Złotlin japoński Kerria japonica

Złotlin japoński chiński, fot. iVerde
Złotlin japoński (Kerria japonica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
48
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: pojedyncze, pełne, kuliste
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 2 m
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Korona: luźna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, w grupie, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, zieleń miejska
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Złotlin japoński (Kerria japonica) nazywany też złotlinem chińskim to duży krzew z rodziny różowatych. Co ciekawe, jest jedynym przedstawicielem rodzaju złotlin. Jego ojczyzną są Chiny, ale bywa też spotykany na stanowiskach naturalnych w Japonii, stąd jego dwie nazwy rodzajowe.

Złotlin może dorastać do ok. 1,5-2, a nawet 3 metrów wysokości, tworząc liczne, cienkie, zielone, szeroko rozgałęzione, początkowo wzniesione, później przewieszające się na boki pędy, nadające roślinie rozłożysty, fontannowy pokrój. Złotlin rośnie szybko i mocno rozrasta się za pomocą długich, podziemnych rozłogów, z których pędy mogą wyrastać nawet w znacznej odległości od krzewu macierzystego, dlatego roślina może być dość ekspansywna, a nawet inwazyjna, szczególnie w mniejszych ogrodach.

Krzew posiada jajowate, zaostrzone na wierzchołku i ząbkowane na brzegach zielone liście, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Niewątpliwą zaletą złotlinu są natomiast jego liczne, pięciopłatkowe, jaskrawożółte kwiaty, osadzone pojedynczo na końcach bocznych krótkopędów. Złotlin japoński kwitnie wiosną i wczesnym latem (V-VI/VII), a niekiedy powtarza kwitnienie (k. VIII-IX).

Kwiaty gatunku przypominają kwiaty pięciornika, ale u odmian najczęściej uprawianych w ogrodach bywają pełne i znacznie bardziej dekoracyjne, gdyż przybierają formę żółtych, puszystych "pomponów", oblepiających pędy.

Wymagania i uprawa

Złotlin japoński najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach i przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, żyznych glebach, ale toleruje też półcień i słabsze oraz bardziej suche podłoża (wtedy jednak słabiej kwitnie). Znosi zanieczyszczenie powietrza, wiec może być uprawiany w ogrodach miejskich.

Złotlin jest zwykle dostatecznie mrozoodporny (do ok. -21/-23°C), ale w surowe zimy i w najchłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego warto na zimę osłonić go np. agrowłókniną zimową.

Pędy złotlinu nie są szczególnie żywotne i po kilku sezonach zamierają, dlatego raz na 3-4 lata wczesną wiosną roślinę warto przyciąć (odmłodzić), ścinając wszystkie jej pędy tuż nad ziemią. Krzew w danym sezonie wprawdzie nie zakwitnie, ale w kolejnym roku ładnie się zagęści, wyda sporo kwiatów i będzie miał atrakcyjny pokrój. Jeśli nie chcemy wykonywać tak radykalnego zabiegu, co roku możemy wyciąć z krzewu kilka najstarszych pędów. 

Rozmnażanie złotlinu to łatwe zadanie, gdyż wystarczy pobrać z rośliny matecznej odrosty korzeniowe lub sadzonki zielne.

Zastosowanie

Złotlin japoński to ciekawy krzew mający w ogrodzie wiele zastosowań. Można stworzyć z niego nieformowany żywopłot lub szpaler, ale można też wykorzystać go jako krzew soliterowy, ładnie wyglądający na tle ogrodzenia lub trawnika.

Roślina nadaje się też do tworzenia ciekawych grup ozdobnych z innymi krzewami np. tawułami, kalinami czy dereniami. Sprawdza się też w ogrodach japońskich i wschodnich. Może również ciekawie prezentować się w zestawieniu z niskimi roślinami wiosennymi takimi jak pierwiosnki, niezapominajki, serduszka, a nawet tulipany i narcyzy.

Zielone pędy złotlinu ładnie wyglądają też zimą, szczególnie na tle białego śniegu.

Wybrane odmiany

  • 'Pleniflora' – wys. ok. 1,5-2 m; kwiaty żółte, pełne
  • 'Golden Guinea' – wys. ok. 1,5-2 m; kwiaty żółte, pojedyncze, duże i bardzo liczne
  • 'Picta' – (zdj. 6) wys. ok. 1 m; kwiaty pojedyncze, duże, żółte, liście zielone, z szeroką, białą obwódką


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde, Jaana Puschkeit/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści