Droga jest elementem całej kompozycji ogrodu. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To ona porządkuje przestrzeń. Prowadzi do konkretnych miejsc i stref, przez co nadaje rytm i określa rangę pozostałych elementów ogrodowych. To od jej układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Nawet to, z jakiej perspektywy będziemy oglądać ogród, zależy przede wszystkim od tego, w jakich kierunkach poprowadzimy ścieżki. Dlatego ich prawidłowe rozplanowanie jest tak istotne.
Jak zaplanować ścieżki ogrodowe?
Układ komunikacji to szkielet ogrodu, jego baza, plansza, do której dodaje się kolejne komplementarne komponenty. Często to właśnie droga wyznacza granice działki – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.
Ścieżki ogrodowe powinny być poprowadzone w jak najprostszy i logiczny sposób. Muszą mieć cel, prowadzić do konkretnych miejsc.
Ścieżki ogrodowe dopasowane do stylu ogrodu
Ścieżki powinny być dopasowane do stylu ogrodu. W ogrodach formalnych droga podporządkowana jest regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre. Natomiast w ogrodach nieformalnych, o sielskim charakterze ścieżki mogą być prowadzone w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter całej kompozycji.
Kamienne kręte ścieżki wpisują się szczególnie w charakter ogrodów angielskich o swobodnej i nieregularnej kompozycji.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Siggy Nowak, PublicDomainPictures, James DeMers, Spencer Wing, desmarsol, Larisa Koshkina, chen muyun / Pixabay