Rodzaje trawników. Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Trawnik trawnikowi nierówny, a nawet bardzo różny! Choć na pierwszy rzut oka wcale się od siebie nie różnią, to przy bliższym spojrzeniu można dostrzec wiele rozbieżności. Skład gatunkowy, sposób wzrostu, wytrzymałość i dekoracyjność zależy od typu użytkowania. Trawnik dekoracyjny wygląda inaczej i ma inne właściwości niż murawa sportowa.

Posłuchaj
00:00
1

Trawnik, w zależności od funkcji jaką ma spełniać, składa się z innych gatunków traw, które rosną i wyglądają nieco inaczej, mają inne wymagania ale i właściwości – np. inne tempo wzrostu, zróżnicowany system korzeniowy, czy tolerancję na niekorzystne warunki środowiska – np. suszę, słabe warunki glebowe, nasłonecznienie lub nadmierne zacienienie. W ogrodach przydomowych najczęściej spotyka się 3–4 typy trawników. Wybór typu powinien być dobrze przemyślany, a przede wszystkim dobrany pod względem tego jak ma wyglądać i jak będzie użytkowany.

Jeśli powierzchnia i układ ogrodu na to pozwala, to można mieć więcej niż jeden trawnik. Z tyłu najlepiej sprawdza się murawa rekreacyjna, na obrzeżach kwietna, a z przodu domu pięknie prezentuje się trawnik ozdobny o wąskich, szpilkowatych źdźbłach.

Trawnik sportowy

Charakterystyka: mocny i zwarty, niski i wytrzymały. Jest odporny na deptanie i rozrywanie, a na dodatek dobrze się regeneruje. Rośnie bardzo szybko, wymaga więc częstego koszenia (minimum raz w tygodniu), intensywnego nawożenia i wygrabiania filcu.
Skład: wiechlina łąkowa, rajgras angielski.
Przeznaczenie: boiska, tereny sportowe.

Trawnik ozdobny

Charakterystyka: delikatniejszy, źle znosi częste deptanie, ale za to jest wyjątkowo elegancki, bo składa się z traw o cienkich źdźbłach, które tworzą gęsty dywan. Rośnie wolniej i nie wymaga częstego koszenia.
Skład: kostrzewa czerwona rozłogowa i owcza, mietlica pospolita.
Przeznaczenie: miejsca reprezentacyjne, trawniki ozdobne przed domem, rzadko deptane.

trawnik fot. Matthew Henry - StockSnap.com
fot. Matthew Henry - StockSnap.com

Trawnik uniwersalny

Charakterystyka: łączy w sobie cechy trawnika sportowego i ozdobnego. Jest najłatwiejszy w pielęgnacji i tańszy w utrzymaniu i również najczęściej wybierany. Nie będzie tak mocny i elegancki, ale na potrzeby większości ogrodów będzie najlepszym rozwiązaniem.
Skład: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona rozłogowa.
Przeznaczenie: zakładany jest zwykle z tyłu domu, gdyż często pełni funkcję rekreacyjną oraz tło dla roślinności ozdobnej.

Trawnik kwietny

Charakterystyka: trawnik z kwiatami. Nie wymaga częstej pielęgnacji. Nawożenie wykonuje się sporadycznie lub wcale, bo dzikie kwiaty nie potrzebują tak dobrej gleby, jak sama trawa. Nie wymaga podlewania. Koszenie 1–2 razy w sezonie, po kwitnieniu.
Skład: oprócz nasion traw zawiera dzikie kwiaty np. koniczynę, stokrotki i wiele innych.
Przeznaczenie: na obrzeżach trawników rekreacyjnych (uniwersalnych) oraz w ogrodach naturalnych i wiejskich.

Pielęgnacja trawnika - krok po kroku

1. WIOSNA. Jak zregenerować trawnik po zimie?
2. LATO. Jak pielęgnować trawnik w sezonie?
3. JESIEŃ. Jak przygotować trawnik do zimy?

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: MNStudio - Fotolia.com
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści