Dlaczego woda w basenie mętnieje?
Woda w basenie mętnieje przez dużą ilość nagromadzonych szczątków organicznych po kąpielach. Przy sprzyjających warunkach następuje bardzo szybki rozwój grzyby, pleśni i bakterii, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość środka dezynfekującego, który jest niezbędny, aby woda pozostała czysta, świeża i klarowna. Oczywiście zbyt duża ilość środków do basenów również jest niekorzystna i może spowodować podrażnienie skóry i oczu, szczególnie u małych dzieci, które są wrażliwsze na działanie takich substancji.
Jak często trzeba wymieniać wodę?
Podstawą pielęgnacji basenu i utrzymywania go w czystości jest oczywiście wymiana wody. Na szczęście przy prawidłowym oczyszczaniu wystarczy zrobić to raz na rok w przypadku basenów zewnętrznych i raz na 3 lata w basenach wewnętrznych. Jednak raz na tydzień należy dolać świeżej wody w ilości co najmniej 3% całkowitej objętości. Woda, która została wypuszczona z basenu, może zostać wykorzystana do wyczyszczenia filtrów, aby zapobiec jej marnowaniu.
Jak skutecznie oczyszczać wodę w basenie?
Poza wymianą części wody należy również ją regularnie oczyszczać. Można do tego wykorzystać wiele sposobów, które sprawią, że woda będzie klarowna i czysta.
Zbieranie zanieczyszczeń
Podstawą jest oczywiście zbieranie zanieczyszczeń: piasku, kurzu i liści. Można to zrobić za pomocą siatki do basenu, odkurzacza ręcznego lub automatycznego bądź filtra. Cena zależy od wybranego rozwiązania, a najkorzystniejsze są oczywiście filtry z pompą do basenu, które automatycznie oczyszczają wodę. Moc i rodzaj filtra dobiera się do wielkości i pojemności zbiornika. Do małych basenów poleca się pompy z wkładem kartuszowym, a do większych pompy z filtrem piaskowym. Należy przy tym pamiętać, że podczas działania filtra, który powinien być włączony kilka godzin na dobę, nie należy korzystać z basenu.
Klarowanie wody w basenie
Do wyklarowania wody używa się różnych preparatów, które można kupić np. w sklepie ogrodniczym.
Do najpopularniejszych należą:
- witamina C do basenu – roztwór z witaminy C pomaga wyklarować wodę, ale należy pamiętać, że pH wody zostanie obniżone, co może spowodować konieczność zastosowania preparatów podnoszących pH;
- chlor do basenu – chlor to najpopularniejszy sposób na klarowanie wody i pozbycie się grzybów oraz bakterii. Najlepiej stosować go wieczorem po ostatniej kąpieli co 3 do 6 dni w zależności od potrzeb;
- aktywny tlen do basenu – preparat ma postać granulatu, który zapewnia działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą stosować w basenie chloru. Niezależnie od wybranego preparatu do klarowania wody w basenie, należy pamiętać o jego prawidłowym dawkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta. Warto również okresowo sprawdzać pH wody.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elizaveta Galitskaya / Dreamstime