Logo
Logo

10 kwitnących bylin przyjaznych owadom zapylającym

Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności: przywabiają motyle, pszczoły i ptaki. Jeśli marzy ci się ogród pełen owadów, wykorzystaj kwitnące rośliny wieloletnie, aby stworzyć tętniącą życiem zieloną oazę. Zwiększysz w ten sposób także różnorodność biologiczną. Naprawdę warto!

Im większa różnorodność roślin, tym więcej życia w ogrodzie. Byliny sprawdzają się doskonale w tym przypadku ze względu na różnorodne rodzaje, kolory, kształty, wysokości i okresy kwitnienia. Jeśli masz w swoim ogrodzie kwiaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zapewniasz motylom, pszczołom i innym owadom mnóstwo nektaru. Co więcej, ptaki będą zachwycone, mogąc jeść nasiona kwitnących roślin. Oznacza to jeszcze więcej życia w twoim ogrodzie!

Jakie byliny przyjazne owadom wybrać? 

Wiele kwitnących roślin jest doskonałym źródłem nektaru. Oto dziesięć najlepszych z nich:

Dlaczego warto posadzić w ogrodzie kwitnące byliny? 

  • Byliny są łatwe w uprawie.
  • Kwitną co roku i nie wymagają zbyt dużo pielęgnacji.
  • Jeśli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na zajmowaniu się ogrodem, szybko rosnące byliny i rośliny okrywowe są idealnym wyborem. Szybko pokrywają ziemię, nie dając chwastom żadnych szans.
  • Jeśli zadbasz o dużą różnorodność roślin, twój ogród będzie bardziej odporny na szkodniki i choroby.

Zimą zostaw byliny w spokoju, a wiosną je przytnij. Dzięki temu owady mogą hibernować między liśćmi i łodygami, a twój ogród wygląda ciekawiej. Wyjątkowo pięknie prezentują się pokryte warstwą szronu trawy ozdobne i baldaszkowate.
Masz mało miejsca? Usuń kilka płytek i wykorzystaj byliny, aby stworzyć ogród fasadowy. Nawet niewielka ilość roślin przyczyni się do większej bioróżnorodności i dodatkowo upiększy twoją okolicę!

Więcej inspiracji i pomysłów na pełen kwiatów ogród można znaleźć na stronie www.perennialpower.pl.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iVerde 

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Twoja strona ogrodu