Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak sadzić cebulki? Jak głęboko? W jakiej odległości od siebie?

Pytanie czytelnika: Kupiłam mnóstwo cebulek tulipanów i innych wiosennych kwiatów. Nie wiem niestety, co to za odmiany, bo kupowałam je na wagę w supermarkecie! Nie mam żadnej etykiety z poradami, jak głęboko je posadzić. Proszę Państwa o poradę.

Spis treści
Jak głęboko sadzić cebulki?
W jakich odstępach sadzić cebulki od siebie?
Dlaczego te głębokości i odległości są takie ważne?

Odległość i głębokość sadzenia cebulek kwiatowych

Warto przyjąć prostą zasadę! Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm od siebie.

Dzięki głębokiemu sadzeniu cebulki będą mocno osadzone w glebie i tym samym, gdy wypuszczą liście i kwiaty nie będą się przewracać. Zapobiega to też wysychaniu ich wiosną i wczesnym latem. Po przekwitnięciu liście produkują substancje odżywcze, które zostaną zgromadzone w cebuli. Ten proces wymaga, by korzenie pobrały dużo wilgoci z gleby, inaczej w następnym sezonie rośliny nie zakwitną.

Zdjęcia: iBulb

Autor
Jak sadzić cebulki? Jak głęboko? W jakiej odległości od siebie?
Jak sadzić cebulki? Jak głęboko? W jakiej odległości od siebie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość filoZofia

02-01-2020 11:17

Ja zawsze sadze cebulki na oko. Nie kieruję się żadną zasadą, ale zdrowym rozsądkiem. Małe - płytko, duże - głębiej. Ot, cała filozofia.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl