Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Woda w basenie | Dlaczego mętnieje? Jak ją oczyścić? Jak często wymieniać?

Upalne dni i gorące lata sprawiają, że coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen ogrodowy. Można podjąć się dużej inwestycji i wybudować basen całoroczny lub postawić basen dmuchany bądź basen stelażowy. Niezależnie od modelu należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby woda była zawsze czysta, co jest warunkiem bezpieczeństwa podczas kąpieli. Niestety w zaniedbanej wodzie podczas ciepłych dni szybko mogą rozwinąć się groźne dla zdrowia patogeny, wywołujące choroby. Jak często wymieniać wodę w basenie? Jak oczyszczać wodę w basenie?

Dlaczego woda w basenie mętnieje?

Woda w basenie mętnieje przez dużą ilość nagromadzonych szczątków organicznych po kąpielach. Przy sprzyjających warunkach następuje bardzo szybki rozwój grzyby, pleśni i bakterii, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość środka dezynfekującego, który jest niezbędny, aby woda pozostała czysta, świeża i klarowna. Oczywiście zbyt duża ilość środków do basenów również jest niekorzystna i może spowodować podrażnienie skóry i oczu, szczególnie u małych dzieci, które są wrażliwsze na działanie takich substancji.

Jak często trzeba wymieniać wodę?  

Podstawą pielęgnacji basenu i utrzymywania go w czystości jest oczywiście wymiana wody. Na szczęście przy prawidłowym oczyszczaniu wystarczy zrobić to raz na rok w przypadku basenów zewnętrznych i raz na 3 lata w basenach wewnętrznych. Jednak raz na tydzień należy dolać świeżej wody w ilości co najmniej 3% całkowitej objętości. Woda, która została wypuszczona z basenu, może zostać wykorzystana do wyczyszczenia filtrów, aby zapobiec jej marnowaniu.

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Przeczytaj także
Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz

Jak skutecznie oczyszczać wodę w basenie?

Poza wymianą części wody należy również ją regularnie oczyszczać. Można do tego wykorzystać wiele sposobów, które sprawią, że woda będzie klarowna i czysta.  

Zbieranie zanieczyszczeń  

Podstawą jest oczywiście zbieranie zanieczyszczeń: piasku, kurzu i liści. Można to zrobić za pomocą siatki do basenu, odkurzacza ręcznego lub automatycznego bądź filtra. Cena zależy od wybranego rozwiązania, a najkorzystniejsze są oczywiście filtry z pompą do basenu, które automatycznie oczyszczają wodę. Moc i rodzaj filtra dobiera się do wielkości i pojemności zbiornika. Do małych basenów poleca się pompy z wkładem kartuszowym, a do większych pompy z filtrem piaskowym. Należy przy tym pamiętać, że podczas działania filtra, który powinien być włączony kilka godzin na dobę, nie należy korzystać z basenu.  

Zestaw 3 produktów do oczyszczania wody w basenie
Zestaw 3 produktów do oczyszczania wody w basenie
Produkt "Zestaw Basenowy - Duży" jest zestawem 3 środków – Calcid pH Minus, Extra Chlor i Aqua Biocyd G-1. Są one potrzebne do utrzymywania czystej wody w basenie oraz higieny samej niecki basenowej. To prawdziwy niezbędnik właścicieli basenów na rozpoczęcie sezonu!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Klarowanie wody w basenie  

Do wyklarowania wody używa się różnych preparatów, które można kupić np. w sklepie ogrodniczym.

Do najpopularniejszych należą:

  • witamina C do basenu – roztwór z witaminy C pomaga wyklarować wodę, ale należy pamiętać, że pH wody zostanie obniżone, co może spowodować konieczność zastosowania preparatów podnoszących pH;
  • chlor do basenu – chlor to najpopularniejszy sposób na klarowanie wody i pozbycie się grzybów oraz bakterii. Najlepiej stosować go wieczorem po ostatniej kąpieli co 3 do 6 dni w zależności od potrzeb;
  • aktywny tlen do basenu – preparat ma postać granulatu, który zapewnia działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą stosować w basenie chloru. Niezależnie od wybranego preparatu do klarowania wody w basenie, należy pamiętać o jego prawidłowym dawkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta. Warto również okresowo sprawdzać pH wody.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elizaveta Galitskaya / Dreamstime

Autor
Woda w basenie | Dlaczego mętnieje? Jak ją oczyścić? Jak często wymieniać?
Woda w basenie | Dlaczego mętnieje? Jak ją oczyścić? Jak często wymieniać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)