- Jak wybrać basen dopasowany do Twojego ogrodu i gdzie go postawić?
- Jakie wady i zalety mają różne rodzaje basenów ogrodowych?
- Jak wybrać basen dmuchany do ogrodu?
- Jak wybrać basen rozporowy do ogrodu?
- Jak wybrać basen stelażowy do ogrodu?
- Jakie akcesoria przydadzą się do basenu?
Jaki basen ogrodowy wybrać?
Przenośne baseny ogrodowe to możliwość ustawienia basenu latem i schowanie go na jesień i zimę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują całorocznego basenu, wymagającego kopania. Taki basen ogrodowy zajmuje mniej miejsca i jest dużo tańszy, a świetnie spełnia swoją funkcję, dając możliwość ochłody, zabawy z dziećmi, a nawet pływania.
Na co zwrócić uwagę, wybierając basen ogrodowy? Przede wszystkim na jego wielkość, która powinna być dopasowana do ilości dostępnego miejsca oraz potrzeb domowników. Jeśli basen ma służyć do pływania, to powinien być większy, a jeśli tylko do ochłody i leżakowania na materacu, to wystarczy mniejszy model, który zajmie niewiele miejsca. Baseny różnią się również swoją budową i materiałami, z których są wykonane.
Rodzaje basenów ogrodowych
Baseny ogrodowe można podzielić na: dmuchane, rozporowe i stelażowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które zostały przedstawione poniżej. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać bardziej świadomego zakupu, dzięki czemu basen ogrodowy zapewni spełnienie wszystkich potrzeb domowników.
Baseny ogrodowe dmuchane – wady i zalety
Baseny dmuchane są najtańszą propozycją, która charakteryzuje się wygodą użytkowania, dużą mobilnością i łatwością w ustawieniu. Taki basen wymaga nadmuchania go przed nalaniem wody. Ze względu na swoją konstrukcję są one mniejsze niż inne rodzaje basenów. Idealnie sprawdzą się dla dzieci do zabawy oraz dla dorosłych, jako miejsce relaksu i ochłody. Ich wadą jest fakt, że taki basen trzeba często dopompować co kilka dni, jednak dobra pompka rozwiązuje ten problem.
Tego typu baseny są mało stabilne i podatne na uszkodzenia. Wymagają również ustawienia na równym podłożu. Podsumowując, taki basen jest idealny, jeśli ma się mało miejsca lub poszukuje się taniego rozwiązania.
Baseny ogrodowe rozporowe – wady i zalety
Basen rozporowy wyglądem przypomina nieco basen dmuchany, ale różni się tym, że w jego przypadku nadmuchiwany jest tylko kołnierz. Basen rozporowy jest też zazwyczaj głębszy i większy niż basen dmuchany, dzięki czemu zapewnia więcej miejsca i pozwala na większą aktywność dorosłym użytkownikom. To stosunkowo tanie rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach. Umożliwia założenie pompy filtrującego, a jego ścianki są dość wytrzymałe. Dzięki temu woda pozostaje czysta przez długi czas, a basen wykazuje znaczną odporność na uszkodzenia. Dodatkowo ewentualne dziury można łatwo naprawić za pomocą specjalnego zestawu naprawczego.
Warto jednak pamiętać, że najtańsze modele są dość podatne na uszkodzenia, dlatego lepiej dopłacić trochę i wybrać trwalszy model. Wadą basenów ogrodowych jest też fakt, że brzeg ugina się podczas wychodzenia, co utrudnia opuszczenie basenu oraz może powodować wylewanie wody.
Baseny ogrodowe stelażowe – wady i zalety
Baseny stelażowe to najdroższa, ale i najtrwalsza propozycja wśród basenów ogrodowych. ze względu na stelaż są dużo bardziej stabilne od basenów dmuchanych, a co za tym idzie, mogą być dużo większe i głębsze. Dzięki temu są idealną propozycją do dużych ogrodów, zapewniając wiele miejsca do zabaw w wodzie. Basen rozporowy jest sztywny, co umożliwia zainstalowanie pompy filtrującej oraz drabinki. To znacznie zwiększa komfort podczas korzystania z basenu, ułatwiając wchodzenie i wychodzenie z niego. To również pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i sprawia, że nawet głębszy basen jest odpowiedni dla dzieci (pod opieką dorosłych). Stelaż nie tylko usztywnia ścianki, ale też je wzmacnia, dzięki czemu basen jest niezwykle wytrzymały.
Minusem basenu stelażowego jest cena, chociaż biorąc pod uwagę, że może przetrwać on wiele lat, to jest to inwestycja, która się opłaci. Niestety rozłożenie basenu stelażowego trwa najdłużej – wymaga on dokładnego przygotowania podłoża, a samo rozłożenie stelażu może potrwać nawet 2 godziny. Jednak rozstawiony basen może być ustawiony w ogrodzie przez cały sezon i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.
Akcesoria do basenów ogrodowych
Basen ogrodowy wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów, które zapewnią komfortowe i bezpieczne korzystanie z wodnych przyjemności. Najważniejsze są akcesoria do czyszczenia basenu, a więc pokrywa lub pokrowiec, które ochronią wodę przed wpadaniem owadów, liści i innych zanieczyszczeń. Równie ważna jest pompa filtrująca, która wraz z chemią basenową zapewni odpowiedni odczyn wody oraz czystość pod względem drobnoustrojów. Dzięki temu woda w basenie będzie idealnie czysta, ale trzeba uważać, aby nie przesadzać z ilością środków do basenów, gdyż może to doprowadzić do podrażnień skóry, zwłaszcza u dzieci.
Jakie jeszcze akcesoria są przydatne?
• Drabinka – nie nadaje się do wszystkich typów basenów. Ułatwia wchodzenie i wychodzenie z basenu oraz zwiększa bezpieczeństwo. Szczególnie ważna przy głębokich basenach.
• Mata pod basen – rozkłada się ją pod basenem, co zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia.
• Szczotka do czyszczenia dna basenu.
• Zestaw do zbierania zanieczyszczeń z basenu.
Duży basen można dodatkowo uatrakcyjnić, montując trampolinę lub ozdobne lampki ledowe, które sprawią, że wieczorem basen będzie wyglądał niezwykle efektownie.
Gdzie ustawić basen ogrodowy?
Basen ogrodowy najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, które jest dobrze nasłonecznione, dzięki czemu woda szybciej się nagrzeje. Warto również, aby basen stał w pewnej odległości od drzew, co ograniczy zabrudzenia. Basen powinien stać na równym podłożu najlepiej na trawniku lub ewentualnie kostce brukowej bądź drobnym piasku. Nie należy ustawiać go na kamieniach lub asfalcie, gdyż szybko się zniszczy. Podłoże należy również dokładnie sprawdzić, czy nie ma tam wystających elementów, które uszkodzą basen.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: grand-warszawski / Depositphotos