Wiśnia w ogrodzie | Uprawa i odmiany

W sadzie przydomowym nie może zabraknąć wiśni. To niewielkie drzewo owocowe w kwietniu zakwitnie setkami białych kwiatów, a już od czerwca obdarzy nas soczystymi owocami. Proponujemy trzy odmiany i opisujemy ich cechy charakterystyczne.

Posłuchaj
00:00
37
Spis treści
Co warto wiedzieć o uprawie wiśni w ogrodzie? Jakie odmiany wiśni warto posadzić w ogrodzie?

Wiśnia w ogrodzie

Kwitnienie
Kwitnie podobnie jak czereśnia w marcu i kwietniu. Kwitnące wiśnie są niezwykle dekoracyjne - są obsypane setkami drobnych, białych lub lekko różowych kwiatów.

Zapylanie
Większość odmian wiśni jest samopylnych. Kwiaty aby wydać owoce nie potrzebują pyłku z innego drzewa. Słupki kwiatów są zapylane pyłkiem z tego samego drzewa – przeniesionym przez wiatr lub pszczoły.

Część odmian wiśni jest jednak obcopylna. Aby drzewa wydały owoce, ich kwiaty muszą być zapylone przez pyłek z innego drzewa tego samego gatunku. Jeśli w tym samym ogrodzie lub u sąsiada nie kwitnie zapylacz, to wiśnie owocują słabo lub nie owocują w ogóle.

Wybór odpowiedniego zapylacza uzależniony jest od stanowiska i warunków klimatyczno-glebowych. Dokładne informacje można uzyskać w gospodarstwie szkółkarskim lub w centrum ogrodniczym. Na etykietkach drzew owocowych bardzo często podane są informacje o tym, które odmiany są dla nich odpowiednimi zapylaczami.

Owocowanie
Do pierwszych zbiorów można przystąpić już na początku czerwca. Ostatnie wiśnie owocują pod koniec sierpnia.

Odmiany wiśni do sadu przydomowego

Jedna z najpopularniejszych odmian wiśni – Łutówka nie jest polecana do sadów przydomowych. Wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym ostrego cięcia wiosną oraz licznych zabiegów środkami ochrony roślin, gdyż jest podatna na wiele chorób wiśni.

Do najbardziej popularnych odmian wiśni sadzonych w sadach przydomowych należą: Groniasta z Ujfehertoi, Lucyna i North Star. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych odmian.

 
Groniasta z Ujfehertoi



Lucyna


North Star

POCHODZENIE

odmiana węgierska odmiana polska odmiana amerykańska

OWOCE

średnio duże, kuliste średniej wielkości lub duże, kuliste średnio duże, szeroko-kuliste

SKÓRKA

ciemnoczerwona skórka ciemnoczerwona czerwona

MIĄŻSZ I SOK

słodko-kwaśny, smaczny, sok czerwony miąższ czerwony, soczysty, słodko-kwaśny, bardzo smaczny, sok czerwony kwaskowaty, soczysty, smaczny, sok ciemnoczerwony, aromatyczny

OWOCOWANIE

wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie, zwłaszcza przy zapyleniu obcym pyłkiem w owocowanie wchodzi niezbyt wcześnie, lepiej plonuje w starszym wieku wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje regularnie i obficie

DOJRZEWANIE

w drugiej połowie lipca w drugiej połowie lipca na początku lipca

WZROST


drzewo rośnie silnie drzewo rośnie średnio silnie drzewo rośnie słabo

MRÓZ

wytrzymała na mróz, zawiązki owoców mało wrażliwe na przymrozki wytrzymała na mróz drzewo, pąki kwiatowe i kwiaty wytrzymałe na mróz

CHOROBY

wrażliwa na drobną plamistość mało podatna na raka bakteryjnego i gorzką zgniliznę mało wrażliwa na drobną plamistość, ale podatna na moniliozę (zwłaszcza na wilgotnych stanowiskach) oraz na raka bakteryjnego oraz srebrzystość liści

INNE

owoce deserowe jedne z najlepszych wiśni deserowych, nadają się także na przetwory owoce deserowe, szczególnie nadają się na przetwory

Drzewka owocowe należy kupować tylko w certyfikowanych szkółkach i w zaufanych centrach ogrodniczych – daje nam to pewność że są zdrowe. Uzyskamy również informacje o warunkach klimatyczno-glebowych oraz ich późniejszej pielęgnacji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wiśnia pospolita Prunus cerasus

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści