13 pomysłów na alejki ogrodowe

13 pomyslow na alejki ogrodowe

Alejki ogrodowe wokół domu spełniają przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Jednak poza tym, że ułatwiają poruszanie się w przestrzeni, mają też dużo większe znaczenie, które zdecydowanie wykracza poza samą funkcjonalność. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć, jak odpowiednio je zaaranżować. Mamy dla was kilka pomysłów! 

Posłuchaj
00:00
19

Alejki ogrodowe są elementem całej kompozycji i mają wpływ na jej ostateczną formę. To one porządkują przestrzeń,  prowadzą do konkretnych miejsc i stref, przez co nadają znaczenie pozostałym elementom ogrodowym. Od układu dróżek w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Układ komunikacji to szkielet ogrodu – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.

Droga powinna korespondować ze stylem domu i całego ogrodu. W ogrodach formalnych podporządkowana jest regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre. Natomiast w ogrodach nieformalnych ścieżki prowadzone są w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter kompozycji.

Alejki ogrodowe: pomysły na aranżacje 

Drewno

Drewno w ogrodzie to element, który pozwala stworzyć naturalny, sielski klimat. Jeśli inspirują was ogrody naturalistyczne, dzikie, w których na pierwszym planie jest obcowanie z Matką Naturą, ścieżki z drewna to coś, co będzie dla was najlepszym rozwiązaniem. 

Ścieżkę z drewnianych desek można ułożyć na tle ozdobnego kruszywa lub zbudować podwyższony podest drewniany, który będzie wił się wśród bylinowych rabat, krzewów i drzew. 

Kamienie

Kamienne alejki sprawdzą się w ogrodach o różnych stylach. Geometryczne kamienne płyty będą doskonale pasować do przestrzeni nowoczesnej, kamienie polne do ogrodu angielskiego, rustykalnego, a piaskowiec to idealne rozwiązanie np. w ogrodzie japońskim

Kostka brukowa i płyty betonowe 

Dróżki ogrodowe z kostki brukowej i płyt betonowych są bardzo popularne szczególnie w ogrodach miejskich. Bez wątpienia ich dużą zaletą jest trwałość, użytkowość i uniwersalność. Takie nawierzchnie wcale nie muszą być przewidywalne i szare. Mogą być zestawiane z innymi materiałami i układane w różne, nietypowe wzory albo wkomponowane "luźno" w trawniku lub ozdobnym kruszywie. 

 
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: NmewahanG, terimakasih0, nanseaj, ArtTower, samslens, caryn516 / Pixabay
 
Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści