Projekt ogrodu na planie trójkąta
Jakie były założenia projektu?
Ogrody na planie trójkąta wbrew pozorom są bardzo często spotykane. Właścicielom spędzają one sen z powiek, gdyż stanowią formę bardzo trudną do zagospodarowania. Odległy narożnik, gdzie zbiegają się dwie linie tworząc spiczaste zakończenie, jest miejscem mocno przyciągającym wzrok. Najlepszym wyjściem jest umieszczenie tam altany, miejsca do grillowania lub atrakcyjnej rzeźby umilającej wieczorne spacery.
Tuż przed altaną po wschodniej stronie znajduje się wierzba purpurowa (6), która wczesną wiosną obsypana jest baziami, zaś z mą odznacza się wśród puszystego śniegu ciemnoczerwonymi pędami. Naprzeciwko wierzby umieszczono niewielki staw (E), w którym można hodować rybki oraz uprawiać rośliny wodne.
Nad wodą posadzono wierzbę (10) z malowniczo, spiralnie poskręcanymi gałęziami. Szczególnie dekoracyjna jest w stanie bezlistnym, a dodatkowo jej gałęzie można wykorzystać do kompozycji z suchych bukietów.
Z tarasu przy domu rozciąga się piękny widok w stronę nieatrakcyjnego uprzednio zwężenia. Pozostawiona przestrzeń, gdzie swobodnie rośnie trawa, powoduje, że ogród wydaje się lżejszy. Przy tylnej części domu umieszczono grupę jodeł koreańskich (11). Zimą będą miłym przerywnikiem na zaśnieżonym trawniku, a podczas świąt mogą posłużyć za ogrodowe choinki.
Strefa wejściowa posesji jest wyraźnie oddzielona od miejsca przeznaczonego na wypoczynek. Od wschodniej strony domu, przegroda pomiędzy podjazdem (B) a właściwą częścią ogrodu została utworzona z berberysu (15), przebarwiającego się jesienią od koloru żółtego do szkarłatnego. Podjazd od strony sąsiadów osłonięto szpalerem stożkowych odmian żywotnika olbrzymiego (25). Gęste krzewy będą stanowić przeszkodę dla świateł samochodu wjeżdżającego do garażu.
Od jezdni posadzony został żywopłot z żywotnika zachodniego (23), który skutecznie oddzieli działkę od ruchu ulicznego. Dla podkreślenia strefy wejścia do domu, po obu stronach ścieżki posadzono rośliny o dwóch różnych pokrojach – kolumnowym (20) i kulistym (21). Przy oknach zaplanowano sezonową rabatę (27), która będzie się odznaczać na tle białych ścian domu. Miejsce na śmietnik (F) zostało wydzielone w prawym rogu działki, pod brzozą (18). Osłonięte jest od strony domu rzędem wiśni pospolitej (19) o kulistej, regularnej koronie.
Nawierzchnię podjazdu i ścieżek w ogrodzie wykonano z kostki granitowej.