Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami

Ogrodowe rabaty nie muszą, a nawet nie powinny składać się wyłącznie z bylin, po których jesienią zwykle ślad całkiem zanika. Krzewy, nawet te liściaste i zrzucające na zimę liście są widoczne przez cały rok i tworzą szkielet całej kompozycji. Mamy dla ciebie ponad 20 gotowych pomysłów na łączenie bylin z krzewami na różnych stanowiskach!

Spis treści
Jakie są zasady prawidłowego łączenia bylin i krzewów? Jak wykorzystać koło barw? Jak stworzyć kompozycję ozdobną przez cały sezon? Zobacz 20+ pomysłów na ogrodowe kompozycje z bylin i krzewów

Komponowanie krzewów z bylinami

Krzewy i byliny, które mają rosnąć obok siebie i zdrowo rosnąć muszą być dobrane do siebie przede wszystkim pod względem stanowiska oraz podłoża. Kolejnym krokiem przy tworzeniu rabaty jest dopasowanie roślin pod względem estetycznym.

Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać tworząc nowe roślinne zestawienie na rabacie. Kolory kwiatów roślin dobieramy na zasadzie kontrastu (kolory kontrastujące ze sobą to te znajdujące się po przeciwnej stronie koła barw; zwane są też barwami dopełniającymi, np. niebieski z żółtym czy czerwony z zielonym) lub wybierając jeden lub dwa kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw (jeśli chodzi o rośliny, będę różnić się między sobą odcieniami), np. pomarańczowy z żółtym, fioletowy z niebieskim czy zielony z niebieskim).

W ogrodowej kompozycji niezwykle ważne są też kształty, faktura i wielkość liści oraz kwiatów.

Jeśli chcemy posadzić na rabacie jeden okaz o wyrazistym pokroju lub wyjątkowo oryginalnym ulistnieniu, zestawmy go z delikatniejszymi gatunkami, które stworzą tło. To samo dotyczy wielkości kwiatów na roślinach. Jeśli chcemy wyeksponować róże lub hortensje o pokaźnych kwiatostanach, posadźmy obok nich byliny tworzące dużą ilość drobnych kwiatów, które nie będą konkurowały z ich urodą.

20 sposobów na łączenie bylin z krzewami fot. opicobello Depositphotos koło barw
Fot. opicobello/Depositphotos
Koło barw

Sezonowość na rabatach

Co mają jednak zrobić właściciele małych miejskich ogrodów, którzy pragną uprawiać dużo ciekawych gatunków o wyrazistych kwiatach i barwach i nie mają miejsca na kilka rabat? W takiej sytuacji najlepiej wybrać jeden/dwa okazy, które będą gwiazdą danego miesiąca – na przykład rośliny cebulowe jako gwiazdy wczesnej wiosny, różaneczniki i azalie grające pierwszą rolę z maju i czerwcu, róże i powojniki, które nie zawiodą na początku lata, jeżówki, hortensje, dalie i astry jako gwiazdy późnego lata oraz gatunki przebarwiające się jesienią i wrzosy na koniec sezonu.

Od późnej jesieni do przedwiośnia ogród mogą zdobić gatunki iglaste, zimozielone lub liściaste krzewy o ciekawym, np. płaczącym pokroju albo poskręcanych fantazyjnie pędach. Rabaty bylinowe zimą świetnie wypełniają też krzewy o kolorowych pędach, np. dereń biały 'Sibirica' czy dereń rozłogowy 'Flaviramea'.

Dobry rozwiązaniem w małych ogrodach jest też zakładanie obwódek na obrzeżach rabat bylinowych, z karłowych krzewów zimozielononych lub zimozielonych bylin o kępiastym pokroju. Dzięki temu zimą, w środku może pozostać kilka zasuszonych bylin, jeden czy dwa krzewy, ale cały czas brzeg będzie efektowny.

Obejrzyj 20+ propozycji na połączenia krzewów i bylin na rabacie

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. NikD51 Depositphotos
Fot. NikD51/Depositphotos
Faliste obwódki z bukszpanu są ozdobą tej przestrzeni przez cały rok, a wypełnienie między nimi mogą stanowić niskie kwitnące krzewy (nie tylko hortensje, ale też pięciorniki lub róże rabatowe) albo rośliny sezonowe bądź cebulowe. W tej kompozycji ważne jest, by środek rabat wypełniały gatunki tej samej wielkości.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. pr2is Depositphotos
Fot. pr2is/Depositphotos
Rabata bylinowa z cebulowych roślin kwitnących latem jest wyraźnie oddzielona od kępy krzewów. Rośliny nie przenikają się wzajemnie, każdy gatunek ma przestrzeń do rozwoju. Jednak tu, gdzie kwitną teraz tulipany oraz różowe niezapominajki, w maju muszą pojawić się byliny albo rośliny sezonowe.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iBulb
Fot. iBulb
Na niewielkiej wyspie po środku zbiornika wodnego znalazło się miejsce do wyeksponowania wyłącznie roślin cebulowych. Ale dalej, blisko krzewów na brzegu oczka żółta plama tych samych roślin zestawiona została z niskimi krzewami o drobnych liściach, które wczesną wiosną są delikatnym, nie konkurującym dla kwiatów tłem.

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. Hannamariah Depositphotos
Fot. Hannamariah/Depositphotos
Na wąskim pasku pod żywopłotem najlepiej sprawdza się piętrowy układ rabaty – w tej kompozycji większą rolę grają kształty liści bylin i ich pokrój, niż kolory kwiatów. Wyraźnym akcentem jest kępa funkii o jasnożółtych liściach, które wyraźnie widać na tle ciemnej zieleni żywotników.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. Alinamd Depositphotos
Fot. Alinamd/Depositphotos
Do stworzenia tej kompozycji wykorzystano gatunki bylin o delikatnych, wąskich liściach – kwitnące na żółto liliowce, które będą efektowne przez całe lato oraz kępy traw ozdobnych, które od późnego lata aż do wiosny nadadzą miejscu mnóstwo uroku. W środku posadzono pas krzewów, aby oddzielić od siebie podobnie wyglądające rośliny.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Półcienisty zakątek pod ciemnozieloną ścianą z bluszczu rozweselają niebieskie bodziszki i floksy oraz różowe róże i rdest himalajskich o ciekawych dużych blaszkach liściowych, które ciekawie kontrastują z liśćmi bluszczu.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami 6fot. iBulb
Fot. iBulb
Wysokie krzewy liściaste, które wczesną wiosną nie są jeszcze pokryte liśćmi, warto podsadzić rozwijającymi się w kwietniu i na początku maja kwiatami cebulowymi. Nagie, ciemne gałęzie krzewów ciekawie wyglądają wśród łanów kolorowych kwiatów i przełamują monotonną kompozycję.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
W naturalistycznych nasadzeniach warto dobrać do siebie byliny i krzewy o takich samych kolorach kwiatów. W tym ogrodzie nad oczkiem wodnym pod kępą fioletowych różaneczników widać głównie rośliny ozdobne z liści. Pas kwitnących na fioletowo rdestów oraz pojedyncze okazy kosaćców wychylające się spomiędzy kęp liści przyciągają wzrok i dyskretnie nawiązują do urody krzewów, ale z nimi nie konkurują.

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Na rabatach, których główną ozdobą są formowane krzewy, np. kule z bukszpanów, byliny powinny stanowić tło, delikatne je otulając. Tutaj tę rolę powierzono macierzance, która tworzy zwarty kożuch. W czasie kwitnienia dodatkowo okrywa się masą drobnych, fioletowych kwiatów.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Rabata z jednym wyrazistym akcentem – sinozieloną odmianą funkii o wielkich, sercowatych liściach. Pozostałe rośliny, krzewy o drobnych kwiatach i łany niskich bylin (konwalie, miodunki) tworzących zielony dywan stanowią stonowane tło dla funkii.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iverde
Fot. iVerde
Kolejna rabata z funkią. Tym razem roślina wyeksponowana na tle sosny oraz ciekawie zestawiona z kępą przegorzanów o niebieskich, kulistych kwiatostanach nawiązujących kolorem do liliowych kwiatów funkii.

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Kompozycja bylinowa założona na tle ciemnozielonej ściany z cisów. Wszystkie wybrane byliny mają jasnozielone liście, więc kontrastują z krzewami. Wysokie kępy roślin o liliowych kwiatach (piwonie, naparstnice i ostróżki) otoczone zostały kępami delikatnych traw ozdobnych, aby oddzielić je od rosnących dalej bodziszków, płożącego się epipremnum i paproci.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Złoty kolor łusek cyprysika groszkowego 'Sungold' o zwisających, delikatnych pędach w towarzystwie czerwonej odmiany rozchodnika. Takie zestawienie będzie ładne przez 12 miesięcy w roku.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Romantyczny ogród z różami i hortensjami, pod którymi ścielą się kępy kwitnących całe lato bodziszków. Zielone ściany stworzone zostały z zimozielonego bluszczu i przebarwiającego się jesienią winobluszczu pięciolistkowego.

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Cienisty zakątek pod domem będzie doskonałym miejscem do uprawy funkii. Ale ta roślina jest efektowna od maja do października, dlatego rośnie w towarzystwie kwitnącej na biało hortensji i czerwonolistnej nandiny domowej (Nandina domestica) 'Firepower'. W chłodniejszych regionach Polski nandinę można zastąpić zimozieloną mahonią pospolitą lub berberysem Juliany.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Mieszanka różnych odmian funkii wzbogacona tawułkami Arendsa, czosnkami ozdobnymi, rodgersją tarczolistną i bodziszkami na tle krzewów liściastych idealnie wpisuje się w ogród o leśnym charakterze.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Różane krzewy o stosunkowo dużych kwiatach najpiękniej prezentują się w pełni lata. Warto więc je zestawić z niskimi, kępiastymi bylinami, które są też ozdobne z liści. Kocimiętki świetnie sprawdzą się w tej roli. Dodają lekkości, a ich drobne białe lub niebieskie kwiaty przyciągną mnóstwo owadów.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
W klasycznej różance, poza kocimiętkami doskonale sprawdzają się również strzeliste ostróżki – ze względu na osiągane wysokości mogą rosnąć po środku rabaty. Na obrzeżach warto posadzić niższe, tworzące kępy szałwie omszone.

20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Różane krzewy na tych rabatach wtopione zostały pomiędzy niskie, kępkowe trawy ozdobne. Dzięki temu są widoczne na pierwszy rzut oka. Przy tym mają zasłonięte dolne, mniej efektowne partie – co jest szczególnie ważne zimą i wczesną wiosną, gdy na różach nie ma liści i kwiatów.
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami fot. iVerde
Fot. iVerde
Niskim krzewom iglastym takim jak jałowce, mikrobioty czy cyprysiki lekkości dodają kępy bylin o dużych, przyciągających uwagę liściach. Doskonale sprawdzają się funkie, szczególnie te wytwarzające długie, ale delikatne kwiatostany, przyciągające wzrok i ładnie komponujące się z szaroniebieskimi iglakami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: phil_bird/Depositphotos

Autor
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami
20+ pomysłów na łączenie bylin z krzewami
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl