Planowanie podjazdu z kostki brukowej

Przydomowy podjazd zwykle planowany jest pod kątem użytkowym. Jego zadanie polega na zapewnieniu właścicielowi dogodnego dojazdu do garażu. Jednak ciekawie i dobrze zaprojektowany może znacząco (i pozytywnie) wpłynąć na wygląd całej posesji.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Podjazd powinien być równy, wytrzymały i nie śliski. Samochód powinien móc bez przeszkód dojechać pod sam dom lub wjechać do garażu. Gdy jednak pada deszcz lub śnieg, a na podwórku pojawia się błoto, dobrze zaprojektowany i wykonany z odpowiednich materiałów podjazd jest wręcz na wagę złota. Przede wszystkim dla niezmotoryzowanych członków rodziny, którzy mogą unikając kontaktu z błotem, śniegiem lub błotem pośniegowym wyjść z domu bez szkody dla eleganckiego obuwia. Nieśliska i równa nawierzchnia pozwoli bezpiecznie pokonać trasę z domu do środka lokomocji nawet na wysokich obcasach.

Zalety praktyczne spowodowały, że podjazd jest obecnie obowiązkowym elementem każdego domu jednorodzinnego. Jeśli zaprojektujemy go z głową oraz dopasujemy stylistycznie do reszty posesji, z pewnością stanie się on także jej estetyczną wizytówką.

Kostka brukowa Piazza buszrem
Na dojeździe do garażu można pokusić się o ciekawe wzory ułożenia z kostki fazowanej. Na zdjęciach kostka Piazza melanż i grafit, Buszrem

Podjazd z kostki brukowej

Do budowy przydomowego podjazdu można użyć różnych materiałów, jednak tym najczęściej wybieranym, zwłaszcza wokół domów jednorodzinnych, jest kostka brukowa. O jej popularności decyduje wiele czynników. Nie bez znaczenie jest tu fakt, że ogromny wybór kostki brukowej, dostępnej w wielu barwach, kształtach i wzorach. Taka różnorodność sprawia, że bez trudu można dobrać odpowiednią kostkę do stylu w jakim urządzona jest posesja.

Wybierając kostkę brukową na podjazd powinniśmy przede wszystkim uwzględnić charakter przyszłego użytkowania – tłumaczy Maciej Kroskowski - dyrektor Zakładu Produkcji Kostki Brukowej w Gralewie z firmy Buszrem.

Jeśli wiemy, że drogą będą poruszały się jedynie samochody możemy zdecydować się na kostkę płukaną lub nawet ażurową. Często jednak podjazd w domach rodzinnych jest wykorzystany także do ruchu pieszego domowników, np. jako skrót. Wtedy zalecałbym kostkę bezfazową, która ma idealnie gładką powierzchnię i z tego względu będzie znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Właśnie z takiej kostki miasta budują tzw. szpilkostrady, które ułatwiają poruszanie się rodziców z wózkami, niepełnosprawnych oraz jak sama nazwa wskazuje miłośniczek obcasów.

plukana Kreta zolta i grafit buszrem
Nawierzchnia przed domem powinna być równa i nieśliska, dlatego najlepiej
sprawdzą się tam idealnie gładkie nawierzchnie z kostki bezfazowej.
Na zdjęciach kostka płukana Kreta żółta i grafit, Buszrem

Planowanie podjazdu: podstawowe kwestie wykonawcze

Podjazd do garażu powinien mieć przynajmniej 3 metry szerokości. Jeśli oprócz funkcji dojazdowej ma on pełnić również rolę dojścia do domu, wtedy jego szerokość to co najmniej 4,5 metra. Niezwykle istotne jest również to, aby nie zatrzymywała się na nim woda. Konieczne jest także odpowiednie odwodnienie, które sprawi, że po deszczu na podjeździe nie będzie stała woda. Z tego względu nawierzchnia musi zostać ułożona ze spadkiem 2-5 proc. wzdłuż i około 2 proc. w poprzek drogi. Warto również pamiętać, że do budowy podjazdu wybieramy grubszą kostkę brukową niż do wykonania np. ścieżek ogrodowych. Pozwoli to na bezpieczny wjazd samochodom osobowym i niewielkim dostawczym. Optymalna grubość kostki na nawierzchnię podjazdu to 6 cm.

Tekst i zdjęcia: źródło – Buszrem


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści