Logo
Logo
19
Okazje

13 pomysłów na alejki ogrodowe

Alejki ogrodowe wokół domu spełniają przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Jednak poza tym, że ułatwiają poruszanie się w przestrzeni, mają też dużo większe znaczenie, które zdecydowanie wykracza poza samą funkcjonalność. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć, jak odpowiednio je zaaranżować. Mamy dla was kilka pomysłów! 

 

Alejki ogrodowe są elementem całej kompozycji i mają wpływ na jej ostateczną formę. To one porządkują przestrzeń,  prowadzą do konkretnych miejsc i stref, przez co nadają znaczenie pozostałym elementom ogrodowym. Od układu dróżek w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Układ komunikacji to szkielet ogrodu – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.

Droga powinna korespondować ze stylem domu i całego ogrodu. W ogrodach formalnych podporządkowana jest regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre. Natomiast w ogrodach nieformalnych ścieżki prowadzone są w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter kompozycji.

Alejki ogrodowe: pomysły na aranżacje 

Drewno

Drewno w ogrodzie to element, który pozwala stworzyć naturalny, sielski klimat. Jeśli inspirują was ogrody naturalistyczne, dzikie, w których na pierwszym planie jest obcowanie z Matką Naturą, ścieżki z drewna to coś, co będzie dla was najlepszym rozwiązaniem. 

Ścieżkę z drewnianych desek można ułożyć na tle ozdobnego kruszywa lub zbudować podwyższony podest drewniany, który będzie wił się wśród bylinowych rabat, krzewów i drzew. 

Kamienie

Kamienne alejki sprawdzą się w ogrodach o różnych stylach. Geometryczne kamienne płyty będą doskonale pasować do przestrzeni nowoczesnej, kamienie polne do ogrodu angielskiego, rustykalnego, a piaskowiec to idealne rozwiązanie np. w ogrodzie japońskim

Kostka brukowa i płyty betonowe 

Dróżki ogrodowe z kostki brukowej i płyt betonowych są bardzo popularne szczególnie w ogrodach miejskich. Bez wątpienia ich dużą zaletą jest trwałość, użytkowość i uniwersalność. Takie nawierzchnie wcale nie muszą być przewidywalne i szare. Mogą być zestawiane z innymi materiałami i układane w różne, nietypowe wzory albo wkomponowane "luźno" w trawniku lub ozdobnym kruszywie. 

 
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: NmewahanG, terimakasih0, nanseaj, ArtTower, samslens, caryn516 / Pixabay
 
Autor
13 pomysłów na alejki ogrodowe
13 pomysłów na alejki ogrodowe
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu