Abelia wielkokwiatowa Linnaea × grandiflora

Abelia wielkokwiatowa Linnaea Abelia grandiflora, fot. Jan Haerer - Pixabay
Abelia wielkokwiatowa (Linnaea × grandiflora) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
22
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, liliowe, białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pachnące, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: pokładający się, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 1,8 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: żywopłoty, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Abelia wielkokwiatowa (Linnaea × grandiflora syn. Abelia × grandiflora) to krzew z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Jest krzyżówką innych gatunków abelii (chinensis i uniflora), powstałą we Włoszech.

Abelia wielkokwiatowa to gęsty, rozłożysty, częściowo zimozielony krzew dorastający do ok. 1-1,8 m wys. Tworzy liczne, rozgałęzione, elastyczne, łukowato przewieszające się na zewnątrz pędy, pokryte ciemnozielonymi, jajowatymi, błyszczącymi, zaostrzonymi na wierzchołku liśćmi, które u odmian mogą być barwne lub pstre.

Abelia zaczyna kwitnienie w czerwcu, późną wiosną. Na roślinie pojawiają się lekko pachnące, trąbkowate kwiaty z szeroko rozłożonymi płatkami (przypominają kwiaty krzewuszek). Kwiaty w pąku są różowe, a po rozwinięciu różowobiałe. Zwykle zebrane są na szczytach pędów w niewielkie grona, ale mogą też pojawiać się pojedynczo w kątach liści. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie aż do jesieni (IX).

Wymagania i uprawa

Uprawa abelii nie jest trudna, gdyż roślina nie ma wysokich wymagań. Oczekuje wprawdzie zacisznego, ciepłego, słonecznego stanowiska i średnio żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby, ale poradzi sobie też w lekkim półcieniu i na każdej, przeciętnej glebie ogrodowej. Nie toleruje tylko gleb ciężkich, zimnych i mokrych.

Dobrze znosi przejściową suszę, zanieczyszczenia miejskie i cięcie. Niestety, nie jest zbyt mrozoodporna (znosi mróz do ok. -18°C), dlatego najlepiej uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju lub w dużych donicach, chowanych na zimę do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Abelia nie wymaga systematycznego cięcia, ale jeśli chcemy nadać jej bardziej zwarty, gęsty pokrój i skłonić ją do obfitszego kwitnienia, wczesną wiosną (III-IV) możemy skrócić jej pędy, ale nie więcej, niż o 1/3 ich długości. Kwitnie na tegorocznych przyrostach.

Abelię wielkokwiatową można rozmnażać przez odkłady poziome lub sadzonki zielne, pobierane latem.

Zastosowanie

Abelia to atrakcyjna i bardzo dekoracyjna roślina, która może być uprawiana w ogrodach jako soliter lub tworzyć z innymi roślinami piękne kompozycje rabatowe. Dobrze prezentuje się w towarzystwie niewysokich, ozdobnych krzewów takich jak np. tawuła japońska, żylistek wysmukły, berberysy, niskie krzewuszki czy róże. Krzew nadaje się też na niskie żywopłoty i wysokie obwódki. Może być również uprawiany w donicach na balkonach i tarasach.

Wybrane odmiany

  • 'Francis Mason' - kwiaty biało-różowe, wys. ok 1 m
  • 'Kaleidoscope' - liście wielobarwne, kolory zmienne, zielono-żółto-czerwono-pomarańczowe, kwiaty białe, wys. ok 50 cm (zdj. 2, 3)
  • 'Dwarf Purple' - kwiaty liliowo-różowe, wys. ok 1 m
  • 'Sherwood' - kwiaty białe i bladoróżowe, wys. ok. 1,2 m
  • 'Hopleys' - liście zielone z kremowo-żółtym obrzeżem, kwiaty jasnoróżowe, wys. ok. 1,2 m


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Jan Haerer, JackieLou DL/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Abelia chińska AUTUMN FESTIVAL Abelia chinensis

Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści