Logo
Logo

Jadalnia w ogrodzie | Pomysły na modną przestrzeń

Jadalnia w ogrodzie to hit ostatnich kilku sezonów, który z pewnością szybko nie wyjdzie z mody. W dobie pandemii jeszcze bardziej doceniliśmy wartość ogrodów i staramy się korzystać z nich przy każdej nadarzającej się okazji. Dlatego każdy, kto ceni sobie kontakt z przyrodą, wie, że żaden posiłek nie smakuje tak dobrze, jak ten zjedzony na świeżym powietrzu. 

Jadalnia w ogrodzie posłuży nam nie tylko na co dzień, ale także gdy będziemy chcieli zorganizować przyjęcie dla gości. Początek wiosny to dobry moment na to, by zaplanować swój ogród od nowa i poświęcić nieco więcej czasu na aranżację strefy wypoczynkowej. Czy wasza jadalnia w ogrodzie będzie wyposażona w rozkładany stół z krzesłami, czy raczej drewnianą ławę z miękkimi siedziskami? Pewnie znajdą się i tacy, którzy ograniczą się tylko do niewielkiego okrągłego stolika kawiarnianego, przy którym będą wypijać swoją pierwszą poranną kawę. Możliwości jest wiele, ale jedno jest pewne. Jadalnia to "must have" w każdym ogrodzie! 

Jak zaaranżować jadalnię w ogrodzie?

Aranżację jadalni w ogrodzie warto rozpocząć od zaplanowania jej funkcji. Co to znaczy? Musimy się zastanowić, w jaki sposób będziemy z niej na co dzień korzystać i jakiej liczbie użytkowników będzie dedykowana. Być może będą przebywać w niej 3 osoby, a może dość często będziemy organizować przyjęcia dla 12 osób? Najlepiej przystąpić do projektowania zadaniowo i metodycznie, a do tego potrzebny jest plan działania

  1. Funkcja: to najważniejszy punkt, od którego zależy rozplanowanie ogrodowej jadalni. Jeśli ma być to strefa, w której ograniczamy się tylko do spożywania posiłków i w dodatku będziemy z niej korzystać jedynie w towarzystwie najbliższej rodziny, nie musimy myśleć o niczym więcej poza stołem, krzesłami, zadaszeniem i dekoracyjnymi detalami np. w postaci roślin. Z drugiej strony, jeśli jadalnia ma być przeznaczona dla dużo większej grupy osób i ma być jednocześnie miejscem do pracy, trzeba zastanowić się nad dodatkowymi udogodnieniami. Być może nie wystarczą krzesła, ale przyda się jeszcze fotel albo wygodna kanapa, czy dodatkowe dobre oświetlenie, które pozwoli na wieczorną pracę zdalną, nie wspominając już o sporym zapleczu na grilla, a nawet letnią kuchnię
  2. Lokalizacja i połączenie z ogrodem: jeśli już wiemy, jakie funkcje będzie spełniać nasza jadalnia, to najwyższy czas zastanowić się nad jej lokalizacją, a co za tym idzie, połączeniem jej z całym ogrodem. Strefa ta musi być dobrze skomunikowana, by był do niej łatwy dostęp. Najlepiej jeśli będzie znajdowała się w niedalekiej odległości od domu. Połączenie z ogrodem to także spójność pod względem stylistyki. Ogród nowoczesny powinien być wyposażony w nowoczesną jadalnię, z kolei w ogrodzie w stylu rustykalnym najlepiej będzie się prezentować jadalnia w sielskim klimacie. 
  3. Wyposażenie: tak jak już wspominaliśmy w punkcie pierwszym, wyposażenie to kluczowa kwestia w urządzaniu jadalni i powinna być bardzo dokładnie przedyskutowana. W ofercie wielu sklepów mamy do wyboru szeroką gamę mebli ogrodowych, które wpiszą się w potrzeby zarówno młodej pary, singli, jak i rodziny z dziećmi. Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy jadalnia będzie usytuowana pod zadaszeniem i czy będziemy mieli możliwość schowania mebli na okres zimy. Jeśli tak, nie musimy się obawiać o działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ale w przeciwnym razie, gdy planujemy trzymać wyposażenie na zewnątrz przez cały rok, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, by było ono wykonane z materiałów mrozoodpornych i trwałych.
  4. Dodatki: Jak w każdym wnętrzu, tak i w ogrodowym ogromną rolę odgrywają dodatki. Ich wybór również uzależniony jest od stylistyki całej jadalni. W jadalni w stylu boho na pewno nie może zabraknąć wiklinowych koszy, czy foteli. Przydadzą się także bardzo popularne w ostatnim czasie makramy. Z kolei w ogrodzie prowansalskim "must have" to klimatyczne świece, poduszki i rośliny kojarzące się z klimatem śródziemnomorskim. 
Jadalnia w ogrodzie - fot. WestwingNow
Fot. WestwingNow 
Jadalnia w ogrodzie w stylu prowansalskim 

 Jakie meble wybrać do ogrodowej jadalni? 

W wyborze mebli do jadalni warto przemyśleć kilka punktów: 

  • Odporność i trwałość: to niezwykle ważne, by meble, w które zainwestujemy, posłużyły nam na lata. Drewniane meble będą na pewno najwygodniejsze, w dodatku nie nagrzewają się na słońcu, ale gdy nie będą odpowiednio impregnowane, mogą ucierpieć w sezonie jesienno-zimowym, gdy zostaną narażone na wilgoć. Meble z technorattanu na pewno będą bardziej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale pozostawione na słońcu szybko się nagrzeją. 
  • Funkcjonalność: meble muszą odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli w jadalni przebywać będzie duża grupa osób, musimy postawić na pokaźny stół i wygodne krzesła. W przypadku gdy wnętrze to będzie bardziej kameralne wystarczyć może nam okrągły stolik w stylu glamour z eleganckimi fotelami. 
  • Wygoda: to niezwykle ważny punkt na naszej liście! Nawet najpiękniejsze krzesła, fotele, czy kanapa zupełnie nie będą spełniać swojej funkcji jeśli będą niewygodne.
  • Styl: powtarzaliśmy to już wiele razy, ale zrobimy to po raz kolejny! Spójność zawsze jest w modzie, dlatego starajmy się aranżować przestrzeń tak, by każdy jej element pasował do całości. W ogrodzie nowoczesnym raczej nie sprawdzi się jadalnia urządzona z przepychem, a w ogrodzie angielskim trudno o chłodne i neutralne kolory. 
Stół w ogrodzie - fot. WestwingNow
Fot. WestwingNow 
W prowansalskiej ogrodowej jadalni nie może zabraknąć świec i miękkich poduszek w naturalnych, ciepłych odcieniach. Nie zapominajmy także o roślinach. Sprawdzą się zwłaszcza te sadzone w donicach, które dodadzą całej przestrzeni przytulności i kameralności. 
Stolik w ogrodzie - fot. WestwingNow
Fot. WestwingNow 
Jadalnia nie musi kojarzyć się tylko z wielkim stołem i krzesłami, może być też niewielką strefą z kawiarnianym stolikiem, przy którym wypijemy kawę. Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego tarasu lub balkonu, tym bardziej weźmy to sobie do serca. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcia: WestwingNow / WestwingNow.pl

Autor
Jadalnia w ogrodzie | Pomysły na modną przestrzeń
Jadalnia w ogrodzie | Pomysły na modną przestrzeń
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu