Logo
Logo

Twój trawnik marzeń dzięki innowacyjnej życicy RPR | Sekret z profesjonalnych boisk piłkarskich!

Marzysz o gęstym, zielonym trawniku, który będzie ozdobą Twojego ogrodu przez cały rok? Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich nasion oraz właściwa pielęgnacja. Wspólnie z ekspertami marki SUBSTRAL przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia i pielęgnacji trawnika. Dowiedz się, jak w trzech prostych krokach osiągnąć trawnik marzeń z pomocą innowacyjnej życicy RPR!

 

P  o  l  e  c  a  n  y      p  r  o  d  u  k  t

Trawa samo zagęszczająca

Trawa samo zagęszczająca Uniwersalna

Mieszanka nasion wyselekcjonowanych odmian życicy rozłogowej, kostrzewy czerwonej i wiechliny łąkowej.

✔ Kiełkuje nawet w niskich temperaturach
✔ Tworzy gęstą i zwartą darń
✔ Szybko zadarniania wolne powierzchnie
✔ Ma unikalną zdolność do samo zagęszczania
✔ Jest odporna na deptanie i intensywne użytkowanie
✔ Szybko się regeneruje po uszkodzeniach
✔ Jest bardziej odporna na przemarzanie
✔ Można ją nisko kosić

Dowiedz się więcej

WYBIERZ JAKOŚĆ!
Najlepsze nasiona = trawnik na lata

Trawnik to inwestycja na lata, a jego zakładanie wymaga czasu, wysiłku i nakładów finansowych. Nie zmarnuj tego wybierając trawę, która nie przetrwa zimy. Tanie mieszanki nasion zawierają trawy o słabszej wytrzymałości i mniej dekoracyjnym wyglądzie. Wybór takiego produktu to tylko pozorna oszczędność, bo podnosi znacznie późniejsze koszty pielęgnacji (dosiewanie nasion, częste koszenie i nawożenie).

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek nasion traw gazonowych (na trawniki). Różnią się one ceną, przeznaczeniem oraz składem. Dobra mieszanka nasion powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków traw, bo każdy z nich charakteryzuje się innym typem wzrostu i wyglądem. Wspólnie tworzą gęstą, mocną i dobrze ukorzenioną darń. Wybierz markowy produkt, dzięki któremu założysz trawnik raz a dobrze i będziesz mieć długotrwały efekt na lata!

nasiona traw fot. Natallia - Fotolia

Innowacyjna życica RPR
(życica rozłogowa, łac. Lolium perenne stoloniferum, ang. Regenerating Perennial Ryegrass)

Wchodzi w skład mieszanki trawy samo zagęszczającej!
Szybko kiełkuje, doskonale się ukorzenia, wytrzymuje intensywną eksploatację, zachowując przy tym dekoracyjny wygląd.

Nowością tego sezonu jest trawa samo zagęszczająca, która zawiera życicę rozłogową (RPR). Tworzy mocną i gęstą sieć rozłogów, szybko zadarnia wolne powierzchnie i posiada wyjątkową zdolność do samoregeneracji po uszkodzeniach! Zapewnia to długą żywotność oraz wysoką odporność trawnika na intensywne deptanie i użytkowanie!

Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek oraz gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata! Wybierz mieszankę trawy samo zagęszczającej, która zawiera innowacyjną życicę RPR.

 

Trawa samo zagęszczająca rośnie inaczej niż tradycyjne mieszanki traw! Rozrasta się we wszystkich kierunkach. Podziemne rozłogi krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają nowe, mocne korzenie i kolejne rośliny rozrastające się na boki. Szybko powstaje gęsta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Dowiedz się więcej


NAJLEPSZY CZAS!

Załóż trawnik późnym latem lub jesienią!

Nie czekaj do wiosny, bo późne lato i jesień to najlepszy czas dla kiełkujących nasion! Gleba jest dobrze nagrzana, a zwiększona wilgotność zapewnia odpowiednie warunki do zakładania trawnika. Minimalna temperatura potrzebna do kiełkowania nasion traw to 6-8° C, więc nawet chłodne jesienne wieczory nie spowolnią jej wzrostu.

W kilka tygodni od wysiewu trawa stworzy gęsty zielony dywan, który bezpiecznie przetrwa zimowe mrozy. Nasiona można wysiewać od połowy sierpnia aż do połowy października. Nie martw się, jeśli trochę się spóźnisz, bo nawet jeśli nie zdążą wyrosnąć przed mrozami, to bezpiecznie przezimują i wykiełkują wiosną.

Nie odkładaj zakładania trawnika na przyszły sezon! Trawa wysiana pod koniec lata i jesienią ma lepsze warunki (ciepło i wilgoć) i więcej czasu, by przygotować się do sezonu, niż trawnik założony wiosną!


PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI!

Zakładanie trawnika krok po kroku

Poświęć dosłownie chwilę, by zapoznać się z naszymi poradami, a następnie wykonaj poniższe czynności krok po kroku. Zrób to dokładnie, bo praca wykonana teraz, będzie miała ogromny wpływ na przyszły wzrost i wygląd Twojego trawnika. Korzystając z tych praktycznych wskazówek, unikniesz błędów i założysz trawnik raz a dobrze!

krok po kroku - przygotowanie gleby pod trawnik

Przygotowanie gleby pod trawnik

USUŃ chwasty wieloletnie, wykop je z korzeniami lub opryskaj herbicydem! Jeśli zakładasz nowy trawnik na starym, musisz usunąć całą darń!

PRZEKOP podłoże na głębokość 20-30 cm, by je spulchnić i przygotować dla kiełkujących nasion. Na małych działkach wystarczy ostry szpadel, ale na dużych powierzchniach wykorzystaj glebogryzarkę! 

krok po kroku - przygotowanie podłoża pod trawnik pod trawnik

Wybór podłoża pod trawnik

SPRAWDŹ odczyn podłoża – powinien mieć pH 5,5-6,5. Zakwaś, mieszając glebę z torfem lub użyj nawozu siarczanowego. Odkwaś wapnem lub dolomitem.

ZASIL ziemię długo działającym nawozem 100 dni do siewu, który wspiera równomierny wzrost i polepsza ukorzenianie trawy. Możesz też wymieszać go z nasionami!

ROZSYP gotowe podłoże do zakładania trawnika. Następnie podlej ziemię, by była wilgotna, jednak nie nadmiernie mokra. Na końcu wyrównaj ziemię walcem ogrodowym, by ją lekko docisnąć.

krok po kroku - wysiewanie nasion traw

Wysiewanie nasion traw

WYSIEJ nasiona „na krzyż” – wzdłuż i w poprzek (1 kg na 50 m²). Zrób to ręcznie lub siewnikiem, który ułatwi pracę i gwarantuje precyzyjne rozsypanie nasion.

ZGRAB powierzchnię, by przykryć nasiona ziemią i zapobiec ich wymywaniu przez deszcz. Ubij powierzchnię lekkim wałem do trawników, by docisnąć nasiona i podlej delikatnym strumieniem wody.

krok po kroku - pielęgnacja kiełkującej trawy

Pielęgnacja kiełkujących nasion

PODLEWAJ regularnie młodą trawę! Nasiona kiełkują nierównomiernie; pierwsze siewki pojawią się już po kilku dniach, a ostatnie po 2-3 tygodniach. Użyj specjalnego zraszacza o drobnych kroplach, które nie wymyją nasion.

SKOŚ trawnik, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm! Najpierw przytnij do 5,5-6 cm, a po kilku dniach skróć ponownie na wysokość 3,5 cm.


Artykuł powstał we współpracy
z marką SUBSTRAL

Zdjęcia: Mak Media/GAP Gardens; andragan, BillionPhotos.com, dima, E-lona, focus finder, Gry Thunesschulzie, helivideo, hiroshiteshigawara, Maksims, shulzie, vectorass / Fotolia

Autor
Twój trawnik marzeń dzięki innowacyjnej życicy RPR | Sekret z profesjonalnych boisk piłkarskich!
Twój trawnik marzeń dzięki innowacyjnej życicy RPR | Sekret z profesjonalnych boisk piłkarskich!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Aleksandra

20-10-2019 19:45

Trawa samogzageszczajaca (oryginalna substrala) wysiana pod koniec maja, istniejący wcześniej trawnik był zachwaszczony i z ubytkami. Był posypany dolomitem jesienią 2018, potem na początku maja został przekopany na mniej więcej 10cm wgłąb, odwrócony darnią do dołu i nawieziony. ...

Gość Olo

17-10-2019 14:30

Ja robiłem renowacje w maju. Tak,skusiłem się na reklamę. Dziś uważam że warto nieco więcej wydać na ta trawę i jakość, bo ta jakość widzę na trawniku.

Gość Jan

16-10-2019 19:33

Trawa nie równa się trawa. Tak jak kiełbasa. Możesz mieć tanie g...za 10 zł i produkt który ma mięs. Tanie mieszanki potrafią mieć w składzie nawet trawę pastwna. Jakość nasion jest istotna. Nasiona się hoduje a nie produkuje na taśmie. Z cały szacunkiem ale musisz się jeszcze ...

Gość niedowierny

04-10-2019 21:55

Ta trawa jest dużo droższa niż konkurencyjna! Naprawdę warto aż tyle dołożyć? Przecież trawa nie rośnie z metką! Trawa to trawa, czy się mylę? Dużo naczytałem się w tym sezonie o tej magicznej trawie samozagęszczającej. W TV nawet widziałem, na połowie portali ogrodniczych ...

Gość piotref

04-10-2019 05:22

Mój trawnik, ok. 350 m2 obsiałem trawą o symbolu DSV czy jakoś podobnie. Jest to gatunek wolnorosnący i od tego czasu skończył się koszmar koszenia co 10 - 14 dni, a trawa rośnie równo, żdżbła są bardzo wąskie i trawnik bardzo odróżnia się od podobnych u sąsiadów na naszym ...

Gość Monopol

08-09-2019 17:40

Mam taką trawę. Kupiłem kilka dni temu. W przyszły weekend będę wysiewał. Podobno świetnie rośnie. Sprawdzę. W razie problemów - napiszę! :)

20-08-2019 12:06

W dniu 18.08.2019 o 17:40, Gość ProfOgr napisał: Wysiałem te nasiona wiosną. Długo kiełkowały, bo pogoda była słaba. Zimno i sucho. Teraz będę robił dosiewki na innym trawniku. We wrześniu trawa szybciej będzie kiełkować. Czekamy zatem na zdjęcia ...

Gość ProfOgr

18-08-2019 15:40

Wysiałem te nasiona wiosną. Długo kiełkowały, bo pogoda była słaba. Zimno i sucho. Teraz będę robił dosiewki na innym trawniku. We wrześniu trawa szybciej będzie kiełkować.

Pokaż wszystkie komentarze