Idealny trawnik z siewu – nie popełnij tych błędów!

nasiona na trawnik fot. dima_pics - Fotolia.com

Trawa wbrew pozorom na duże wymagania i wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele błędów można popełnić nie tylko w czasie sezonu, ale także także na etapie zakładania. Zobacz, jak uniknąć błędów przy zakładaniu trawnika z siewu.

Posłuchaj
00:00
89
Spis treści
Źle dobrany termin Nieodpowiednie nasiona i niewłaściwe stanowisko Nierównomierny siew Brak przygotowania terenu Brak nawadniania Brak obrzeży Brak wałowania

7 błędów zakładania trawnika z siewu!
Sprawdź, czego nie robić

1. Źle dobrany termin

Trawnik zaleca się zakładać w kwietniu lub na początku jesieni (wrzesień, początek października). Oczywiście zakładania trawnika jest możliwe także w innych terminach, jednak wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Trawnik zakładany latem powinien być regularnie podlewany. Brak systematyczności może całkowicie zepsuć efekt. Przy zbyt późnym siewie (np.: w listopadzie) trawa jest zbyt mała, słabo rozkrzewiona i ukorzeniona, przez co często przemarza. Dlatego lepiej działać zgodnie z dobrą praktyką ogrodniczą.

2. Nieodpowiednie nasiona i niewłaściwe stanowisko

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek traw różniących się składem gatunkowym i proporcją poszczególnych gatunków. Warto dobrać odpowiednią pod stanowisko (np.: na miejsca zacienione), rodzaj gleby (na miejsca suche, wilgotne) i potencjalne wykorzystanie (trawa sportowa). Czasem nawet to nie wystarczy, aby trawa była gęsta i zdrowa. W niektórych miejscach (m.in. pod koroną drzew i krzewów) żadna mieszanka nie pomoże i lepiej postawić na inne rozwiązania (rośliny okrywowe cienia, ściółka z kory, itp.).

3. Nierównomierny siew

Tylko nieliczni posiedli sztukę precyzyjnego ręcznego siewu (zazwyczaj starsi ludzie), cała reszta powinna siać trawnik z użyciem siewnika. Siew wykonuje się na dwukrotnie na krzyż. Niestety nie zawsze tak się dzieje i w rezultacie trawnik straszy pustymi miejscami. Później nasiona lekko okrywa się zewnętrzną częścią grabi.

4. Brak przygotowania terenu

To jedno z najpowszechniejszych niedopatrzeń. Jeszcze przed założeniem trawnika należy zadbać o jakość podłoża. Może wymagać wapnowania lub zastosowania nawozów organicznych (nie łączyć jednego z drugim). Zbyt ciężkie gleby wymagają rozluźnienia, np.: piaskiem, zbyt lekkie dodatku żyznego podłoża. Podłoże powinno się oczyścić i dokładnie przekopać. Zwykle stosuje się herbicydy (zabieg dwukrotny w odstępie 7-10dni).

Na działkach zlokalizowanych przy lasach (chociaż nie tylko) dużym problemem mogą być szkodniki glebowe (pędraki, drutowce, nicienie). Warto zastosować więc środek ochronny (np.: Biomass Sugar). Warto także pomyśleć o ochronie przed kretem. Na etapie zakładania trawnika można umieścić (kilka cm pod ziemią) specjalną gęstą siatkę.

5. Brak nawadniania

Aby trawa rozwijała się prawidłowo, powinna być regularnie nawadniania. W przypadku trawników najefektywniejszym rozwiązaniem jest instalacja systemu nawadniania. Tu nie ma sensu bawić się z wężem ogrodowym – podlewanie będzie nieregularne a straty wody jeszcze większe.

6. Brak obrzeży

Aby trawnik pokazał pełnię „swoich możliwości” należy zadbać także o detale. Dotyczy to często pomijanych obrzeży trawnika. Najprostsze obrzeża można zrobić formując tradycyjny angielski kant (najlepiej półokrągłym szpadlem). Na rynku jest wiele produktów, które także nadają się do tego celu. To m.in. palisady, taśmy z tworzywa lub metalowe, kostka brukowa, kamienie polne, itd.

7. Brak wałowania

Wiele osób po wysiewie trawy pozostawia dany obszar w spokoju. Niestety z czasem grunt opada, ponadto teren nie jest odpowiednio wyrównany. W konsekwencji trawnik jest nierówny. Problem można wyeliminować przez wałowanie murawy.

trawnik krok po kroku fot. JayMantri - Pixabay.com

Pielęgnacja trawnika - krok po kroku

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: dima_pics/Fotolia

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści