Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Kolory w ogrodzie | Jak barwy kwiatów na nas oddziałują?

Patrząc na ogród pełen kwiatów pierwsze, na co zwracamy uwagę to kolory. Kwiaty dają nam prawie nieograniczone możliwości kształtowania charakteru naszego ogrodu, dlatego warto dobrze zastanowić się nad odpowiednim doborem ich kolorów. Mają one różnego rodzaju oddziaływanie, zarówno na nasze samopoczucie, jak i kontekst przestrzenny ogrodu.

Spis treści
Kolor biały Kolor żółty Kolor pomarańczowy Kolor czerwony Kolor fioletowy Kolor niebieski Kolor zielony

Kwitnące rośliny są doskonałym rozwiązaniem, by wprowadzić kolor do ogrodu i uczynić go ciekawym. Łatwo zapomnieć, że jest cała gama kolorowych roślin, które kwitną od wczesnej aż do jesieni, dodając głębi i wyrazistości rabatom. Zapewniają eksplozję kolorów i taką dawkę energii, że inne rośliny zostają daleko w tyle.

Jeśli więc chcesz zmienić wygląd ogrodu lub swojej rabaty, udekorować patio czy upiększyć zewnętrzne parapety, mamy w zanadrzu odpowiednie pomysły.

biały kwiat

Biel jest pełna elegancji, chłodna i świeża. Białe kwiaty najlepiej sadzić jako element rozdzielający inne kolory - np. fioletowy, biały niebieski. Biel można łączyć z innymi barwami bez obawy, gdyż w każdym zestawieniu wygląda doskonale. Jednokolorowe białe rabaty będą wyglądać niezwykle delikatnie i lekko.

żółty kwiat

To typowy ciepły kolor, wnoszący słońce do ogrodu. Doskonale wygląda w połączeniu z kolorem niebieskim i fioletowym, a także z pomarańczowym - takie zestawienie ogrzeje i wniesie słońce do ogrodu nawet w pochmurne dni.

pomarańczowy kwiat

Kolor ten jest wesoły i ciepły, czasem wręcz ognisty. Bywa bardzo dominujący, dlatego warto ostrożnie sadzić pomarańczowe kwiaty na rabatach, aby nie przytłumiły innych kolorów. Dodatek choćby kilku pomarańczowych elementów ożywi i ogrzeje każdą kwiatową kompozycję.

czerwony kwiat

Czerwień to najcieplejszy z kolorów - barwa miłości. Rzadko tworzy się jednokolorowe czerwone rabaty, bo wyglądają zbyt wyraziście. Czerwień dominuje na balkonach, za sprawą pelargonii. Warto łączyć czerwone kwiaty z innymi kolorami - czerwień z pomarańczowym będzie krzykliwa i ognista, a w połączeniu z niebieskim będzie chłodniejsza i nieco melancholijna. Czerwień doskonale wygląda z kontrastującą bielą.

  • mak (Papaver),
  • kosmos (Cosmos),
  • tawułka (Astilbe),
  • głóg (Crataegus),
  • krzewuszka cudowna (Weigela florida),
  • tulipan (Tulipa).
fioletowy kwiat

Są to kolory idealne do romantycznych ogrodów. Mają wiele odcieni i doskonale wyglądają razem, a w połączeniu z bielą dają wrażenie sielskości i lekkości. Można je również łączyć z kolorem żółtym lub pomarańczowym, ale wtedy kompozycja ta będzie bardzo kontrastująca.

niebieski kwiat

Jest kolorem chłodnym, jednak bardzo lubianym, bo kojarzy się z niebem i morzem, a więc ze spokojem i odpoczynkiem. Występuje w bardzo wielu odcieniach, dzięki czemu kolor ten można łatwo łączyć z innymi - z białym daje wrażenie anielskiego nieba z chmurami.

zielony liść

To kolor, który jest wszechobecny w ogrodzie. Podobnie jak biel doskonale komponuje się z innymi kolorami. Nie ma ryzyka, że zieleń liści przytłumi kolory kwiatów, gdyż jest naturalnym kolorem natury. Dodatkowo wprowadza równowagę - od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni uspokaja i relaksuje.

 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Greyerbaby - Pixabay.com

Autor
Kolory w ogrodzie | Jak barwy kwiatów na nas oddziałują?
Kolory w ogrodzie | Jak barwy kwiatów na nas oddziałują?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)