żurawka (Heuchera)
To dekoracyjna, niska bylina, dostępna w na rynku w kilku gatunkach i wielu ciekawych odmianach. Żurawki wyróżniają głównie się ciekawymi barwami liści. Nadają się do półcienia, lubią przepuszczalną i wilgotną glebę. Żurawki można sadzić także na słońcu, ale wtedy należy zapewnić im stałą wilgotność podłoża. Najbardziej dekoracyjne są odmiany o bordowych lub fioletowych liściach z widocznym unerwieniem, np. 'Berry Marmalade` lub 'Blackberry Jam'. Istnieją także odmiany o liściach żółtych, srebrzystych, zielonych z bordowymi nerwami.
Na zdjęciach powyżej: 1 – żurawka 'Carmel', 2 – żurawka 'Plum Pudding', 3 – żurawka w donicy w towarzystwie floksów i krwawników.
Top 9 roślin do małego ogrodu - tawułka Arendsa
Fot. TanyaTerekhina/Depositphotos, iVerde
Tawułka Arendsa (Astilbe xarendsii)
Należy do bylin najlepiej sprawdzających się i kwitnących w półcieniu, a najlepiej wygląda posadzona w większych grupach. Dostępna w różnych odmianach ozdobnych, kwitnących na różowo, fioletowo lub biało – drobne kwiaty zebrane są w puszyste, kłosowate kwiatostany lub wielokwiatowe gęste grona. Tawułki z powodzeniem można łączyć ją z innymi gatunkami niewysokich, dekoracyjnych bylin, które lubią zacienione miejsca, np. popularnymi funkiami (Hosta), które mają wiele odmian o ciekawych barwach liści (zielone, żółte, srebrne, dwubarwne).
Na zdjęciach powyżej: 1 – tawułka Arendska, 2 – odmiana 'Spibnel'

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe iVerde, RealityImages/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu