Projekt ogrodu tarasowego przy lesie
Ogród został zaprojektowany na terenie o mocno urozmaiconym kształcie i powierzchni. Duża skarpa przekraczająca wysokość 3,5 m, była nie lada wyzwaniem. Początkowo miał powstać jeden wyższy mur, aby bardziej wyrównać dalszą część terenu, ale po pewnych zmianach ostatecznie zaprojektowane zostały 3 niewysokie odrębne murki, które dzielą jednocześnie teren na dwa większe poziomy i poziom przejściowy – rabat o urozmaiconych gatunkach roślin.
Rośliny musiały być tak dobrane, aby spełniały swoje zadanie, i aby poradziły sobie w zmieniających się warunkach siedliskowych – bliskim sąsiedztwie lasu – a tym samym dużej ilości cienia. Na każdej skarpie wprowadzono jednak gatunki przystosowane na określone stanowisko.
Ogród przy domu stale jest bowiem narażony na nasłonecznienie, rabaty na cień i półcień, a górny taras – przestrzeń leśna – na stałe zacienienie. Powoduje to, że ogród składa się z odrębnych tarasów, które mogłyby być podzielone na trzy odrębne działki w różnych miejscach geograficznych, a jest to przecież ten sam, jednolity ogród.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny z biegiem czasu rozrosną się do tego stopnia, że zakryją przestrzenie i luki pomiędzy nimi. Miejsca rabat mają całkowicie pokrywać przestrzeń, tworząc kolorową, pełną życia kompozycje. Zastosowane zostały tu między innymi odmiany traw ozdobnych – ostnice i miskanty, odmiany paproci, miodunki, hortensji, funkii oraz krzewinki i krzewy zimozielone – liściaste.
Jest to przykład ogrodu, w którym panuje pełnia życia, a ogród dzięki swojej zmienności jest interesujący i warty oglądania bez względu na pogodę czy porę roku.
'Pracownia Aranżacja' |
|