Logo
Logo

Szybka regeneracja – 3 kroki do idealnej murawy

Wczesna wiosna to najlepszy czas na regenerację trawnika. Nie ma powodu do paniki, jeśli trawnik wygląda trochę smutno po długiej, ciężkiej zimie. Przy odrobinie czułej opieki z łatwością przygotujesz go na nadchodzące lato. Wystarczy zaledwie kilka czynności, by przywrócić murawie blask z poprzedniego sezonu. Stosując się do naszych zaleceń szybko osiągniesz efekt mocnego i gęstego zielonego dywanu.

Spis treści
1. Uprzątnij zniszczony trawnik 2. Wysiej nasiona traw renowacyjnych (samozagęszczających) 3. Zasil murawę, by dać jej dobry start

1. Uprzątnij zniszczony trawnik

Zacznij od porządków, by przygotować murawę do nowego sezonu. Kilka czynności pomoże jej szybko się zregenerować! Poprawią one drenaż wokół korzeni trawy i umożliwi dostęp powietrza, wody i składników odżywczych, co będzie sprzyjać nowemu wzrostowi.

Pierwszym zabiegiem jest wertykulacja – t.j. „wyczesywanie trawnika” oraz nacinanie darni na głębokość około 5-7 cm. Ma ona na celu usunięcie martwej, zbitej trawy – t.j. filcu oraz rozluźnienie murawy. Można ją wykonać ręcznie – specjalnymi grabiami lub wypożyczyć kultywator. Tuż po wertykulacji wykonujemy aerację – t.j. pionowe nakłuwanie murawy (np. grabiami) na głębokość 10 cm, aby poprawić strukturę gleby, napowietrzyć system korzeniowy i pobudzić trawę do wzrostu. Następnie wykonujemy piaskowanie – t.j. wypełnienie otworów po aeracji piaskiem, który poprawia przepuszczalność.

Renowacja trawnika

2. Wysiej nasiona traw renowacyjnych (samozagęszczających)

Jeśli trawnik ma ubytki, trzeba je uzupełnić. Z gołych placów usuwamy martwą trawę, wymieniamy część podłoża na nowe i wysiewamy specjalną, renowacyjną mieszanką traw samozagęszczających.

Krok po kroku

Nasiona można wysiewać kilkanaście dni po ostatnich pracach ziemnych, by gleba mogła się ustabilizować. Bezpośrednio przed siewem należy przemieszać nasiona w pudełku (worku lub folii), ponieważ najdrobniejsze przemieszczają się na dno opakowania.

Gleba powinna być wilgotna, jednak nie nadmiernie mokra. Nie wolno siać na suchą glebę! Nasiona wysiej “na krzyż” - wzdłuż i w poprzek, a następnie zagrab powierzchnię, aby przykryć je ziemią, zapobiegając tym ich wymywaniu przez deszcz i wyjadaniu przez ptaki.

Następnie ubij powierzchnię lekkim wałem do trawników i podlej delikatnym strumieniem wody. Już po kilku dniach pojawią się pierwsze siewki. Przez kilka tygodni utrzymuj stale lekką wilgotność podłoża, aby umożliwić nasionom kiełkowanie, a młodej trawie wzrost.

Dowiedz się więcej o trawie samozagęszczającej

Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą?

Rośnie ona inaczej niż zwykłe trawy! Z jednego wysianego nasiona wyrasta jedna roślina – kępa. Dalej następuje jej wzrost, a kępa się zagęszcza, ale równocześnie tworzy poziome rozłogi, z których wyrastają kolejne małe kępki trawy. Ten proces można przyrównać do ciągle rozrastającej się naturalnej, trawiastej sieci pędów, z których wyrastają coraz to nowe rośliny – kępy traw. Będzie on trwał dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, a przypadku dziur, uszkodzeń czy ubytków na trawniku, dopóki nie nastąpi samo regeneracja, czyli wypełnienie pustego miejsca nową trawą.

Połączone rozłogi tworzą gęstą sieć scalającą mocno darń. W połączeniu z szybkim wzrostem i ukorzenianiem się trawy zapewnia to wysoką odporność trawnika na intensywne deptanie i użytkowanie. Co więcej, przerwanie kłączy czy uszkodzenie kępy stymuluje trawę do rozkrzewiania i samoregeneracji.

9 powodów dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą

  1. Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
  2. Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
  3. Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
  4. Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
  5. Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
  6. Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
  7. Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
  8. Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
  9. Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!

EFEKT SAMOZADARNIANIA

Szybki i trwały efekt samozagęszczania

Szybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę. Te unikalne cechy wpływają na długotrwały efekt – gęsty trawnik na lata.

Trawa samozagęszczająca doskonale nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika.

3. Zasil murawę, by dać jej dobry start

Ostatnim krokiem jest nawożenie. Można wykonać je dopiero kilka tygodni po wykiełkowaniu nasion. Dawka substancji pokarmowych pobudzi trawę do wzrostu i pomoże szybko zregenerować zimowe uszkodzenia. Warto rozrzucić na trawniku cienką warstwę dobrze rozłożonego kompostu. Materia organiczna „zwabi” dżdżownice, które wprowadzą ją w głąb profilu glebowego. Jeśli nie masz kompostu, zastosuj biohumus – cenny nawóz z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Możesz także użyć nawozy mineralne (sztuczne) oznaczone jako „wiosenne”. Zawierają one dużo azotu, odpowiedzialnego za szybki wzrost trawy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL
Autor
Szybka regeneracja – 3 kroki do idealnej murawy
Szybka regeneracja – 3 kroki do idealnej murawy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)