Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
195
Do góry

Dosiewki – szybki sposób na zagęszczanie trawnika

Nie przejmuj się niejednolitym trawnikiem, bo szybko i łatwo da się go naprawić. Uzupełnianie ubytków i zagęszczanie murawy możesz przeprowadzić praktycznie przez cały sezon, ale najlepszy czas przypada na kwiecień i maj. Ziemia jest wtedy wilgotna i odpowiednio ogrzana, ale jest jeszcze daleko do letnich upałów, które nie służą kiełkującym trawom. Nasiona już kilka dni po wysiewie wykiełkują i szybko uzyskasz efekt gęstej i mocnej murawy.

Jeśli Twój trawnik ma puste place usuń martwą trawę, wymień część podłoża i wysiej specjalną, regeneracyjną mieszankę nasion. A jeśli murawa jest słaba i rzadka dosiej nasiona traw na całej powierzchni. Stosując się do poniższych porad szybko zagęścisz i wzmocnisz trawnik przed latem.

Wybierz najlepszą mieszankę nasion traw!

Uzupełnianie ubytków to zadanie dla najszybciej rosnących i najodporniejszych gatunków traw gazonowych. Zależy nam przecież na szybkim i trwałym efekcie! Świetnie sprawdzą się tutaj wyselekcjonowane odmiany nasion życicy trwałej (w szczególności tzw. życicy rozłogowej) – które kiełkują najszybciej oraz mocne i trwałe kostrzewy czerwone – rozłogowe i wiechliny łąkowe. Trawy te dostępne są w specjalnych mieszankach traw samozagęszczających.

Taka samozagęszczająca rozrasta się we wszystkich kierunkach dzięki podziemnym rozłogom. Krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają mocne korzenie i nowe rośliny, które dalej rozrastają się na boki. Szybko powstaje gęsta podziemna sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Jest mocna i odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone rozłogi stymulują rośliny do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę unikatową cechę.

Jakie są różnice pomiędzy trawą zwykłą, a trawą samozagęszczającą?

Przede wszystkim różnią się sposobem kiełkowania! Zwykła trawa to zbiór pojedynczych, osobnych kęp. Trawa samozagęszczająca tworzy natomiast gęstą sieć połączonych ze sobą rozłogami kęp, które nieustannie się rozwijają. W ten sposób następuje proces samozagęszczania. Dzięki temu trawa szybko zadarnia wolne powierzchnie i ubytki!

Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek i gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata. Trawa samozagęszczająca nie wymaga napraw! W przypadku uszkodzenia błyskawicznie się regeneruje i rozrasta, zarastając ubytki. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!

Dowiedz się więcej o trawie samozagęszczającej

9 powodów dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą

 1. Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
 2. Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
 3. Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
 4. Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
 5. Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
 6. Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
 7. Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
 8. Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
 9. Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!

EFEKT SAMOZADARNIANIA

Szybki i trwały efekt samozagęszczania

Szybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę. Te unikalne cechy wpływają na długotrwały efekt – gęsty trawnik na lata.

Trawa samozagęszczająca doskonale nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika.

Zagęszczanie trawnika w 7 szybkich krokach

 1. Spulchnij całą powierzchnię ziemi, kiedy jest wilgotna. Użyj mocnych wideł, by wzruszyć wierzchnią warstwę gleby. Kiełkujące nasiona potrzebują lekkiego podłoża, by szybko się ukorzenić.
 2. Skup się szczególnie na pustych miejscach. Rozbij i rozluźnij zbitą powierzchnię i w razie potrzeby wymień podłoże na nowe - żyzne i przepuszczalne. Wybierz dobrze rozłożony kompost lub gotowe podłoże humusowe w workach - np. Substral Humus.
 3. Wygrab resztki martwej trawy i mech, by zrobić miejsce dla kiełkujących nasion i rozrastającej się darni. Następnie przejedź po powierzchni kosiarką z koszem, by szybko usunąć ścinki.
 4. Usuń chwasty, zwłaszcza te wieloletnie i tworzące rozety, bo będą konkurować z trawą o miejsce i składniki pokarmowe. Wykop je dokładnie wraz z korzeniami lub zastosuj herbicyd selektywny na chwasty dwuliścienne - np. Mniszek Ultra Hobby AL.
 5. Dosyp na całej powierzchni trawnika świeżego podłoża z dużą zawartością próchnicy. Wystarczy już 1 cm warstwa, by wspomóc kiełkowanie nasion i zagęszczenie darni. Rozgrab ziemię dokładnie i rozbij grudki grabiami wachlarzowymi.
 6. Wysiej około 2 pełnych garści nasiona na 1m2 trawnika. Zgrab trawnik, by nasiona wpadły pomiędzy źdźbła. W miejscu pustych placów wysiej nasiona gęściej. Zabezpiecz skupiska nasion na pustych placach siatką, by nie zjadły ich ptaki.
 7. Podlewaj nasiona regularnie, by przyspieszyć kiełkowanie. Zasil trawnik miesiąc po wysiewie, by zapewnić murawie dobry start, wspomoże ukorzenienie i zadarnienie. Wybierz wieloskładnikowy nawóz długodziałający typu Osmocote. Skoś trawnik dopiero, gdy młode źdźbła osiągną 4 cm wysokości.
Dosiewki - uzupełnianie ubytków na trawniku

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Warto przeczytać

Komentarze

Gość olo

29-10-2019 21:21

dla mnie hitem nr 1 jest ta trawa samozgeszczajaca substrala. redakcja pisała o niej na wiosnę. skusiłem się nie nią i nie załuje. troche trzeba było poczekać, co nie każdy lubi i rozumie ale kupowałem z myślą o tym efekcie na długi czas. mialem juz doscy corocznych dosiewek i ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu