Logo
Logo

Ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie | Coś dla wymagających inwestorów!

Projektowany ogród znajduje się na naturalnie pochyłym terenie o różnicy poziomów ponad 1 m. Tak ukształtowana powierzchnia daje bardzo wiele możliwości ciekawej aranżacji, z których zwyczajnie należy skorzystać.

Spis treści
Jak zaprojektować ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie? Jakie rośliny na skarpę? Kamienna ścieżka jako element łączący poszczególne strefy Jak wygląda ogród dwupoziomowy? Spójrzcie na wizualizacje!

Projekt ogrodu dwupoziomowego na pochyłym terenie
Jakie były założenia projektu?  

Projektowany ogród znajduje się na naturalnie pochyłym terenie o różnicy poziomów ponad 1 m. Tak ukształtowana powierzchnia daje bardzo wiele możliwości ciekawej aranżacji, z których zwyczajnie należy skorzystać. Różnice poziomów, mnogość barwnych kompozycji roślinnych oraz obecność kamiennych akcentów w ogrodzie tworzą niepowtarzalny klimat i zachęcają do przebywania w nim.

Najważniejszą częścią ogrodu jest obszar znajdujący się w części południowej, z tyłu domu. To tam znajduje się największy teren przeznaczony do zagospodarowania. Tu również znajduje się stok pochylony w stronę południową.

Jakie rośliny wybrali inwestorzy?

Właścicielom zależało na pozostawieniu znacznej części zadarnionej i umieszczenie w projekcie gatunków niekłopotliwych - przede wszystkim iglastych oraz wzbogacenie kompozycji roślinami kwitnącymi np. magnolią. W ogrodzie stworzono dwa poziomy rozdzielone skarpą obsadzoną ciekawymi zestawieniami gatunków iglastych w różnych formach i kolorach oraz roślinami liściastymi o barwnych liściach. Wszystkie gatunki w zasadzie nie wymagają szczególnej opieki.

W ogrodzie nie zabrakło wspaniałych gatunków kwitnących takich jak magnolia czy hortensje oraz bylin np. zawilców tworzących kolorowe łany. Kompozycje można okresowo wzbogacać roślinami cebulowymi np. tulipanami. Wzdłuż wschodniej granicy działki oraz na jej przodzie także znalazł się trawnik wzbogacony minimalistyczną kompozycję z wykorzystaniem istniejącej w północno-wschodnim narożniku sosny.

 

Kamienna ścieżka jako element łączący poszczególne strefy

Na wyższym poziomie pomiędzy skarpą a budynkiem mieszkalnym rozciąga się kamienna ścieżka łącząca najważniejsze elementy tj. taras, wędzarnię z grillem, drewutnię oraz kamienne schody, które w trzech miejscach przecinają skarpę, łącząc oba poziomy. 

Kamienne łączniki są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią także bardzo ważny element ozdobny.

Ogród dwupoziomowy: wizualizacje

ogród dwupoziomowy 1 ogród dwupoziomowy 2
ogród dwupoziomowy 3 ogród dwupoziomowy 4
mgr inż. arch. kraj. Robert Bąbelek
diologo www.ogrodidom.eu

 

Autor
Ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie | Coś dla wymagających inwestorów!
Ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie | Coś dla wymagających inwestorów!
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl