Logo
Logo
22
Do góry

Jak pielęgnować narcyzy w domu?

Doniczkowe narcyzy to bajeczne zwiastuny wiosny. Nawet w warunkach zimowych mogą rozweselić balkon lub taras. Dają wiele radości, o ile są właściwie pielęgnowane. Wszędzie gdzie się pojawią, wnoszą słoneczny blask, mnóstwo radości i pozytywnej energii. Dowiedz się o nich więcej.

Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Automatyczna konewka solarna AquaBloom marki Gardena to pomysłowe, automatyczne rozwiązanie do podlewania roślin doniczkowych na balkonie i tarasie....

Narcyz (Narcissus) wywodzi swoją nazwę od imienia pięknego młodzieńca z greckiej mitologii. Nie odwzajemniał on uczucia nimfy Echo i zamiast flirtować, wolał polować. Echo poprosiła boginię zemsty, Nemezis, aby ukarała go za odrzucenie jej zalotów. Kiedy myśliwy poszedł napić się ze strumienia, zobaczył w tafli wody odbicie swojej pięknej twarzy. Był pod takim wrażeniem, że przez wiele dni z przeglądał się w strumieniu. Wyczerpany, wpadł do wody i utonął. W miejscu, gdzie stał, wyrósł piękny kwiat – ze zwieszoną głową, tak jak przyglądający się własnemu odbiciu młodzieniec. Słowo "narcyzm" – nadmierna miłość do samego siebie – także wywodzi się z tego mitu.

W naturze narcyzy porastają łąki, lasy i skaliste miejsca. W Europie Zachodniej występują powszechnie. Uprawne narcyzy doniczkowe pochodzą głównie z Holandii. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów kwiatów. Większość odmian jest żółta i biała, ale są też te o kwiatach pomarańczowych, śmietankowych, łososiowych, a także dwukolorowe. Niektóre odmiany pięknie pachną.

narcyzy różne rodzaje fot. Flower Council Holland

Klasyfikacja narcyzów w zależności od kształtu kwiatu. Wyróżniamy narcyzy:

 • trąbkowe – przykoronek w kształcie trąbki jest dłuższy od płatków;
 • pełne – podwójna trąbka lub płatki;
 • wielkoprzykoronkowe – trąbka jest o 1/3 dłuższa od płatków;
 • o małym przykoronku – długość trąbki – ok. 1/3 długości płatków;
 • cyklamenowe – mocno odgięte do tyłu płatki, kwiat zgina się w kierunku ziemi;
 • Triandrus – małe, o drobnych kwiatach, płatki mocno odgięte do tyłu;
 • Tazetta – mocno pachną, płatki nie są odgięte do tyłu;
 • Poeticus – pachną, płatki śnieżnobiałe, przykoronek bardzo krótki lub w kształcie dysku;
 • Jonquilla – trąbka w kształcie dzbana lub rurki;
 • o rozszczepionym przykoronku
 • botaniczne – zwykle można je zidentyfikować dzięki małemu rozmiarowi i nazwie, która składa się tylko z nazwy rodzaju i nazwy gatunku.

Na co zwrócić uwagę, kupując narcyzy w doniczce?

 • Roślina nie może być zaatakowana przez szkodniki lub mieć oznak chorób. Jeśli na cebulkach lub podłożu widać pleśń, roślina była narażona na nadmierną wilgotność lub była zbyt mocno podlewana.
 • Cebule powinny mocno siedzieć w podłożu, nie być luźne.
 • Suche pąki kwiatowe lub liście to oznaka niewłaściwej metody uprawy. Zwróć uwagę, by pąki kwiatowe były nabrzmiałe i lekko wybarwione – masz prawie 100-procentową gwarancję, że nie wyschną i się otworzą.
narcyzy w doniczkach fot. Flower Council Holland narcyzy w doniczkach fot. Flower Council Holland
Doniczkowe narcyzy mogą zdobić i wnętrze mieszkalne, i okolicę domu (np. taras, schody wejściowe, ścieżkę). Kwitnące rośliny można udekorować rafią, wstążkami itp., by podkreślić ich wiosenny charakter. Same cebulki zakwitną także bez podłoża, co daje możliwość stworzenia oryginalnych dekoracji do wnętrz z innymi wiosennymi roślinami, m.in. pierwiosnkami i wierzbą.
narcyzy w doniczkach fot. Flower Council Holland narcyzy w doniczkach fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja narcyzów w domu

 • Stanowisko
  W domu najlepiej umieścić je w chłodnym miejscu, aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej. W ogrodzie poradzą sobie i w cieniu, i w słońcu.
 • Podlewanie i nawożenie
  Trzeba go regularnie podlewać i nie dopuścić do wyschnięcia ziemi w donicy. Narcyzy nie potrzebują nawożenia, ponieważ większość składników pokarmowych jest w ich cebulach. A, i pamiętajmy, że służą wyłącznie do dekoracji, a nie do konsumpcji.
 • Temperatura
  Jeśli temperatura nie spadła dużo poniżej 0°C, doniczkowe narcyzy mogą być na zewnątrz. W domu powinny mieć jak najchłodniej, bo im cieplej, tym krócej będą kwitnąć.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu