Logo
Logo
48
Okazje

Krzewy do małego ogrodu | Liściaste i iglaste

Mniejsza przestrzeń w ogrodzie wymusza staranny dobór gatunków i odmian krzewów, które będą dobrze rosły w danym miejscu i nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Jakie krzewy liściaste i iglaste wybrać do małego ogrodu?

 

Wbrew pozorom, małe ogrody wcale nie są łatwiejsze do zagospodarowania zielenią. Krzewy, które wybierzemy do nasadzeń na małej powierzchni powinny charakteryzować się wolnym wzrostem lub osiągać niewielkie rozmiary docelowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tzw. karłowych odmian, które dodatkowo przybierają zwykle zwarty, często kulisty, dekoracyjny pokrój. Oto najpopularniejsze gatunki krzewów liściastych i iglastych, które warto posadzić w małym ogrodzie.

Krzewy liściaste do małego ogrodu

Najciekawsze, ale także najodporniejsze i nieskomplikowane w uprawie są odmiany krzewów liściastych ze wspomnianej grupy. Zajmą one niewiele miejsca, będą atrakcyjne i co nie mniej ważne, wytrzymają niemal każde warunki.

Na uwagę zasługują berberysy (Berberis) – dość odporne krzewy z bardzo liczną grupą odmian, między innymi o karłowym, kulistym lub kolumnowym pokroju. Warty polecenia jest przede wszystkim berberys Thunberga (Berberis thunbergii) i jego dekoracyjne odmiany:

 • 'Kobold' (kulisty pokrój, dorasta do 50 cm wysokości, ciemnozielone liście, jesienią przybierające szkarłatny kolor)
 • 'Powwow' (kolumnowy, wzniesiony pokrój, wysokość do 1 m i 50 cm szerokości; liście wiosną są żółtawe, później zielone z kremowo-żółtymi plamkami, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo-czerwono)
 • 'Helmond Pillar' (wąski, kolumnowy pokrój, około 1,5 m wysokości i do 60 cm szerokości, liście drobne, purpurowo-czerwone, nadaje się na niewysokie żywopłoty
 • 'Atropurpurea Nana' (płasko-kulisty pokrój, wysokość do 60 cm i 1 m szerokości; liście są purpurowo-brązowe, a jesienią szkarłatne)
 • 'Admiration' – karłowa odmiana o zwartym, kulistym pokroju, dorastająca do ok. 0,5 m wysokości; liście owalne, błyszczące, purpurowo-czerwone z żółtym obrzeżeniem

krzewy do małego ogrodu liściaste i iglaste
Fot. iVerde
1 – tawuła japońska 'Goldflame', 2 – lilak Meyera 'Palibin', 3 – pięciornik krzewiasty 'Kobold', 4, 5 – tawuła japońska 'Goldmund', 6 – berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana', 7 – krzewuszka cudowna 'Nana Variegata', 8 – berberys Thunberga 'Helmond Pilar', 9 – forsycja 'Maluch'

Wśród krzewów liściastych znajdziemy też takie, które nie tylko nie osiągają dużych rozmiarów, ale także atrakcyjnie kwitną wiosną i nie mają dużych wymagań. Do tej grupy należą między innymi:

 • pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) 'Texas Scarlet' – krzew o luźnej budowie, dorastający do około 1 m wysokości; intensywnie czerwone kwiaty, pojawiają się w kwietniu i maju; ma jadalne owoce - początkowo zielone, później jasnożółte
 • lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin' – ma zwarty, zaokrąglony pokrój i osiąga po latach około 1,5 m wysokości; liście są niewielkie i pofałdowane; sztywne, wzniesione, wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, pachnących kwiatów o barwie liliowej (także białej i różowej), kwitnących w maju i czerwcu

Warte uwagi są również inne ciekawe i niewymagające krzewy i ich odmiany o atrakcyjnych liściach lub kwiatach i niedużych rozmiarach, np.: tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Goldflame' i 'Goldmound', forsycja (Forsythia) 'Maluch', pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) 'Kobold', 'Daydawn', 'Goldstar', krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Verweig' i 'Nana Variegata'.

krzewy do małego ogrodu liściaste i iglaste
Fot. iVerde
1 – cis pospolity 'Fastigiata Robusta', 2 – świerk pospolity 'Nidiformis', 3 – jałowiec pospolity 'Compressa', 4, 5 – choina kanadyjska 'Jeddeloh', 6 – świerk pospolity 'Compacta', 7 – żywotnika zachodni 'Danica', 8 – sosna górska 'Mops'

Krzewy iglaste do małego ogrodu

W tym przypadku zasada jest podobna , jak w przypadku innych roślin planowanych na niewielką przestrzeń – warto przede wszystkim wybierać gatunki i odmiany o wolnym tempie wzrostu i niewielkiej wysokości. Do małego ogrodu przydomowego będą nadawały się np. karłowe krzewy iglaste o zaokrąglonych kształtach korony:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Jeddeloh' – krzew o półkulistym pokroju, z gniazdowatym zagłębieniem w środku i ładnych, ciemnozielonych igłach; rośnie wolno (po latach osiąga 0,5 m wysokości i 0,8 m szerokości).
 • świerk pospolity (Picea abies) 'Nidiformis' – odmiana o powolnym wzroście i zaokrąglonym pokroju (młode rośliny z lekkim zagłębieniem po środku); po latach dorasta do około 50-100 cm wysokości i ponad 1 m średnicy.
 • sosna czarna (Pinus nigra) 'Brepo' – odmiana o efektownym kulistym pokroju; osiąga około 50 cm wysokości i nieco większą szerokość; korona jest gęsta i regularna, a pędy krótkie i sztywne; igły są ciemnozielone delikatne, cienkie i wyjątkowo długie.
 • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Danica' – niska, zaokrąglona odmiana żywotnika, osiągająca średnicę kilkudziesięciu centymetrów i nie wytwarzająca przewodnika; gałązki są ładnie wybarwione na zielono i ułożone muszelkowato.

W małych ogrodach można także sadzić wiele innych odmian karłowych krzewów należących do gatunku jałowiec (Juniperus), świerk (Picea), jodła (Abies), modrzew (Larix), sosna (Pinus).

W małych ogrodach zastosowanie znajdą także krzewy iglaste o wąskim, kolumnowym pokroju, które także nie zajmują wiele przestrzeni. Mogą to być między innymi: cis pospolity (Taxus baccata) 'Fastigiata Robusta', cis pośredni (Taxus x media) 'Hicksii', jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Arnold' i 'Hibernica'.

Ważne! Wiele odmian karłowych krzewów ozdobnych (iglastych, jak i liściastych), o zaokrąglonych pokrojach korony jest dostępnych także w formie zaszczepionej na pniu (wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 1,5 m), dzięki czemu mogą one urozmaicić ogrodowe rabaty lub rosnąć w pojemnikach.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Elnur_ /Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!