Projekt ogrodu dwupoziomowego na pochyłym terenie
Jakie były założenia projektu?
Projektowany ogród znajduje się na naturalnie pochyłym terenie o różnicy poziomów ponad 1 m. Tak ukształtowana powierzchnia daje bardzo wiele możliwości ciekawej aranżacji, z których zwyczajnie należy skorzystać. Różnice poziomów, mnogość barwnych kompozycji roślinnych oraz obecność kamiennych akcentów w ogrodzie tworzą niepowtarzalny klimat i zachęcają do przebywania w nim.
Jakie rośliny wybrali inwestorzy?
Właścicielom zależało na pozostawieniu znacznej części zadarnionej i umieszczenie w projekcie gatunków niekłopotliwych - przede wszystkim iglastych oraz wzbogacenie kompozycji roślinami kwitnącymi np. magnolią. W ogrodzie stworzono dwa poziomy rozdzielone skarpą obsadzoną ciekawymi zestawieniami gatunków iglastych w różnych formach i kolorach oraz roślinami liściastymi o barwnych liściach. Wszystkie gatunki w zasadzie nie wymagają szczególnej opieki.
W ogrodzie nie zabrakło wspaniałych gatunków kwitnących takich jak magnolia czy hortensje oraz bylin np. zawilców tworzących kolorowe łany. Kompozycje można okresowo wzbogacać roślinami cebulowymi np. tulipanami. Wzdłuż wschodniej granicy działki oraz na jej przodzie także znalazł się trawnik wzbogacony minimalistyczną kompozycję z wykorzystaniem istniejącej w północno-wschodnim narożniku sosny.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kamienna ścieżka jako element łączący poszczególne strefy
Na wyższym poziomie pomiędzy skarpą a budynkiem mieszkalnym rozciąga się kamienna ścieżka łącząca najważniejsze elementy tj. taras, wędzarnię z grillem, drewutnię oraz kamienne schody, które w trzech miejscach przecinają skarpę, łącząc oba poziomy.
Ogród dwupoziomowy: wizualizacje
mgr inż. arch. kraj. Robert Bąbelek | |
www.ogrodidom.eu |