Wybierz najlepszą mieszankę nasion traw!
Uzupełnianie ubytków to zadanie dla najszybciej rosnących i najodporniejszych gatunków traw gazonowych. Zależy nam przecież na szybkim i trwałym efekcie! Świetnie sprawdzą się tutaj wyselekcjonowane odmiany nasion życicy trwałej (w szczególności tzw. życicy rozłogowej) – które kiełkują najszybciej oraz mocne i trwałe kostrzewy czerwone – rozłogowe i wiechliny łąkowe. Trawy te dostępne są w specjalnych mieszankach traw samozagęszczających.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie są różnice pomiędzy trawą zwykłą a trawą samozagęszczającą?
Przede wszystkim różnią się sposobem kiełkowania! Zwykła trawa to zbiór pojedynczych, osobnych kęp. Trawa samozagęszczająca tworzy natomiast gęstą sieć połączonych ze sobą rozłogami kęp, które nieustannie się rozwijają. W ten sposób następuje proces samozagęszczania. Dzięki temu trawa szybko zadarnia wolne powierzchnie i ubytki!
Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek i gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata. Trawa samozagęszczająca nie wymaga napraw! W przypadku uszkodzenia błyskawicznie się regeneruje i rozrasta, zarastając ubytki. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!
9 powodów, dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą
- Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
- Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
- Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
- Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
- Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
- Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
- Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
- Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
- Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!
Szybki i trwały efekt samozagęszczaniaSzybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę. Te unikalne cechy wpływają na długotrwały efekt – gęsty trawnik na lata. Trawa samozagęszczająca doskonale nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika. |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zagęszczanie trawnika w 7 szybkich krokach
- Spulchnij całą powierzchnię ziemi, kiedy jest wilgotna. Użyj mocnych wideł, by wzruszyć wierzchnią warstwę gleby. Kiełkujące nasiona potrzebują lekkiego podłoża, by szybko się ukorzenić.
- Skup się szczególnie na pustych miejscach. Rozbij i rozluźnij zbitą powierzchnię i w razie potrzeby wymień podłoże na nowe - żyzne i przepuszczalne. Wybierz dobrze rozłożony kompost lub gotowe podłoże humusowe w workach - np. Substral Humus.
- Wygrab resztki martwej trawy i mech, by zrobić miejsce dla kiełkujących nasion i rozrastającej się darni. Następnie przejedź po powierzchni kosiarką z koszem, by szybko usunąć ścinki.
- Usuń chwasty, zwłaszcza te wieloletnie i tworzące rozety, bo będą konkurować z trawą o miejsce i składniki pokarmowe. Wykop je dokładnie wraz z korzeniami lub zastosuj herbicyd selektywny na chwasty dwuliścienne - np. Mniszek Ultra Hobby AL.
- Dosyp na całej powierzchni trawnika świeżego podłoża z dużą zawartością próchnicy. Wystarczy już 1 cm warstwa, by wspomóc kiełkowanie nasion i zagęszczenie darni. Rozgrab ziemię dokładnie i rozbij grudki grabiami wachlarzowymi.
- Wysiej około 2 pełnych garści nasiona na 1m2 trawnika. Zgrab trawnik, by nasiona wpadły pomiędzy źdźbła. W miejscu pustych placów wysiej nasiona gęściej. Zabezpiecz skupiska nasion na pustych placach siatką, by nie zjadły ich ptaki.
- Podlewaj nasiona regularnie, by przyspieszyć kiełkowanie. Zasil trawnik miesiąc po wysiewie, by zapewnić murawie dobry start, wspomoże ukorzenienie i zadarnienie. Wybierz wieloskładnikowy nawóz długo działający typu Osmocote. Skoś trawnik, dopiero gdy młode źdźbła osiągną 4 cm wysokości.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL |