Nic tak nie podkreśla urody ogrodu, jak zadbany i żywozielony trawnik. Jednak, aby trawa stała się trawnikiem, musisz przygotować odpowiednio glebę i poświęcić wiele pracy i czasu w oczekiwaniu na efekt. Najważniejszym elementem jest wybór odpowiednich nasion, bo to od ich jakości zależeć będzie przyszły wygląd, kondycja i trwałość zielonego dywanu. Nie zmarnuj tego, wybierając tanie nasiona lub podróbki oryginalnych produktów.
Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek oraz gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata! Wybierz mieszankę trawy samo zagęszczającej, która zawiera innowacyjną życicę RPR.
Odkryj zalety trawy samozagęszczającej i zaskocz sąsiadów!
Trawa samozagęszczająca to nowość ostatnich dwóch sezonów, wprowadzona przez markę SUBSTRAL. Nigdy wcześniej profesjonalne nasiona z boisk piłkarskich nie były dostępne dla posiadacze ogrodowych trawników. Trawa samozagęszczająca od "zwykłych" traw różni się przede wszystkim tempem i jakością wzrostu, wytrzymałością i ceną. Ma jednak więcej unikalnych cech, oto one:
Co kryje się w składzie trawy samozagęszczającej? Poznaj jej tajemnice!
Trawa samozagęszczająca to mieszanka nasion, która oprócz najlepszych odmian traw gazonowych zawiera także innowacyjną trawę RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass) – t.j. samoregenerującą się życicę trwałą – nowy podgatunek doskonale znanego rajgrasu angielskiego. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!
P o l e c a n y p r o d u k tUNIWERSALNA
|
Nie czekaj miesiącami! Trawa, która rośnie w ekspresowym tempie!
Nasiona trawy samozagęszczającej kiełkują nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu szybciej rosną i zadarniają puste place, a po kilkunastu dniach można je intensywnie eksploatować. Kępy szybko się rozrastają i zadarniają wolne powierzchnie i ubytki, tworząc zwarty i gęsty trawnik. Nasiona życicy (przy sprzyjających warunkach: ciepłych nocach i wilgotnej glebie) mogą już wykiełkować w kilka dni od wysiewu!
Gęsty, zielony dywan w Twoim ogrodzie? To możliwe!
Trawa Substral ma wyjątkową cechę "samozagęszczania" – tzn. z jednego wysianego nasiona wyrasta nie tylko jedna kępa traw, ale także rozrastające się na boki kłącza, z których wyrastają nowe kępy trawy. Ten proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, uszkodzenia czy ubytki na trawniku. Połączone kłącza tworzą gęstą sieć, scalającą mocno darń. W połączeniu z szybkim wzrostem i ukorzenianiem się trawy zapewnia to wysoką odporność na intensywne deptanie i użytkowanie. Co więcej, przerwanie kłączy czy uszkodzenie kępy stymuluje trawę do rozkrzewiania i samoregeneracji.
P o l e c a n y p r o d u k tSPORTOWA
|
Trawnik odporny na wszystko? Poznaj trawę, która Cię nie zawiedzie!
Trawa tworzy niskie międzywęźla, przez co doskonale znosi intensywne koszenie. Niska, zwarta i elastyczna darń jest wytrzymała na udeptywanie i rozrywanie w trakcie intensywnej eksploatacji i sprawia mniej problemów! Ogranicza pojawianie się chwastów i mchu, jest odporna na wymarzanie i groźne choroby grzybowe. Nie wymaga, jak inne trawy, tak wiele czasu i nakładów finansowych na pielęgnację. Szybki i intensywny wzrost powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika! W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samoregeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę.
Trawnik, który sam się naprawia? To nie science fiction!
Trawa samozagęszczająca rośnie inaczej niż tradycyjne mieszanki traw! Rozrasta się we wszystkich kierunkach. Podziemne rozłogi krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają nowe, mocne korzenie i kolejne rośliny rozrastające się na boki. Szybko powstaje gęsta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone rozłogi stymulują ją do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę wyjątkową cechę.
P o l e c a n y p r o d u k tRENOWACYJNA
|
Trawa samozagęszczająca - uniwersalne rozwiązanie dla każdego ogrodu!
Trawa samozagęszczająca doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu. Będzie również właściwym wyborem dla tych którzy, zakładając nowy trawnik, chcieliby zrobić to „raz a dobrze”, a potem przez lata cieszyć się z trwałego i estetycznego efektu. Nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika.
Inwestuj raz, ciesz się latami! Trawnik, który przetrwa próbę czasu!
Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek i gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata. Trawa samozagęszczająca nie wymaga napraw! W przypadku uszkodzenia błyskawicznie się regeneruje i rozrasta, zarastając ubytki. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!
P o l e c a n y p r o d u k tNAWÓZ 100 DNI
|
Jesień to idealny czas na trawnik marzeń! Dowiedz się dlaczego!
Właśnie teraz jest najlepszy moment na założenie nowego trawnika oraz regenerację zniszczonej murawy. Zobacz, jak krok po kroku przywrócić blask zielonemu dywanowi w Twoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki i praktyczny poradnik. Znajdziesz w nim kilka podpowiedzi, jak się do tego zabrać oraz co wybrać, by Twój trawnik był piękny na lata.
Krok po kroku: Jak przygotować glebę pod trawnik marzeń?
To pierwszy, a zarazem jeden z najważniejszych etapów zakładania trawnika z siewu. Zacznij od oczyszczenia podłoża z zanieczyszczeń, takich jak kamienie, gruz, śmieci, gałęzie. Pozbądź się wszelkich chwastów i korzeni. Im dokładniej oczyścisz teren, tym mniej niechcianej roślinności wyrośnie zamiast traw.
Glebę należy przekopać na głębokość 15-25 centymetrów. Jeżeli zamierasz posadzić trawę na większym obszarze, ręczne przekopywanie może być nie tylko czasochłonne, ale również ciężkie fizycznie. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać glebogryzarkę. Urządzenie to świetnie i ekspresowo spulchni podłoże i przygotuje je do kolejnych etapów prac.
Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź odczyn podłoża. Jak to zrobić? Możesz wykonać badanie przy użyciu dostosowanego do tego miernika lub zwykłych papierków lakmusowych. Odczyn powinien oscylować między 5,5 a 7,0.
Sekrety wysiewu trawy - jak to robić, by cieszyć się idealnym trawnikiem?
Kiedy już znajdziesz odpowiednie nasiona, pojawia się ważne pytanie – kiedy wysiewać trawę. Najodpowiedniejszym terminem jest jesień (od połowy sierpnia do października). Trawa wysiana w tym czasie szybko urośnie i dobrze się ukorzeni. Z uwagi na częste deszcze nie będzie wymagać tyle uwagi co trawnik zakładany wiosną.
Wysiew nasion traw rozpocznij od podzielenia obszaru na kilka równych kwadratów. Najpierw wysiej nasiona w jednym kierunku, a następnie pod kątem prostym do poprzedniego. Dzięki temu nasiona będą równomiernie rozsiane po całym obszarze.
Następnie należy zagrabić cały trawnik, aby przykryć nasiona ziemią. W kolejnym roku utwardź podłoże za pomocą deski – zabezpieczy to nasiona przed wiatrem i zmniejszy powierzchnię parowania. Dzięki temu źdźbła szybciej wytworzą korzenie i zaczną intensywniej kiełkować.
Do podlewania stosuj niewielki strumień rozproszonej wody, rób to regularnie przez pierwsze dwa tygodnie. Jeżeli weźmiesz pod uwagę te wskazówki, możesz mieć pewność, że Twoja trawa wzrośnie zdrowa, piękna i gęsta!
Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL |