Ścieżka z luźno ułożonych kostek

Ścieżka z luźno ułożonych kostek Dean Moriarty Pixabay

Pytanie czytelnika: Chciałbym wyłożyć ścieżki ogrodowe brukiem lub płytami kamiennymi, ale tak, aby poszczególne elementy były ułożone luźno, z prześwitami, w których będzie rosła trawa. Jak należy wykonać taką nawierzchnię?

Posłuchaj
00:00
8

Wykonanie ścieżek ogrodowych z luźno ułożonych elementów, pomiędzy którymi sieje się trawę lub sadzi rośliny odporne na deptanie, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Taka betonowo- lub kamienno-trawiasta nawierzchnia nie tylko ładnie wygląda, ale przepuszcza też wodę do gruntu (część tej wody wykorzystują rośliny sąsiadujące z nawierzchnią ogrodową), dzięki czemu nie tworzą się na niej kałuże i nie jest potrzebny system odwodnienia.

Taką nawierzchnię ogrodową można wykonać z:

  • kostki kamiennej, betonowej lub klinkierowej, jeśli kostki ułożymy w odstępach,
  • z kostki betonowej o kształcie, który umożliwia ułożenie nawierzchni z prześwitami, lub z
  • płyt kamiennych ułożonych luźno na powierzchni trawnika (polecane są szczególnie w miejscach rzadko uczęszczanych).

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Poniższe rysunki przedstawiają przekroje przez nawierzchnie ścieżek ogrodowych wykonanych z luźno ułożonych elementów, z określoną grubością warstw podbudowy:

Ścieżka z luźno ułożonych kostek

Ścieżka z luźno ułożonych kostek (kamiennych, betonowych lub klinkierowych).

Ścieżka z kostki betonowej

Ścieżka z kostki betonowej o kształcie, który umożliwia ułożenie nawierzchni z prześwitami.

Ścieżka z płyt kamiennych

Ścieżka z płyt kamiennych ułożonych luźno na powierzchni trawnika.

Zdjęcie tytułowe: Dean Moriarty/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści