Logo
Logo

Co lubią narcyzy i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Narcyzy to obok tulipanów i hiacyntów jedne z najpopularniejszych, wiosennych kwiatów cebulowych. Niezwykła różnorodność ich odmian daje duże pole do popisu każdemu, kto chciałby stworzyć z nich w ogrodzie niebanalną, wiosenną kompozycję. I choć narcyzy uważane są za jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych, mają swoje wymagania, które należy spełnić, jeśli mają pięknie i obficie kwitnąć.

Spis treści
Jakie warunki lubią narcyzy? Miejsce Ziemia Jak dbać o narcyzy? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubią narcyzy?

Narcyzy to rośliny skupiające ponad 70 gatunków pochodzące z różnych rejonów świata (min. z Europy i Azji). W uprawie najpopularniejsze są jednak głównie ich liczne odmiany mieszańcowe, które zwykle są znacznie bardziej efektowne niż czysty gatunek. Poszczególne rośliny bardzo różnią się miedzy sobą wysokością oraz barwą i kształtem kwiatostanów, dlatego dla ułatwienia odmiany podzielono dodatkowo na szereg grup (m.in. narcyzy trąbkowe, narcyzy. wielkoprzykoronkowe, narcyzy pełne, narcyzy o małym przykoronku, mieszańce triandrus, mieszańce cyclamineus, mieszańce jonquilla, mieszańce tazetta, mieszańce poeticus, a także gatunki dzikie i botaniczne).

Miejsce

Narcyzy kochają słońce, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Ponieważ jednak rośliny kwitną wczesną wiosną, kiedy wiele drzew i krzewów dopiero zaczyna rozwijać liście, można sadzić je też pod drzewami, gdyż o tak wczesnej porze roku ich liście nie będą roślinom zabierać światła. Narcyzy można sadzić zarówno na rabatach z innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi, jak i na wyspach na trawniku. Odmiany botaniczne dobrze prezentują się też na skalniakach, a niższe sprawdzają się jako obwódki rabat.

Narcyzy pochodzą zwykle z cieplejszych rejonów świata i choć mogą pozostawać na zimę w gruncie, lepiej wybrać dla nic miejsce dostatecznie ciepłe i zaciszne. Warto też osłaniać je na zimę warstwą ściółki np. z kory, liści lub kompostu.

Ziemia

Narcyzy preferują żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Nie tolerują gleb ciężkich, zimnych i mokrych, które stanowią dla nich poważne zagrożenie, szczególnie podczas letniego spoczynku i w okresie zimowym.

Jak dbać o narcyzy?

W sezonie wegetacyjnym narcyzy nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po kwitnieniu dobrze jest natomiast usunąć z nich przekwitłe kwiatostany, które szpecą roślinę i niepotrzebnie obciążają cebule, która skupia się na odżywianiu owocostanów, zamiast na gromadzeniu substancji odżywczych na zimę. Przy okazji ciecia, należy jednak pozostawić liście roślin i pozwolić im na samoistne obumarcie. Często pozostają zielone jeszcze przez jakiś czas po kwitnieniu, dostarczając cebuli cennych substancji odżywczych.

Narcyzy mogą pozostać na jednym stanowisku przez kilka lat, jeśli jednak zapowiada się mokre i chłodne lato, po zasuszeniu liści dobrze jest wykopać cebule i przechować do jesieni w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu, dzięki czemu w okresie letniego spoczynku nie będą narażone na zamakanie. W ten sposób łatwiej będzie też wyeliminować z dalszej uprawy cebule chore lub zaatakowane przez szkodniki (np. przez larwę pobzygi cebularza). Rośliny warto też co kilka lat odmłodzić, wykopując ich cebule i sadząc na nowym stanowisku.

Sadzenie

Narcyzy w ogrodzie sadzi się jesienią, ale wcześniej od tulipanów i innych roślin cebulowych, gdyż potrzebują dłuższego okresu do ukorzenienia się i nieco wyższych temperatur (k. VIII- IX). Posadzone zbyt późno, mogą mieć problemy z zimowaniem. Podobnie jak inne rośliny cebulowe, narcyzy sadzi się na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli.

Nawożenie

Narcyzy lubią żyzną glebę, dlatego na początku sezonu wiosennego dobrze jest zasilać je nawozem wieloskładnikowym, wybierając nawozy dla roślin cebulowych i stosując je w dawkach i terminach polecanych przez producenta. Glebę wokół roślin warto też ściółkować kompostem, który wprowadzi do podłoża sporo cennej materii organicznej.

Przycinanie

Narcyzy nie wymagają przycinania. Po kwitnieniu warto natomiast usuwać z nich przekwitłe kwiaty.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Narcyzy są na ogół zdrowymi roślinami, ale uprawiane w niewłaściwych warunkach mogą zapadać na choroby (min. szara pleśń, zgnilizna cebul) lub być atakowane przez szkodniki (np. pobzyga cebularz tzw. narczyzówka, udnica cebulówka). W uprawie roślin bardzo ważna jest wiec profilaktyka, polegająca na pozyskiwaniu do uprawy zdrowych cebul z wiarygodnego źródła, niedopuszczanie do zamakania cebul w okresie letniego spoczynku i zimą oraz niszczenie chorych roślin.

Przed groźną narcyzówką, mogącą całkowicie zniszczyć cebule narcyzów, można się też w pewnym stopniu ochronić, okrywając rośliny cienką włókniną przed wylotem muchówek i składaniem przez nie jaj (k. IV-VI).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Co lubią narcyzy i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubią narcyzy i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl