Logo
Logo
22
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Mozaika w ogrodzie – wszechstronna kostka brukowa

Współcześnie wśród różnych stylów i rodzajów kostek brukowych możemy znaleźć prawdziwy ogrom możliwości. Wraz z nimi wróciła moda na niebanalne mozaiki brukowe.

Melanżowe i gładkie szarości oraz inspirujące beże. Do tego różne wymiary i geometryczne kształty. Z pomocą kostki brukowej można stworzyć naprawdę oryginalne i inspirujące kształty rodem ze starożytnego Rzymu.

 

Niektóre z kostek umożliwiają stworzenie tylu wariantów aranżacji przestrzeni, ilu nie powstydziłby się kalejdoskop. Na podstawie kostki brukowej Polbruk Commix przedstawimy, jak w prosty sposób, przy użyciu jednego rodzaju kostki można stworzyć wymarzoną nawierzchnie w ogrodzie.

„Jej nowoczesny design powstał z inspiracji wyglądem niesłychanie popularnej, prostej i oszczędnej w formie kostki Complex. Daje jednak projektantom większe niż do tej pory możliwości aranżacyjne, dzięki poszerzonej gamie dostępnych kolorów i kształtów” – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy z Polbruk S.A.

Mozaika to kolor i kształt:
wszechstronna kostka brukowa

Commix występuje aż w sześciu kolorach. Trzy z nich to różne odcienie modnych w nowoczesnej architekturze szarości. Najjaśniejsza jest barwa nerino, pośredni kolor taupe, a skalę zamyka grafit. Pozostałe kolory, czyli latte, hawaii oraz boho prezentują się równie inspirująco. Modne odcienie to jednak nie wszystko!

Kostka posiada geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm oraz 20x30 cm lub kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Wszystkie elementy występują w uniwersalnej grubości 6 cm. Sprawia to, że można z nich ułożyć nie tylko taras i alejki, ale również podjazd przed garażem, na którym mogą parkować samochody osobowe. Ta designerska i niezwykle praktyczna kostka, może być bazą dla niekonwencjonalnych i atrakcyjnych aranżacji.

Kostka brukowa Commix, fot. Polbruk

Różne kolory i kształty kostki brukowej – na zdjęciu przykład kostki Polbruk Commix.

Szachownica kolorów:
kostka brukowa do każdego stylu

Commix pozwala zupełnie odmienić wygląd deptaków, tarasów i podjazdów. Można z niego układać zarówno monokolorystyczne nawierzchnie, wybierając jeden z dostępnych kolorów, ale również kreatywnie łączyć je ze sobą.

Dobierając kolory, należy pamiętać o podstawach tworzenia założeń kolorystycznych oraz o nawiązaniu do stylu budynku, do którego przylega ogród.

W przypadku ogrodu nowoczesnego znakomicie sprawdzają się barwy neutralne, czyli szarości, beże i biele. Wprowadzają one w układ przestrzenny harmonię i spokój, a także nie odwracają uwagi od bryły budynku, czyli najważniejszego elementu każdej kompozycji. Stanowią również znakomite tło dla zielonej roślinności, z którą naturalnie kontrastują. W przypadku kostki Commix do barw neutralnych zaliczymy kolory nerino, taupe, grafit, latte oraz boho. Ułożenie obok siebie prefabrykatów betonowych o tej samej barwie, ale różnych odcieniach gwarantuje harmonijność oraz efektowny wygląd nawierzchni.

Oprócz ciekawych możliwości komponowania kolorów, Commix generuje również inspirujące opcje w zakresie tworzenia różnorodnych wzorów nawierzchni. W przypadku kostek prostokątnych poszczególne elementy mogą być układane np. naprzemiennie. Z kostek Commix można także stworzyć wzory w formie kwadratów, prostokątów, a także paski, szachownice i wiele, wiele innych. W przypadku potrzeby wizualnego wytyczenia granic jakiejś przestrzeni, na przykład podjazdu, dobrym pomysłem będzie umiejscowienie na jego krawędziach ciemniejszych kostek, a wewnątrz jasnych. Albo na odwrót. Rozwiązanie to dotyczy nawierzchni skomponowanej z dwóch wybranych kolorów. Liczba wzorów mozaik, które można zaprojektować, jest niezliczona, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta.

Commix nie tylko "saute"

Na tym możliwości komponowania nawierzchni się nie kończą, bo duże pole do popisu dają projektantom także elementy uzupełniające, takie jak obrzeża. Tu szczególnie warto zwrócić uwagę na kolejną nowość – Polbruk Treo. Jest to obrzeże dedykowane do nowoczesnych aranżacji. Charakteryzuje się prostą, minimalistyczną w wyrazie formą. Posiada grubość 8 cm, długość 50 cm i wysokość 30 cm. Jest dostępne w kolorach: grafitowym, stalowym i brązowym. Dzięki tej kolorystyce jest ono idealną klamrą kompozycyjną dla nawierzchni z kostek Commix. Cechą wyróżniającą design tego obrzeża jest dekor w postaci pionowych fug, który dodaje mu lekkości i dynamizmu.

Oczywiście Treo nie jest jedynym elementem, który może dopełnić kompozycję. Ciekawym rozwiązaniem, które dodatkowo umożliwia efektowne podświetlenie nawierzchni, jest obrzeże Polbruk Flesz. Ma ono kształt odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem montuje się taśmę LED, która w nocy pięknie doświetla alejki oraz ścieżki. Ze względu na kolorystykę utrzymaną w tonacji szarości lub beżu pasuje ono doskonale do płyt lub kostek o nowoczesnym designie.

Inną opcją dobrze komponującą się z tym stylem, może być też palisada Hestra lub moduł Tigela, z których dodatkowo możemy stworzyć donice kwiatowe o różnych wysokościach.

Z roku na rok oferta betonowych prefabrykatów do układania nawierzchni stale się poszerza i dostosowuje do wymagań rynku. Sprawia to, że tworzone z nich aranżacje są coraz ciekawsze, bardziej inspirujące i awangardowe. Pozwala to na projektowanie mozaik i zestawień, o jakich w czasach "dawnej szarej kostki betonowej" można było tylko śnić.

Tekst i zdjęcia: źródło – Polbruk S.A.

Dowiedz się więcej 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu