Gotowe podłoże beztorfowe | Dlaczego warto je stosować?

dlaczego warto stosować podłoże beztorfowe fot. MitaStockImages - Depositphotos

W trosce o środowisko naturalne i w dobie zmian klimatu producenci podłoży oferują nowe, ekologiczne rozwiązania.

Beztorfowe podłoże do uprawy roślin marki SUBSTRAL ma nie tylko doskonałe właściwości fizyczne i strukturę, ale też zawiera niezbędne mikroelementy potrzebne świeżo sadzonym roślinom, utrzymuje pH gleby na odpowiednim poziomie i zapobiega utracie wody!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
178

Czym jest podłoże beztorfowe?

Gotowe podłoże, które nie zawiera torfu to odpowiedź na najnowsze trendy konsumencie, a także światową politykę pro-ekologiczną. To doskonała i naturalna alternatywa dla tradycyjnych podłoży, dedykowana osobom, chcącym w pełni dbać o środowisko naturalne.

Składnikiem alternatywnym podłoża beztorfowego są włókna drzewne, które są naturalnym, organicznym i ekologicznym surowcem wydobywanym ze źródeł szybko odnawialnych. Mają właściwości zbliżone do torfu, są wolne od zanieczyszczeń, a tym samym poprawiają strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów i zapobiegają wysychaniu gleby.

Beztorfowe podłoże do uprawy roślin marki SUBSTRAL to zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (nie zawierającego odpadów gospodarczych), stwarza optymalne warunki do rozwoju bryły korzeniowej i jest naturalnym źródłem pokarmu dla uprawianych roślin.

  Jak wygląda podłoże beztorfowe?  xxx

Dlaczego musimy zrezygnować z torfu?

Coraz więcej krajów zaczyna rezygnować z wydobycia torfu, który jest m.in. wykorzystywany do produkcji podłoży dla rolnictwa i ogrodnictwa. Utrzymywanie torfowisk w naturalnym stanie ma korzystny wpływ na przyrodę. Torfowiska m.in. zatrzymują wodę i magazynują węgiel (utrzymywanie ich ma wpływ na zmniejszenie emisji węgla do atmosfery). Są miejscem rozwoju mnóstwa gatunków roślin i zwierząt.

Podłoża bez dodatku torfu są ekologiczne, gotowe do użycia i pozwalają oszczędzać wodę. Można je z powodzeniem wykorzystywać do większości rodzajów upraw w ogrodzie – drzew, krzewów i bylin, kwitnących roślin sezonowych oraz warzyw, ziół czy gatunków owocowych.

gotowe podłoże bez torfu fot. jamenp Depositphotos

Jak wygląda i jaki skład ma podłoże beztorfowe?

Podłoże bez torfu marki SUBSTRAL ma postać stałą, sypką i frakcję 0-30 mm. Jest gotowe do użycia i przeznaczone dla szerokiego spektrum roślin ogrodowych, tarasowych, balkonowych z wyjątkiem roślin kwaśnolubnych. Zawiera:

  • NAWÓZ STARTOWY + KOMPOST
    Nawóz z mikroelementami (całkowicie rozpuszczalny w wodzie i łatwo przyswajalny przez korzenie roślin), który ułatwia aklimatyzację nowo posadzonej roślinie oraz kompost, który jest źródłem humusu i mikroorganizmów oraz poprawiający strukturę podłoża.

  • NAWILŻACZ + GLINKA WULKANICZNA
    Nawilżacz ułatwia przyswajanie oraz równomierną dystrybucję wody w podłożu, natomiast glinka magazynuje wodę i posiada właściwości buforowe (utrzymuje wartość pH gleby na odpowiednim poziomie)

  • WŁÓKNA DRZEWNE ECOFIBREX®
    Naturalne włókna poprawiające strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów, optymalizują właściwości podłoża, są przyjazne kulturom roślinnym, a także zapobiegają wysychaniu gleby i przemarzaniu.

gotowe podłoże bez torfu fot. yana_kallas Depositphotos

Dlaczego warto kupić podłoże beztorfowe?

Sprawdza się przy wysiewie nasion, sadzeniu i przesadzaniu roślin ozdobnych, owocowych, ziół czy kwiatów sezonowych.

gotowe podłoża beztorfowe

SUBSTRAL
GOTOWE PODŁOŻE BEZ TORFU

To zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (bez odpadów gospodarczych) z dawką startową nawozu i nawilżaczem umożliwiającym równomierną dystrybucję wody w podłożu

Dostępne jest w opakowaniach różnej wielkości:
5 litrów10 litrów, 20 litrów i 50 litrów

10 zalet podłoża bez torfu

✔ jest ekologiczne
✔ jest organiczne
✔ stworzone z wykorzystaniem surowców odnawialnych
✔ ma uniwersalne zastosowanie
✔ jest gotowe do użycia
NIE zawiera torfu
ZAWIERA dawkę nawozu
✔ wspomaga aklimatyzację roślin w nowym podłożu
✔ magazynuje wodę
✔ utrzymuje stałe pH (5,5-6,5)

Apel botanika: Oszczędzajmy torf!

Filozofia prowadzenia ogrodu powinna zakładać wykorzystywanie jak najmniejszych ilości wody. A to można uzyskać, stosując rośliny lokalne, dostosowane do siedliska, które pasują do typu gleby i umiarkowanego klimatu.

Nie warto na siłę tworzyć fantastycznych ogrodów – estetycznych, ale niezwykle kosztownych w utrzymaniu. Mówię tutaj na przykład o różanecznikach, do których trzeba stosować tony torfu a potem je obficie podlewać. Jeżeli już mamy wodę w ogrodzie, to powinniśmy zrobić jak najwięcej, żeby ją tam utrzymać, czyli stosować zabiegi, które wspomagają retencję” – mówi dr hab. Marcin Zych.

Dyrektor Ogrodu Botanicznego UW tłumaczy, że retencja to utrzymywanie wody w glebie i niedopuszczanie, żeby ta wilgoć wyparowała i uciekała z ogrodu. Warto stosować ściółkowanie czyli przykrywanie gleby po posadzeniu roślin zrębkami drewna, korą lub sieczką słomianą. Goła gleba szybko paruje. Aby nie dokładać swojej cegiełki do globalnej suszy i efektu cieplarnianego, ogrodnicy i działkowcy powinni, zdaniem naukowca, zrezygnować z wykorzystywania torfu.

Torfowiska są cennym rezerwuarem wody i węgla. Wykorzystanie torfu, który szybko rozkłada się w naszej glebie, oznacza dewastowanie torfowisk i dostarczanie dodatkowych porcji dwutlenku węgla do atmosfery, co wzmaga efekt cieplarniany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla wzbogacenia gleby, jest kompost” - uważa dr hab. Zych.

Własny kompost można dodawać do piaszczystej gleby, wzbogacając ją w ten sposób w substancje organiczne. Dzięki strukturze, jaką daje kompost, woda jest bardziej dostępna dla roślin.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Botanik dr hab. Marcin Zych jest ekspertem akcji #UważniNaSuszę prowadzonej przez Uniwersytet Warszawski.

Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Więcej praktycznych porad o podłożach beztorfowych znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.com

Zdjęcia: MitaStockImages / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Kwasomierz pH-metr glebowy | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści