Logo
Logo
15
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Ścieżki ogrodowe | 40 + najciekawszych pomysłów z Pinterest

Ścieżki ogrodowe spełniają m.in. funkcję komunikacyjną. Gdy są dobrze zaprojektowane, stają się czytelne, spójne, korespondują z architekturą budynku i ułatwiają poruszanie się w przestrzeni. Jak zaplanować ścieżki ogrodowe i jak dopasować je do stylu ogrodu? Przygotowaliśmy dla was ponad trzydzieści pomysłów na ścieżki ogrodowe z Pinterest. 

 

Droga jest elementem całej kompozycji ogrodu. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To ona porządkuje przestrzeń. Prowadzi do konkretnych miejsc i stref, przez co nadaje rytm i określa rangę pozostałych elementów ogrodowych. To od jej układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Nawet to, z jakiej perspektywy będziemy oglądać ogród, zależy przede wszystkim od tego, w jakich kierunkach poprowadzimy ścieżki. Dlatego ich prawidłowe rozplanowanie jest tak istotne.

Jak zaplanować ścieżki ogrodowe? 

Układ komunikacji to szkielet ogrodu, jego baza, plansza, do której dodaje się kolejne komplementarne komponenty. Często to właśnie droga wyznacza granice działki – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.

Ścieżki ogrodowe powinny być poprowadzone w jak najprostszy i logiczny sposób. Muszą mieć cel, prowadzić do konkretnych miejsc. 

Ścieżki główne, zwłaszcza te zlokalizowane we frontowej części działki powinny być zaprojektowane w sposób regularny. Z kolei te, które są "mniej oficjalne" mogą składać się np. z chaotycznie ułożonych płyt w trawniku. 

Na powyższym zdjęciu widać, jak ścieżka z kostki brukowej swobodnie przechodzi w żwirową dróżkę z kwadratowymi płytami. To świetny patent na optyczne wydłużenie perspektywy. 
Na dużej przestrzeni można pozwolić sobie na większą swobodę i różnorodność również w projekcie układu komunikacji. Można pokusić się np. o meandrujące żwirowe ścieżki, które "zatopione" są w bujnej roślinności. 

Ścieżki ogrodowe dopasowane do stylu ogrodu

Ścieżki powinny być dopasowane do stylu ogrodu. W ogrodach formalnych droga podporządkowana jest regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre. Natomiast w ogrodach nieformalnych, o sielskim charakterze ścieżki mogą być prowadzone w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter całej kompozycji.

Kamienne kręte ścieżki wpisują się szczególnie w charakter ogrodów angielskich o swobodnej i nieregularnej kompozycji. 

Drewno i beton to zawsze dobre połączenie, które już od kilku sezonów jest jednym z największych trendów w projektowaniu! Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych przestrzeniach. 

Ścieżka w formie drewnianej kładki będzie idealna szczególnie w ogrodach w stylu boho
Prosta ścieżka z betonowych płyt to coś w sam raz dla fanów minimalizmu! 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Siggy Nowak, PublicDomainPictures, James DeMers, Spencer Wing, desmarsol, Larisa Koshkina, chen muyun / Pixabay
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość GregXI

01-05-2022 16:26

Polecam w temacie Rady i Porady na stronie Buszremu

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu