Narcyz (Narcissus) wywodzi swoją nazwę od imienia pięknego młodzieńca z greckiej mitologii. Nie odwzajemniał on uczucia nimfy Echo i zamiast flirtować, wolał polować. Echo poprosiła boginię zemsty, Nemezis, aby ukarała go za odrzucenie jej zalotów. Kiedy myśliwy poszedł napić się ze strumienia, zobaczył w tafli wody odbicie swojej pięknej twarzy. Był pod takim wrażeniem, że przez wiele dni z przeglądał się w strumieniu. Wyczerpany, wpadł do wody i utonął. W miejscu, gdzie stał, wyrósł piękny kwiat – ze zwieszoną głową, tak jak przyglądający się własnemu odbiciu młodzieniec. Słowo "narcyzm" – nadmierna miłość do samego siebie – także wywodzi się z tego mitu.
W naturze narcyzy porastają łąki, lasy i skaliste miejsca. W Europie Zachodniej występują powszechnie. Uprawne narcyzy doniczkowe pochodzą głównie z Holandii. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów kwiatów. Większość odmian jest żółta i biała, ale są też te o kwiatach pomarańczowych, śmietankowych, łososiowych, a także dwukolorowe. Niektóre odmiany pięknie pachną.
Klasyfikacja narcyzów w zależności od kształtu kwiatu. Wyróżniamy narcyzy:
- trąbkowe – przykoronek w kształcie trąbki jest dłuższy od płatków;
- pełne – podwójna trąbka lub płatki;
- wielkoprzykoronkowe – trąbka jest o 1/3 dłuższa od płatków;
- o małym przykoronku – długość trąbki – ok. 1/3 długości płatków;
- cyklamenowe – mocno odgięte do tyłu płatki, kwiat zgina się w kierunku ziemi;
- Triandrus – małe, o drobnych kwiatach, płatki mocno odgięte do tyłu;
- Tazetta – mocno pachną, płatki nie są odgięte do tyłu;
- Poeticus – pachną, płatki śnieżnobiałe, przykoronek bardzo krótki lub w kształcie dysku;
- Jonquilla – trąbka w kształcie dzbana lub rurki;
- o rozszczepionym przykoronku
- botaniczne – zwykle można je zidentyfikować dzięki małemu rozmiarowi i nazwie, która składa się tylko z nazwy rodzaju i nazwy gatunku.
Na co zwrócić uwagę, kupując narcyzy w doniczce?
- Roślina nie może być zaatakowana przez szkodniki lub mieć oznak chorób. Jeśli na cebulkach lub podłożu widać pleśń, roślina była narażona na nadmierną wilgotność lub była zbyt mocno podlewana.
- Cebule powinny mocno siedzieć w podłożu, nie być luźne.
- Suche pąki kwiatowe lub liście to oznaka niewłaściwej metody uprawy. Zwróć uwagę, by pąki kwiatowe były nabrzmiałe i lekko wybarwione – masz prawie 100-procentową gwarancję, że nie wyschną i się otworzą.
Pielęgnacja narcyzów w domu
- Stanowisko
W domu najlepiej umieścić je w chłodnym miejscu, aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej. W ogrodzie poradzą sobie i w cieniu, i w słońcu. - Podlewanie i nawożenie
Trzeba go regularnie podlewać i nie dopuścić do wyschnięcia ziemi w donicy. Narcyzy nie potrzebują nawożenia, ponieważ większość składników pokarmowych jest w ich cebulach. A, i pamiętajmy, że służą wyłącznie do dekoracji, a nie do konsumpcji. - Temperatura
Jeśli temperatura nie spadła dużo poniżej 0°C, doniczkowe narcyzy mogą być na zewnątrz. W domu powinny mieć jak najchłodniej, bo im cieplej, tym krócej będą kwitnąć.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland