Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
139
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Gotowe podłoże beztorfowe | Dlaczego warto je stosować?

W trosce o środowisko naturalne i w dobie zmian klimatu producenci podłoży oferują nowe, ekologiczne rozwiązania.

Beztorfowe podłoże do uprawy roślin marki SUBSTRAL ma nie tylko doskonałe właściwości fizyczne i strukturę, ale też zawiera niezbędne mikroelementy potrzebne świeżo sadzonym roślinom, utrzymuje pH gleby na odpowiednim poziomie i zapobiega utracie wody!

Czym jest podłoże beztorfowe?

Gotowe podłoże, które nie zawiera torfu to odpowiedź na najnowsze trendy konsumencie, a także światową politykę pro-ekologiczną. To doskonała i naturalna alternatywa dla tradycyjnych podłoży, dedykowana osobom, chcącym w pełni dbać o środowisko naturalne.

Składnikiem alternatywnym podłoża beztorfowego są włókna drzewne, które są naturalnym, organicznym i ekologicznym surowcem wydobywanym ze źródeł szybko odnawialnych. Mają właściwości zbliżone do torfu, są wolne od zanieczyszczeń, a tym samym poprawiają strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów i zapobiegają wysychaniu gleby.

Beztorfowe podłoże do uprawy roślin marki SUBSTRAL to zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (nie zawierającego odpadów gospodarczych), stwarza optymalne warunki do rozwoju bryły korzeniowej i jest naturalnym źródłem pokarmu dla uprawianych roślin.

 Jak wygląda podłoże beztorfowe? xxx

Dlaczego musimy zrezygnować z torfu?

Coraz więcej krajów zaczyna rezygnować z wydobycia torfu, który jest m.in. wykorzystywany do produkcji podłoży dla rolnictwa i ogrodnictwa. Utrzymywanie torfowisk w naturalnym stanie ma korzystny wpływ na przyrodę. Torfowiska m.in. zatrzymują wodę i magazynują węgiel (utrzymywanie ich ma wpływ na zmniejszenie emisji węgla do atmosfery). Są miejscem rozwoju mnóstwa gatunków roślin i zwierząt.

Podłoża bez dodatku torfu są ekologiczne, gotowe do użycia i pozwalają oszczędzać wodę. Można je z powodzeniem wykorzystywać do większości rodzajów upraw w ogrodzie – drzew, krzewów i bylin, kwitnących roślin sezonowych oraz warzyw, ziół czy gatunków owocowych.

gotowe podłoże bez torfu fot. jamenp Depositphotos

Jak wygląda i jaki skład ma podłoże beztorfowe?

Podłoże bez torfu marki SUBSTRAL ma postać stałą, sypką i frakcję 0-30 mm. Jest gotowe do użycia i przeznaczone dla szerokiego spektrum roślin ogrodowych, tarasowych, balkonowych z wyjątkiem roślin kwaśnolubnych. Zawiera:

 • NAWÓZ STARTOWY + KOMPOST
  Nawóz z mikroelementami (całkowicie rozpuszczalny w wodzie i łatwo przyswajalny przez korzenie roślin), który ułatwia aklimatyzację nowo posadzonej roślinie oraz kompost, który jest źródłem humusu i mikroorganizmów oraz poprawiający strukturę podłoża.

 • NAWILŻACZ + GLINKA WULKANICZNA
  Nawilżacz ułatwia przyswajanie oraz równomierną dystrybucję wody w podłożu, natomiast glinka magazynuje wodę i posiada właściwości buforowe (utrzymuje wartość pH gleby na odpowiednim poziomie)

 • WŁÓKNA DRZEWNE ECOFIBREX®
  Naturalne włókna poprawiające strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów, optymalizują właściwości podłoża, są przyjazne kulturom roślinnym, a także zapobiegają wysychaniu gleby i przemarzaniu.

gotowe podłoże bez torfu fot. yana_kallas Depositphotos

Dlaczego warto kupić podłoże beztorfowe?

Sprawdza się przy wysiewie nasion, sadzeniu i przesadzaniu roślin ozdobnych, owocowych, ziół czy kwiatów sezonowych.

gotowe podłoża beztorfowe

SUBSTRAL
GOTOWE PODŁOŻE BEZ TORFU

To zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (bez odpadów gospodarczych) z dawką startową nawozu i nawilżaczem umożliwiającym równomierną dystrybucję wody w podłożu

Dostępne jest w opakowaniach różnej wielkości:
5 litrów10 litrów, 20 litrów i 50 litrów

10 zalet podłoża bez torfu

✔ jest ekologiczne
✔ jest organiczne
✔ stworzone z wykorzystaniem surowców odnawialnych
✔ ma uniwersalne zastosowanie
✔ jest gotowe do użycia
NIE zawiera torfu
ZAWIERA dawkę nawozu
✔ wspomaga aklimatyzację roślin w nowym podłożu
✔ magazynuje wodę
✔ utrzymuje stałe pH (5,5-6,5)

Apel botanika: Oszczędzajmy torf!

Filozofia prowadzenia ogrodu powinna zakładać wykorzystywanie jak najmniejszych ilości wody. A to można uzyskać, stosując rośliny lokalne, dostosowane do siedliska, które pasują do typu gleby i umiarkowanego klimatu.

Nie warto na siłę tworzyć fantastycznych ogrodów – estetycznych, ale niezwykle kosztownych w utrzymaniu. Mówię tutaj na przykład o różanecznikach, do których trzeba stosować tony torfu a potem je obficie podlewać. Jeżeli już mamy wodę w ogrodzie, to powinniśmy zrobić jak najwięcej, żeby ją tam utrzymać, czyli stosować zabiegi, które wspomagają retencję” – mówi dr hab. Marcin Zych.

Dyrektor Ogrodu Botanicznego UW tłumaczy, że retencja to utrzymywanie wody w glebie i niedopuszczanie, żeby ta wilgoć wyparowała i uciekała z ogrodu. Warto stosować ściółkowanie czyli przykrywanie gleby po posadzeniu roślin zrębkami drewna, korą lub sieczką słomianą. Goła gleba szybko paruje. Aby nie dokładać swojej cegiełki do globalnej suszy i efektu cieplarnianego, ogrodnicy i działkowcy powinni, zdaniem naukowca, zrezygnować z wykorzystywania torfu.

Torfowiska są cennym rezerwuarem wody i węgla. Wykorzystanie torfu, który szybko rozkłada się w naszej glebie, oznacza dewastowanie torfowisk i dostarczanie dodatkowych porcji dwutlenku węgla do atmosfery, co wzmaga efekt cieplarniany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla wzbogacenia gleby, jest kompost” - uważa dr hab. Zych.

Własny kompost można dodawać do piaszczystej gleby, wzbogacając ją w ten sposób w substancje organiczne. Dzięki strukturze, jaką daje kompost, woda jest bardziej dostępna dla roślin.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Botanik dr hab. Marcin Zych jest ekspertem akcji #UważniNaSuszę prowadzonej przez Uniwersytet Warszawski.

Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Więcej praktycznych porad o podłożach beztorfowych znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.com

Zdjęcia: MitaStockImages / Depositphotos

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze