1. Uprzątnij zniszczony trawnik
Zacznij od porządków, by przygotować murawę do nowego sezonu. Kilka czynności pomoże jej szybko się zregenerować! Poprawią one drenaż wokół korzeni trawy i umożliwi dostęp powietrza, wody i składników odżywczych, co będzie sprzyjać nowemu wzrostowi.
Pierwszym zabiegiem jest wertykulacja – t.j. „wyczesywanie trawnika” oraz nacinanie darni na głębokość około 5-7 cm. Ma ona na celu usunięcie martwej, zbitej trawy – t.j. filcu oraz rozluźnienie murawy. Można ją wykonać ręcznie – specjalnymi grabiami lub wypożyczyć kultywator. Tuż po wertykulacji wykonujemy aerację – t.j. pionowe nakłuwanie murawy (np. grabiami) na głębokość 10 cm, aby poprawić strukturę gleby, napowietrzyć system korzeniowy i pobudzić trawę do wzrostu. Następnie wykonujemy piaskowanie – t.j. wypełnienie otworów po aeracji piaskiem, który poprawia przepuszczalność.
2. Wysiej nasiona traw renowacyjnych (samozagęszczających)
Jeśli trawnik ma ubytki, trzeba je uzupełnić. Z gołych placów usuwamy martwą trawę, wymieniamy część podłoża na nowe i wysiewamy specjalną, renowacyjną mieszanką traw samozagęszczających.
Krok po kroku
Nasiona można wysiewać kilkanaście dni po ostatnich pracach ziemnych, by gleba mogła się ustabilizować. Bezpośrednio przed siewem należy przemieszać nasiona w pudełku (worku lub folii), ponieważ najdrobniejsze przemieszczają się na dno opakowania.
Gleba powinna być wilgotna, jednak nie nadmiernie mokra. Nie wolno siać na suchą glebę! Nasiona wysiej “na krzyż” - wzdłuż i w poprzek, a następnie zagrab powierzchnię, aby przykryć je ziemią, zapobiegając tym ich wymywaniu przez deszcz i wyjadaniu przez ptaki.
Następnie ubij powierzchnię lekkim wałem do trawników i podlej delikatnym strumieniem wody. Już po kilku dniach pojawią się pierwsze siewki. Przez kilka tygodni utrzymuj stale lekką wilgotność podłoża, aby umożliwić nasionom kiełkowanie, a młodej trawie wzrost.
Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą?
Rośnie ona inaczej niż zwykłe trawy! Z jednego wysianego nasiona wyrasta jedna roślina – kępa. Dalej następuje jej wzrost, a kępa się zagęszcza, ale równocześnie tworzy poziome rozłogi, z których wyrastają kolejne małe kępki trawy. Ten proces można przyrównać do ciągle rozrastającej się naturalnej, trawiastej sieci pędów, z których wyrastają coraz to nowe rośliny – kępy traw. Będzie on trwał dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, a przypadku dziur, uszkodzeń czy ubytków na trawniku, dopóki nie nastąpi samo regeneracja, czyli wypełnienie pustego miejsca nową trawą.
Połączone rozłogi tworzą gęstą sieć scalającą mocno darń. W połączeniu z szybkim wzrostem i ukorzenianiem się trawy zapewnia to wysoką odporność trawnika na intensywne deptanie i użytkowanie. Co więcej, przerwanie kłączy czy uszkodzenie kępy stymuluje trawę do rozkrzewiania i samoregeneracji.
9 powodów dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą
- Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
- Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
- Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
- Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
- Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
- Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
- Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
- Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
- Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!
Szybki i trwały efekt samozagęszczaniaSzybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę. Te unikalne cechy wpływają na długotrwały efekt – gęsty trawnik na lata. Trawa samozagęszczająca doskonale nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika. |
3. Zasil murawę, by dać jej dobry start
Ostatnim krokiem jest nawożenie. Można wykonać je dopiero kilka tygodni po wykiełkowaniu nasion. Dawka substancji pokarmowych pobudzi trawę do wzrostu i pomoże szybko zregenerować zimowe uszkodzenia. Warto rozrzucić na trawniku cienką warstwę dobrze rozłożonego kompostu. Materia organiczna „zwabi” dżdżownice, które wprowadzą ją w głąb profilu glebowego. Jeśli nie masz kompostu, zastosuj biohumus – cenny nawóz z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Możesz także użyć nawozy mineralne (sztuczne) oznaczone jako „wiosenne”. Zawierają one dużo azotu, odpowiedzialnego za szybki wzrost trawy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL |