Bukszpan w doniczce – pielęgnacja krok po kroku | Co zrobić, by rósł wiele lat?

bukszpany w doniczkach fot. cocoparisienne - Pixabay

Bukszpan to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych. Doskonale prezentuje się jednak nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasie lub balkonie, gdyż może być uprawiany także w pojemnikach. Poznaj zasady jego pielęgnacji i ciesz się bukszpanem w doniczce przez wiele lat.

Posłuchaj
00:00
115
Spis treści
Jaki bukszpan najlepiej nadaje się do doniczki? Jakie wymagania ma doniczkowy bukszpan? Co zrobić, by rósł wiele lat? Jak dbać o bukszpan w doniczce? Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać? Czy bukszpan przezimuje w donicy?

Bukszpany w doniczkach
Jakie odmiany są najlepsze na balkon i taras?

Wśród licznych gatunków krzewów ozdobnych, nie ma chyba rośliny bardziej uniwersalnej, dekoracyjnej i łatwiejszej w uprawie niż bukszpan. Jego liczne, gęsto ulistnione pędy pozostają zielone przez cały rok i doskonale nadają się do cięcia. Z tego względu bukszpan to idealna roślina na obwódki, niskie i wysokie żywopłoty, szpalery oraz formy pienne i topiary (rzeźby roślinne). Bukszpan to również jeden z najlepszych krzewów nadających się do uprawy w doniczce.

Rodzaj bukszpan (Buxus) liczy ponad 30 gatunków roślin, ale w Polsce uprawia się tylko dwa z nich: bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), nazywany wieczniezielonym oraz mniej popularny, bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla). Oba gatunki są do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że liście bukszpanu drobnolistnego są nieco mniejsze i delikatniejsze.

Bukszpan drobnolistny – polecane odmiany:

  • 'Faulkner' - wolno rosnąca odmiana o kulistym pokroju;
  • 'Blauer Heinz' - odmiana wolno rosnąca o kulistym pokroju i ciemnozielonych liściach z szaroniebieskim odcieniem;
  • 'Compacta' - wolno rosnąca odmiana karłowa, dorastająca do ok.0,3- 0,5 m. wys.

Bukszpan wieczniezielony – polecane odmiany:

  • 'King Midas' - odmiana o żółtozielonych liściach, osiągająca do 0,5-1 m. wys.;
  • 'Justin Brouwers' - odmiana karłowa o kulistym pokroju i ciemnozielonych liściach;
  • 'Marginata' - odmiana o grubych, wzniesionych pędach i zielonych, żółtoobrzeżonych liściach, dorastająca do ok. 1 wys.;
  • 'Suffruticosa' - odmiana karłowa, wytrzymała na mróz;
  • 'Elegantissima - odmiana dorastająca do ok. 1,5 m. wys. i posiadająca ciemnozielone liście z białym obrzeżeniem.

Bukszpan w doniczce, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja bukszpanu w doniczce
Jak dbać krok po kroku?

Bukszpan to roślina bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca. Posadzona w ogrodzie (i w doniczce) może rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej (toleruje zarówno odczyn obojętny i zasadowy jak i lekko kwaśny) oraz na stanowisku słonecznym i zacienionym. Dobrze znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze i nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza cięciem, o ile chcemy krzew formować (u wielu odmian nie jest to konieczne).

Bukszpan uprawiany w gruncie na ogół dość dobrze znosi suszę i niskie temperatury, choć w najchłodniejszych rejonach kraju może podmarzać. Krzew doskonale prezentuje się jednak nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasie lub balkonie, gdyż może być uprawiany także w pojemnikach. Należy tylko pamiętać, że bukszpan w donicy wymaga większej troski i opieki, niż roślina rosnąca w gruncie. Bukszpany w uprawie pojemnikowej wymagają też systematycznego nawożenia i podlewania, gdyż są bardziej wrażliwe na suszę i szybciej wykorzystują zawarte w podłożu składniki pokarmowe.

Pojemnik i podłoże

Jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się urodą bukszpanu uprawianego w doniczce, musimy wybrać dla krzewu odpowiednio duży, mrozoodporny pojemnik (terakotową donicę lub drewnianą skrzynię) i posadzić go w żyzną, próchniczą ziemię kompostową o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Donica musi też posiadać otwór odpływowy w dnie oraz warstwę drenażu, gdyż korzenie roślin rosnących w pojemnikach są bardziej narażone na zalanie, niż rosnących w gruncie.

bukszpan przycinanie fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
bukszpan zimowanie fot. Kirsten Natzan - Pixabay.com
Fot. Kirsten Natzan/Pixabay

Podlewanie

Częstotliwość podlewania uzależniona jest od warunków atmosferycznych (częściej podlewamy rośliny w dni upalne niż chłodne), ale zawsze należy pilnować, aby ziemia w doniczce nie była ani zbyt sucha ani zbyt mokra. Rośliny uprawiane w donicy szybciej niż w ogrodzie reagują na suszę żółknięciem i zasuszaniem liści, natomiast zalane, chorują i więdną.

Nawożenie

W gruncie roślinom na ogół wystarczają substancje odżywcze zawarte w glebie, w pojemnikach jednak ilość podłoża jest znacznie mniejsza, przez co krzewy szybciej pobierają z niego składniki pokarmowe. W przypadku bukszpanów, najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie roślin długodziałającym nawozem wieloskładnikowym (np. Substral Osmocote Ogród uniwersalny nawóz extra długo działający), który stosuje się zwykle raz w sezonie. Substancje odżywcze w nim zawarte, będą uwalniać się stopniowo, dzięki czemu rośliny nie będą narażone na przenawożenie. Można też poszukać nawozów dedykowanych specjalnie dla tej grupy roślin, gdyż ich skład jest najlepiej dostosowany do potrzeb bukszpanów (zawierają sporo azotu i potasu, niezbędnego roślinom do bujnego wzrostu np. Agrecol nawóz do bukszpanów granulowany lub w żelu, Target nawóz do bukszpanów i żywopłotów). Jeśli jednak dokarmiamy rośliny nawozem tradycyjnym, zasilanie krzewów powinniśmy zakończyć najpóźniej z początkiem sierpnia, aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimy.

Cięcie

Bukszpany w donicach podobnie jak rośliny w gruncie warto także przycinać. Zabieg można przeprowadzić 2-3 razy w sezonie: wczesną wiosną (III), w połowie sierpnia oraz w razie potrzeby również w czerwcu. Roślin nie wolno natomiast ciąć jesienią, gdyż uszkodzone pędy wolniej się regenerują i są bardziej narażone na przemarzanie.

Zabezpieczenie na zimę

Koleją ważna kwestią w doniczkowej uprawie bukszpanu jest jego zimowanie. Najbezpieczniej jest późną jesienią zadołować roślinę w gruncie, ale jeśli nie ma takiej możliwości, pojemnik warto ocieplić styropianem, a krzew wraz z donicą dokładnie owinąć grubą włókniną lub jutą. Następnie warto pojemnik ustawić na materiale izolacyjnym np. w postaci styropianowej płyty. W czasie odwilży krzewy trzeba też umiarkowanie nawadniać, aby ich system korzeniowy całkiem nie wysechł.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne, Cyril CRAUSAZ / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści