Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
82
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Przycinanie brzegów i krawędzi trawnika

Perfekcyjnie przycięty trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Czy możliwe jest zadowolenie z atrakcyjnego trawnika jeśli jego brzegi są nie przycięte lub są przycięte nierówno? To tak, jakby mężczyzna wyszedł z domu w eleganckim garniturze i butach sportowych. Przycinanie krawędzi trawnika to zajęcie czasochłonne, lecz dobrze wykonane sprawia, że nasz trawnik wygląda perfekcyjnie niczym zielony dywan.

 

Przytnij trawę na brzegach trawnika!

Przy niewielkim trawniku w małym ogródku wystarczą ręczne nożyce ogrodowe. A więc nożyczki w dłoń i do cięcia! Niczym fryzjer stylizujemy nasz trawnik tak, aby żadne źdźbło nie wystawało powyżej pozostałych. Wybrane tego typu narzędzia posiadają grzebienie ułatwiające wyczesywanie trawy oraz obrotowe głowice z regulacją kąta pracy, dzięki czemu umożliwiają one utrzymywanie ergonomicznej pozycji nadgarstka w trakcie cięcia.

Z kolei przy większych trawnikach bardziej rozsądnym wyborem będą akumulatorowe nożyce do trawy, które umożliwiają wygodne przycinanie krawędzi trawnika bez użycia siły, kabla i co więcej często bez schylania się. Zastosowane w tego typu narzędziach akumulatory są wyjątkowo lekkie, dzięki czemu narzędzie jest niezwykle poręczne, a przy tym bardzo efektywne. Co więcej, nożyce akumulatorowe wielokrotnie umożliwiają opcjonalne zastosowanie dodatkowych ostrzy znajdujących swe zastosowanie np. w przycinaniu krzewów. Domyślnie większość tego typu urządzeń nie posiada uchwytu teleskopowego w zestawie i występuje on jako osprzęt dodatkowy. Nie mniej jednak jego zastosowanie zdecydowanie ułatwia przycinanie długich i prostych obrzeży. Ponadto, jeśli uchwyt jest wyposażony w kółka prowadzące, zyskujemy dodatkowe wsparcie stabilności i utrzymywania równej pozycji naszego narzędzia.

Narzędzia do przycinania krawędzi trawnika fot. WOLF-Garten
Fot. WOLF-Garten

1 – ręczne nożyce, 2 – akumulatorowe nożyce, 3 i 4 – podkaszarka z obrotową głowicą.

Trawniki o większej powierzchni wymagają narzędzi o znacznie większej mocy i wydajności pracy. Dokładne przycięcie obrzeży rozległego trawnika ułatwi podkaszarka do trawy. Najpopularniejsze są urządzenia elektryczne, aczkolwiek coraz bardziej zyskują na popularności produkty akumulatorowe nieskrępowane przewodem. Lepiej wyposażone modele posiadają m.in. obrotową głowicę koszącą, co umożliwia cięcie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ponadto, teleskopowa regulacja długości uchwytu pozwala na dostosowanie narzędzia do naszych potrzeb w celu utrzymania ergonomicznej postawy w trakcie pracy. Niektóre urządzenia poza żyłką tnącą wyposażone są w nożyki i zamykane osłony umożliwiające mulczowanie skoszonej trawy i ograniczenie rozrzutu ścinek.

Wyrównaj o krawędzie!

Gdy wysokość trawy na całym naszym trawniku jest już jednolita, pora na oddzielenie go od pozostałych powierzchni w ogrodzie. Nóż do darni to klasyczne narzędzie idealne do nadawania kształtu oraz do wyrównywania krawędzi trawnika. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyraźne zaznaczenie granicy z trawnikiem w tym m.in. przy rabatach kwiatowych, ogródkach warzywnych czy też przy wolno rosnących drzewach i krzewach.

 Narzędzia do wyrównywania krawędzi trawnika fot. WOLF-Garten
Fot. WOLF-Garten

1 – nóż do darni, 2 – przycinarka do brzegów.

Z kolei gdy chcemy dokonać wyraźnego oddzielenia trawnika od krawężników, czy obrzeży betonowych wzdłuż chodnika, tarasu czy podjazdu, doskonałym pomocnikiem dla nas będzie przycinarka do brzegów trawnika. Ostrze w kształcie gwiazdy wprawiane jest w ruch poprzez pracę koła, które opiera się na powierzchni krawędzi, przy której chcemy wykonać cięcie. Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie i przycinanie trawy, ale również kontrola jego obrysu.

logo WOLF-Garten

Artykuł powstał we współpracy z marką WOLF-Garten


Komentarze

Gość Iwonamalinkowska

27-08-2020 07:37

Trawę przy krawężnikach przycinam takim nożem z cellfastu. Jest ostry i poręczny, dzięki czemu praca bardzo szybko idzie.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu