Logo
Logo

Narcyzy nie kwitną! Dlaczego?

Gdy jesienią sadzimy cebulki kwiatowe oczekujemy, że na wiosnę wystrzelą z nich kolorowe kwiaty. Pomimo najszczerszych chęci zdarza się, że rośliny jednak nie będą zdrowo rosnąć, a nawet w ogóle nie zakwitną. Dlaczego tak się dzieje? Co wtedy z nimi zrobić? Sprawdź!

Spis treści
Jak poprawić warunki uprawy? Jak sprawdzić i co robić, gdy narcyzy zaatakują szkodniki lub choroby?

Przyczyny braku kwitnienia narcyzów

Przyczyną braku kwitnienia narcyzów mogą być szkodniki, choroby lub złe warunki uprawy.

Warunki uprawy | Co robić?

Gdy narcyzy wytworzą liście ale nie będą chciały zakwitnąć, niestety już nie zobaczymy ich tegorocznych kwiatów – rośliny te nie powtarzają kwitnienia. Co robić? Przez kilka tygodni zadbaj o cebule poprzez odpowiednie nawożenie (najlepiej kompostem lub mineralnym nawozem uniwersalnym) i podlewanie (jeśli jest sucho). Kiedy ich liście zaczną żółknąć i zasychać oznacz je, by później łatwo było je znaleźć i wykopać. Pozwól roślinie naturalnie zakończyć wegetację (nie ścinaj ich u podstawy łodygi). Wykop je w lipcu.

W miejscu, w którym będziemy sadzić jesienią nasze cebuli popraw jakość gleby, dodając materię organiczną w postaci kompostuziemi liściowejobornika lub gotowego podłoża z worka (najlepiej beztorfowego).

Posadź narcyzy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli, zachowując między nimi odstęp (5 cm), aby zwiększyć szansę na kwitnienie w przyszłym roku.

Szkodniki i choroby | Jak sprawdzić?

Narcyzy, które podejrzewamy o zaatakowanie przez szkodniki lub choroby trzeba wykopać w lipcu i dokładnie obejrzeć. Wyrzuć te, które mają objawy chorób lub uszkodzenia spowodowane przez szkodniki, gdyż najpewniej nie zakwitną i zgniją w glebie! Przechowaj je w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu aż do jesieni. W październiku posadź je ponownie do gruntu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Narcyzy nie kwitną! Dlaczego?
Narcyzy nie kwitną! Dlaczego?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl