Logo
Logo

Przycinanie brzegów i krawędzi trawnika | Sprawdź, jak to zrobić poprawnie!

Perfekcyjnie przycięty trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Czy możliwe jest zadowolenie z atrakcyjnego trawnika, jeśli jego brzegi są nieprzycięte lub są przycięte nierówno? To tak, jakby mężczyzna wyszedł z domu w eleganckim garniturze i butach sportowych. Przycinanie krawędzi trawnika to zajęcie czasochłonne, lecz dobrze wykonane sprawia, że nasz trawnik wygląda perfekcyjnie niczym zielony dywan.

Spis treści
Przytnij trawę na brzegach trawnika. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie! Wyrównaj krawędzie!

Przytnij trawę na brzegach trawnika!

Przy niewielkim trawniku w małym ogródku wystarczą ręczne nożyce ogrodowe. A więc nożyczki w dłoń i do cięcia! Niczym fryzjer stylizujemy nasz trawnik tak, aby żadne źdźbło nie wystawało powyżej pozostałych. Wybrane tego typu narzędzia posiadają grzebienie ułatwiające wyczesywanie trawy oraz obrotowe głowice z regulacją kąta pracy, dzięki czemu umożliwiają one utrzymywanie ergonomicznej pozycji nadgarstka w trakcie cięcia.

Z kolei przy większych trawnikach bardziej rozsądnym wyborem będą akumulatorowe nożyce do trawy, które umożliwiają wygodne przycinanie krawędzi trawnika bez użycia siły, kabla i co więcej, często bez schylania się. Zastosowane w tego typu narzędziach akumulatory są wyjątkowo lekkie, dzięki czemu narzędzie jest niezwykle poręczne, a przy tym bardzo efektywne. Co więcej, nożyce akumulatorowe wielokrotnie umożliwiają opcjonalne zastosowanie dodatkowych ostrzy znajdujących swe zastosowanie np. w przycinaniu krzewów. Domyślnie większość tego typu urządzeń nie posiada uchwytu teleskopowego w zestawie i występuje on jako osprzęt dodatkowy. Niemniej jednak jego zastosowanie zdecydowanie ułatwia przycinanie długich i prostych obrzeży. Ponadto, jeśli uchwyt jest wyposażony w kółka prowadzące, zyskujemy dodatkowe wsparcie stabilności i utrzymywania równej pozycji naszego narzędzia.

Narzędzia do przycinania krawędzi trawnika fot. WOLF-Garten
Fot. WOLF-Garten

1 – ręczne nożyce, 2 – akumulatorowe nożyce, 3 i 4 – podkaszarka z obrotową głowicą.

Trawniki o większej powierzchni wymagają narzędzi o znacznie większej mocy i wydajności pracy. Dokładne przycięcie obrzeży rozległego trawnika ułatwi podkaszarka do trawy. Najpopularniejsze są urządzenia elektryczne, aczkolwiek coraz bardziej zyskują na popularności produkty akumulatorowe nieskrępowane przewodem. Lepiej wyposażone modele posiadają m.in. obrotową głowicę koszącą, co umożliwia cięcie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ponadto teleskopowa regulacja długości uchwytu pozwala na dostosowanie narzędzia do naszych potrzeb w celu utrzymania ergonomicznej postawy w trakcie pracy. Niektóre urządzenia poza żyłką tnącą wyposażone są w nożyki i zamykane osłony umożliwiające mulczowanie skoszonej trawy i ograniczenie rozrzutu ścinek.

Wyrównaj krawędzie!

Gdy wysokość trawy na całym naszym trawniku jest już jednolita, pora na oddzielenie go od pozostałych powierzchni w ogrodzie. Nóż do darni to klasyczne narzędzie idealne do nadawania kształtu oraz do wyrównywania krawędzi trawnika. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyraźne zaznaczenie granicy z trawnikiem w tym m.in. przy rabatach kwiatowych, ogródkach warzywnych czy też przy wolno rosnących drzewach i krzewach.

  Narzędzia do wyrównywania krawędzi trawnika fot. WOLF-Garten
Fot. WOLF-Garten

1 – nóż do darni, 2 – przycinarka do brzegów.

Z kolei, gdy chcemy dokonać wyraźnego oddzielenia trawnika od krawężników, czy obrzeży betonowych wzdłuż chodnika, tarasu czy podjazdu, doskonałym pomocnikiem dla nas będzie przycinarka do brzegów trawnika. Ostrze w kształcie gwiazdy wprawiane jest w ruch poprzez pracę koła, które opiera się na powierzchni krawędzi, przy której chcemy wykonać cięcie. Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie i przycinanie trawy, ale również kontrola jego obrysu.

logo WOLF-Garten

Artykuł powstał we współpracy z marką WOLF-Garten

Autor
Przycinanie brzegów i krawędzi trawnika | Sprawdź, jak to zrobić poprawnie!
Przycinanie brzegów i krawędzi trawnika | Sprawdź, jak to zrobić poprawnie!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Iwonamalinkowska

27-08-2020 07:37

Trawę przy krawężnikach przycinam takim nożem z cellfastu. Jest ostry i poręczny, dzięki czemu praca bardzo szybko idzie.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl