Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Krzewy do małego ogrodu | Liściaste i iglaste

Mniejsza przestrzeń w ogrodzie wymusza staranny dobór gatunków i odmian krzewów, które będą dobrze rosły w danym miejscu i nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Jakie krzewy liściaste i iglaste wybrać do małego ogrodu?

Spis treści
Jakie krzewy liściaste do małych ogrodów? Jakie iglaki do małego ogrodu?

Wbrew pozorom, małe ogrody wcale nie są łatwiejsze do zagospodarowania zielenią. Krzewy, które wybierzemy do nasadzeń na małej powierzchni powinny charakteryzować się wolnym wzrostem lub osiągać niewielkie rozmiary docelowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tzw. karłowych odmian, które dodatkowo przybierają zwykle zwarty, często kulisty, dekoracyjny pokrój. Oto najpopularniejsze gatunki krzewów liściastych i iglastych, które warto posadzić w małym ogrodzie.

Krzewy liściaste do małego ogrodu

Najciekawsze, ale także najodporniejsze i nieskomplikowane w uprawie są odmiany krzewów liściastych ze wspomnianej grupy. Zajmą one niewiele miejsca, będą atrakcyjne i co nie mniej ważne, wytrzymają niemal każde warunki.

Na uwagę zasługują berberysy (Berberis) – dość odporne krzewy z bardzo liczną grupą odmian, między innymi o karłowym, kulistym lub kolumnowym pokroju. Warty polecenia jest przede wszystkim berberys Thunberga (Berberis thunbergii) i jego dekoracyjne odmiany:

 • 'Kobold' (kulisty pokrój, dorasta do 50 cm wysokości, ciemnozielone liście, jesienią przybierające szkarłatny kolor)
 • 'Powwow' (kolumnowy, wzniesiony pokrój, wysokość do 1 m i 50 cm szerokości; liście wiosną są żółtawe, później zielone z kremowo-żółtymi plamkami, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo-czerwono)
 • 'Helmond Pillar' (wąski, kolumnowy pokrój, około 1,5 m wysokości i do 60 cm szerokości, liście drobne, purpurowo-czerwone, nadaje się na niewysokie żywopłoty
 • 'Atropurpurea Nana' (płasko-kulisty pokrój, wysokość do 60 cm i 1 m szerokości; liście są purpurowo-brązowe, a jesienią szkarłatne)
 • 'Admiration' – karłowa odmiana o zwartym, kulistym pokroju, dorastająca do ok. 0,5 m wysokości; liście owalne, błyszczące, purpurowo-czerwone z żółtym obrzeżeniem

krzewy do małego ogrodu liściaste i iglaste
Fot. iVerde
1 – tawuła japońska 'Goldflame', 2 – lilak Meyera 'Palibin', 3 – pięciornik krzewiasty 'Kobold', 4, 5 – tawuła japońska 'Goldmund', 6 – berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana', 7 – krzewuszka cudowna 'Nana Variegata', 8 – berberys Thunberga 'Helmond Pilar', 9 – forsycja 'Maluch'

Wśród krzewów liściastych znajdziemy też takie, które nie tylko nie osiągają dużych rozmiarów, ale także atrakcyjnie kwitną wiosną i nie mają dużych wymagań. Do tej grupy należą między innymi:

 • pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) 'Texas Scarlet' – krzew o luźnej budowie, dorastający do około 1 m wysokości; intensywnie czerwone kwiaty, pojawiają się w kwietniu i maju; ma jadalne owoce - początkowo zielone, później jasnożółte
 • lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin' – ma zwarty, zaokrąglony pokrój i osiąga po latach około 1,5 m wysokości; liście są niewielkie i pofałdowane; sztywne, wzniesione, wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, pachnących kwiatów o barwie liliowej (także białej i różowej), kwitnących w maju i czerwcu

Warte uwagi są również inne ciekawe i niewymagające krzewy i ich odmiany o atrakcyjnych liściach lub kwiatach i niedużych rozmiarach, np.: tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Goldflame' i 'Goldmound', forsycja (Forsythia) 'Maluch', pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) 'Kobold', 'Daydawn', 'Goldstar', krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Verweig' i 'Nana Variegata'.

krzewy do małego ogrodu liściaste i iglaste
Fot. iVerde
1 – cis pospolity 'Fastigiata Robusta', 2 – świerk pospolity 'Nidiformis', 3 – jałowiec pospolity 'Compressa', 4, 5 – choina kanadyjska 'Jeddeloh', 6 – świerk pospolity 'Compacta', 7 – żywotnika zachodni 'Danica', 8 – sosna górska 'Mops'

Krzewy iglaste do małego ogrodu

W tym przypadku zasada jest podobna, jak w przypadku innych roślin planowanych na niewielką przestrzeń – warto przede wszystkim wybierać gatunki i odmiany o wolnym tempie wzrostu i niewielkiej wysokości. Do małego ogrodu przydomowego będą nadawały się np. karłowe krzewy iglaste o zaokrąglonych kształtach korony:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Jeddeloh' – krzew o półkulistym pokroju, z gniazdowatym zagłębieniem w środku i ładnych, ciemnozielonych igłach; rośnie wolno (po latach osiąga 0,5 m wysokości i 0,8 m szerokości).
 • świerk pospolity (Picea abies) 'Nidiformis' – odmiana o powolnym wzroście i zaokrąglonym pokroju (młode rośliny z lekkim zagłębieniem po środku); po latach dorasta do około 50-100 cm wysokości i ponad 1 m średnicy.
 • sosna czarna (Pinus nigra) 'Brepo' – odmiana o efektownym kulistym pokroju; osiąga około 50 cm wysokości i nieco większą szerokość; korona jest gęsta i regularna, a pędy krótkie i sztywne; igły są ciemnozielone delikatne, cienkie i wyjątkowo długie.
 • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Danica' – niska, zaokrąglona odmiana żywotnika, osiągająca średnicę kilkudziesięciu centymetrów i nie wytwarzająca przewodnika; gałązki są ładnie wybarwione na zielono i ułożone muszelkowato.

W małych ogrodach można także sadzić wiele innych odmian karłowych krzewów należących do gatunku jałowiec (Juniperus), świerk (Picea), jodła (Abies), modrzew (Larix), sosna (Pinus).

W małych ogrodach zastosowanie znajdą także krzewy iglaste o wąskim, kolumnowym pokroju, które także nie zajmują wiele przestrzeni. Mogą to być między innymi: cis pospolity (Taxus baccata) 'Fastigiata Robusta', cis pośredni (Taxus x media) 'Hicksii', jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Arnold' i 'Hibernica'.

Ważne! Wiele odmian karłowych krzewów ozdobnych (iglastych, jak i liściastych), o zaokrąglonych pokrojach korony jest dostępnych także w formie zaszczepionej na pniu (wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 1,5 m), dzięki czemu mogą one urozmaicić ogrodowe rabaty lub rosnąć w pojemnikach.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Elnur_ / Depositphotos

Autor
Krzewy do małego ogrodu | Liściaste i iglaste
Krzewy do małego ogrodu | Liściaste i iglaste
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl