Logo
Logo
81
Okazje

Uprawa krzewuszki w ogrodzie

Krzewuszki zachwycają obfitym kwitnieniem późną wiosną i wczesnym latem. Dzięki dekoracyjnym kwiatom, a także łatwej uprawie, znalazły się w grupie najchętniej uprawianych krzewów w ogrodach oraz doczekały wielu pięknych odmian, dekoracyjnych nie tylko z kwiatów, ale także z liści.

Dowiedz się wszystkiego o uprawie krzewuszki w ogrodzie.

 
Spis treści
Jakie są najważniejsze gatunki krzewuszek? Jakie odmiany krzewuszki wybrać? Jakie wymagania ma krzewuszka? Jak pielęgnować krzewuszkę?

Krzewuszka (Weigela) Obejmuje 12 gatunków, zaliczanych do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Są to m.in. krzewuszka cudowna (Weigela florida), krzewuszka różnobarwna (W. decora), krzewuszka Middendorfa (W. middendorfiana), krzewuszka wczesna (W. praecox), krzewuszka kwiecista (W. floribunda), krzewuszka koreańska (W. coraeensis), krzewuszka Maksymowicza (W. maximowiczii).

Bujnie kwitnące krzewuszki świetnie odnajdują się w większości ogrodów, posadzone pojedynczo na trawniku bądź też w grupie z innymi krzewami, a także w formie luźnego żywopłotu. Karłowe odmiany można uprawiać także w pojemnikach zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie i tarasie.

Wybrane gatunki krzewuszki do ogrodu

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

To najbardziej widowiskowa reprezentantka rodzaju, charakteryzująca się dekoracyjnymi kwiatami i obfitym kwitnieniem. To właśnie krzewuszka cudowna dała początek najładniejszym odmianom uprawianym w ogrodach. Naturalne stanowiska krzewuszki cudownej to Chiny, Płw. Koreański, Japonia. Osiąga około 3 m wysokości i zbliżoną szerokość. Roślina ma liście zielone, eliptyczne, piłkowane, zaostrzone, a jej różowe kwiaty są lejkowatodzwonkowate, wewnątrz jaśniejsze; ukazują się w maju-czerwcu.

Krzewuszka różnobarwna (Weigela decora)

Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się różnobarwnymi kwiatami, które w początkowym okresie są zielonkawe, następnie białe, a ostatecznie różowe. Ze względu na stopniowe kwitnienie w jednym czasie na krzewie widoczne są kwiaty zarówno białe, jak i różowe. Krzewuszka różnobarwna nie rozgałęzia się silnie. Może osiągnąć 2,5-3 m wysokości przy zbliżonej szerokości. Radzi sobie zimą, dobrze znosząc mrozy, a przy tym szybko rośnie.

Krzewuszka Middendorfa (Weigela middendorffiana)

Nie jest tak popularna, jak krzewuszka cudowna, choć oryginalna ze względu na jasnożółte kwiaty z wyraźnymi plamkami (żółte, pomarańczowe, czerwone) w dolnej części gardzieli kwiatu. Osiąga około 1-1,5 m wysokości i podobną szerokość. Kwiaty tworzą grona, złożone zazwyczaj z kilku kwiatów. Termin kwitnienia tej krzewuszki także przypada na późną wiosnę i początek lata. Nie jest szczególnie wymagająca, a przy tym w pełni mrozoodporna. Odmiana ‘Mango’ krzewuszki Middendorfa jest bardziej zwarta z wyraźnym przebarwieniem w gardzieli.

uprawa krzewuszki w ogrodzie

Fot. iVerde

1 – krzewuszka 'Red Prince', 2 – krzewuszka wczesna 'Variegata', 3 – krzewuszka cudowna 'Foliis Purpureis', 4 – krzewuszka cudowna 'Variegata', 5 – krzewuszka cudowna 'Sunny Princes', 6 – krzewuszka Middendorfa, 7 – krzewuszka 'Eva Rathke', 8 – krzewuszka cudowna 'Tango'

Najciekawsze odmiany krzewuszki

W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmiany krzewuszki cudownej oraz mieszańce. Krzewuszki to krzewy, charakteryzujące się wzniesionym pokrojem, opadającymi liśćmi na zimę, dekoracyjnymi kwiatami (białe, różowe, kremowożółte), ukazującymi się na pędach zeszłorocznych.

 • 'Styriaca' – kwitnie na różowo, wysokość około 2,5 m
 • 'Candida' – kwiaty białe z żółtą plamą w środku, wysokość około 2,5 m
 • 'Alexandra' – liście brązowawe, kwiaty różowe, wysokość do około 1,5 m
 • 'Bristol Snowflake' – kwiaty białe, wysokość około 1,5-1,8 m
 • 'Olympiade' – odmiana charakteryzująca się mniej lub bardziej wybarwionymi na żółto liśćmi, kwiaty ciemnoczerwone, wysokość do 1,5-1,8 m
 • 'Nana Variegata' – bardzo ładna i ceniona odmiana pstrolistna; liście z żółtokremowym obrzeżem, kwiaty jasnoróżowe, wysokość do około 1,5 m
 • 'Eva Rathke' – kwiaty purpurowoczerwone, wysokość około 2 m
 • 'Bristol Ruby' – kwiaty w intensywnym kolorze, purpurowoczerwone, wysokość 2-2,5 m
 • 'Minor Black' – liście ciemne, brązowawe, kwiaty ciemnoróżowe, wysokość około 80 cm
 • 'Cappuccino' – niska odmiana, kwitnąca na różowo o dekoracyjnych, zmiennych kolorystycznie liściach
 • 'Monet' – karłowa odmiana, około 0,5 m wysokości, liście w odcieniach różu, zieleni, brązu z jasnym obrzeżem, kwiaty różowe
 • 'Bouquet Rose' – wcześnie kwitnąca odmiana krzewuszki wczesnej, charakteryzująca się wzniesionym pokrojem oraz różowymi kwiatami
 • 'Victoria' – odmiana charakteryzująca się brązowoczerwonymi liśćmi, osiągająca wysokość do około 1 m
 • 'Variegata' – odmiana pstrolistna, liście zielone z jasnym obrzeżem, kwiaty jasnoróżowe
 • 'Red Prince' – kwiaty czerwone, wysokość około 1,5 m
 • 'Wings of Fire' – odmiana dekoracyjna z liści, które wiosną są zielone, a latem w odcieniach brązu i czerwieni, osiąga około 1,5 m wysokości

Uprawa i wymagania krzewuszki w ogrodzie

Krzewuszki nie należą do krzewów trudnych w uprawie, dlatego już na samym początku tworzenia ogrodu warto nabyć ten krzew, a nawet kilka i bez większych problemów cieszyć się ich obfitym kwitnieniem na przełomie wiosny i lata, a także w okresie późniejszym, bo często powtarzają kwitnienie. Mimo że krzewuszki nie są szczególnie wymagające, to jednak warto zapewnić im warunki jak najbliższe optymalnym.

uprawa krzewuszki w ogrodzie fot. iVerde

Fot. iVerde

Stanowisko

Krzewuszki preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, ale obficiej kwitną na stanowisku słonecznym. Poza tym należy unikać stanowisk otwartych, wietrznych, ponieważ na takich stanowiskach, krzewuszki w mroźne zimy mogą przemarzać.

Podłoże

W stosunku do podłoża krzewuszki są tolerancyjne i będą rosły na przeciętnej glebie ogrodowej o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, umiarkowanie wilgotnej i dość żyznej. Przygotowując podłoże, warto wzbogacić je kompostem, aby zwiększyć zawartość próchnicy, poprawić strukturę, a także dostarczyć składniki pokarmowe.

Sadzenie

Przed posadzeniem krzewuszki należy oczyścić stanowisko z chwastów, a także kamieni, starych korzeni itp., a następnie wykopać dół dwa razy większy od bryły korzeniowej, spulchnić ściany i dno dołka. Krzew sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rósł w pojemniku. Przed posadzeniem pojemnik z krzewem umieszczamy w większym pojemniku wypełnionym wodą, aby roślinę dobrze nawodnić, dopiero wówczas umieszczamy w dołku i zasypujemy podłożem, wcześniej wymieszanym z kompostem. Podłoże lekko ubijamy, obficie podlewamy i ściółkujemy korą.

Krzewuszki zakupione w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni, natomiast chcąc przesadzić krzewuszkę, najlepiej zrobić to w okresie bezlistnym, a więc wczesną wiosną bądź jesienią.

uprawa krzewuszki w ogrodzie fot. Alicja Pixabay

Fot. Alicja/Pixabay

Pielęgnacja krzewuszki

Podlewanie

Po posadzeniu krzewuszka wymaga regularnego podlewania, natomiast starsze, dobrze ukorzenione krzewy zazwyczaj nie wymagają podlewania, chyba że w razie potrzeby, a więc w okresie przedłużającej się suszy. Pamiętajmy, że w okresie upałów, rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem obficie, ale nie za często.

Nawożenie

Jesienią warto zastosować kompost, a późną wiosną nawóz wieloskładnikowy, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Unikamy silnego nawożenia, zwłaszcza w późniejszym terminie, ponieważ wpływa ono na gorsze zimowanie krzewów, które stają się podatniejsze na przemarzanie.

Cięcie

Wczesną wiosną usuwa się przemarznięte pędy, a także uszkodzone, połamane oraz zbyt zagęszczające. Latem po kwitnieniu skraca się pędy kwitnące nad młodymi pędami bocznymi, usuwając przy okazji pędy zbyt wybujałe, pokładające się, a także zaburzające pokrój krzewu. Na pewno nie należy się bać cięcia i krzewy przycinać każdego roku, łatwiej wówczas utrzymać krzew w dobrej kondycji, obficie kwitnący, bez nadmiernego zagęszczenia.

Co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, usuwając najstarsze pędy tuż przy ziemi. Takie cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną. Poza tym po posadzeniu krzewuszkę skracamy o połowę, aby ładnie się zagęściła.

Rozmnażanie

Krzewuszkę bardzo łatwo rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki zielne, półzdrewniałe oraz zdrewniałe. Wiosną można przygotować odkłady z młodych pędów. Wybrany pęd  przytwierdza się do wcześniej przygotowanego dołka, który należy uzupełnić podłożem, podlać i przez okres ukorzeniania się nie dopuszczać do przesuszenia. 

Sadzonki zielne i półzdrewniałe pobieramy latem, a zdrewniałe pod koniec zimy. Sadzonki zielne i półzdrewniałe powinny mieć około 10-15 cm długości, posiadać 2-3 węzły. Zostawiamy tylko jedną parę liści, a nawet jeden liść, a sadzonkę ukorzenia się w przepuszczalnym podłożu (mieszanka piasku i torfu 1:1), wcześniej zanurzając jej końcówkę w odpowiednim ukorzeniaczu. Najlepiej sadzonki ukorzenia się w inspekcie bądź pojemnikach, które można okryć folią w celu zapewnienia stałej wilgotności. Oczywiście sadzonki należy codziennie wietrzyć. Ukorzenianie się sadzonek potrwa około miesiąca, w miejscu zabezpieczonym przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Sadzonki zdrewniałe pobieramy z pędów jednorocznych w okresie bezlistnym pod koniec zimy. Powinny mieć one około 20 cm długości, posiadać z 3-4 węzły. Do wiosny przechowuje się je w chłodnym pomieszczeniu albo w lodówce, a wiosną sadzonkuje w przepuszczalnym podłożu, w taki sposób, aby nad ziemią wystawał tylko jeden górny węzeł.

Mrozoodporność

Krzewuszki dobrze zimują, ale w surowsze zimy mogą przemarzać, zwłaszcza młode krzewy. Ważne jest, aby sadzić je w zacisznych zakątkach ogrodu, a młode krzewy, zwłaszcza w chłodniejszych regionach okrywać na zimę, także kopczykować m.in. torfem, korą.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Kerstin Riemer/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu