Ogród na planie małego prostokąta

Ogrody na planie prostokąta są najbardziej uniwersalną formą małych założeń występujących w miastach. Bardzo ważne jest, by umiejętnie „zapanować” nad taką przestrzenią, gdyż wprowadzenie do niej zbyt wielu elementów może spowodować powstanie niewielkiego chaosu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
25

Projekt ogrodu na planie małego prostokąta
Jakie były założenia projektu?

Założenia: Działka 600 m2 położona przy dość ruchliwej ulicy, dom stoi w 1/3 długości. Właściciele bardzo lubią kwitnące krzewy, więc pragną, by w ogrodzie rosło ich dużo. Myślą również o jakimś kąciku, w którym mogliby ustawić swoje nowo zakupione meble ogrodowe.

Ogrody na planie prostokąta są najbardziej uniwersalną formą małych założeń występujących w miastach. Bardzo ważne jest, by umiejętnie „zapanować” nad taką przestrzenią, gdyż wprowadzenie do niej zbyt wielu elementów może spowodować powstanie niewielkiego chaosu.

Wejście na teren działki znajduje się od strony południowej. Do drzwi prowadzi niewielkiej wysokości żywopłot formowany z zimozielonego bukszpanu (15). Po obu stronach wejścia do domu posadzona została najlepsza kolumnowa odmiana żywotnika zachodniego: ‘Smaragd’ (13). Jego gałęzie nie brązowieją zimą, więc będzie bardzo dekoracyjny przez cały rok.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Na śmietnik (E) przewidziano miejsce tuż przy furtce. By nie stanowiło centralnego punktu zainteresowania, warto je osłonić niewysokim murkiem, przy którym można posadzić szybko rosnące pnącze np. winobluszcz trójklapowy.

Płot od strony ulicy można obsadzić mało wymagającym winobluszczem pięciolistkowym (14), który dość szybko obrośnie ogrodzenie (jego przyrost roczny wynosi 1-2 m). Jesienią dodatkowo będzie stanowił przepiękne, szkarłatne tło dla rosnącego przed nim grujecznika japońskiego (16) – drzewa przebarwiającego się we wrześniu na żółty kolor. Obie te rośliny stworzą bardzo ciekawe zestawienie barw.

Część wypoczynkowa ogrodu po stronie zachodniej wydzielona jest poprzez przecinający trawnik żywopłot z grabu pospolitego (5) oraz „wyglądającej” zza niego robinii akacjowej (8), niekwitnącej odmiany o regularnej, kulistej koronie. Dalej na osi przejścia widać kwitnącą na różowo tawułkę japońską (6), a za nią tawułkę Douglasa (7) o ciekawych, długich i puszystych kwiatostanach.

Z niewielkiego tarasu przy budynku (C) wzrok przyciąga przysłonięty zakątek do wypoczynku (D). Otoczony jest on przez różnorodną roślinność – z tyłu obsadzony został grupą jałowców (2) o strzelistym pokroju, z przodu zaś gęstym krzewem czerwonawo kwitnącego pięciornika (3).

Przy wejściu do domu od strony ogrodowej posadzono miedziano-czerwony krzew róży (10), dorastający do wysokości 1 m. Będzie on miłym zaproszeniem do przechadzek po ogrodzie. Z prawej strony przydomowego tarasu (C) nieśmiało „wygląda” zza rogu różanecznik (11), który rośnie wzdłuż elewacji wschodniej.

Za ścieżkę w ogrodzie służą nieregularne płyty z kamienia łupanego, które płynnie wpisują się w rzeźbę terenu. By zachować jednorodność, nawierzchnia w części wejściowej również może zostać wykonana z kamienia. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści