Dąb czerwony Quercus rubra

Dab czerwony Quercus rubra, fot. Matthieu Sontag (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Dąb czerwony (Quercus rubra) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
71
Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
Gleba: gliniasta, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, żyzna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: owoce pozorne
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 25-35 m
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, zaokrąglona, stożkowata, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska

Dąb czerwony (Quercus rubra) to drzewo liściaste należące do rodziny bukowatych (Fagaceae). Pochodzi z wschodnich obszarów Ameryki Północnej. Do Polski sprowadzili go leśnicy w XIX wieku.

Dąb ten osiąga ok. 25-35 m wysokości i rośnie szybciej od dębów rodzimych (szypułkowego i bezszypułkowego). Korona u młodszych okazów jest stożkowata, a u starszych rozłożysta (kopulasta), a drzewo uzyskuje pokrój okrągławy. Kora jest srebrzystoszara do jasnoszarej i przez wiele lat pozostaje gładka – dopiero u starych drzew okresie ulega pękaniu. Młode pędy są nagie, błyszczące i o barwie czerwonobrunatnej. Liście dębu czerwonego mają ok. 10-25 cm długości i 2-3 cm-owe ogonki liściowe. W zarysie są owalne i mają charakterystyczne, mocno powcinane klapy (słabiej od dębu błotnego). Każda klapa posiada zaostrzone ząbki (z reguły 3). Jesienią efektownie przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono u drzew młodych oraz na żółto i brunatno u starszych.

Dąb czerwony kwitnie w maju. To roślina jednopienna – kwiaty męskie (kotki) i żeńskie (pojedyncze) występują na jednym okazie. Owocem jest szerokojajowaty żołądź o płaskiej miseczce, który dojrzewa jesienią kolejnego roku.

Wymagania i uprawa

Dąb czerwony jest łatwy w uprawie i ma dużo mniejsze wymagania od dębów pochodzących z Europy. Lubi stanowiska słoneczne ale dobrze znosi również zacienienie. Roślina toleruje gleby o różnej jakości – może rosnąć nawet na podłożu piaszczystym. Jest mrozoodporny (do -40 ºC).

Ponadto dąb czerwony jest odporny na inne niekorzystne czynniki takie jak zanieczyszczenia powietrza i suszę.

Warto wiedzieć, ze liście dębu czerwonego długo się rozkładają co sprawia, że rośliny rosnące pod nim mają utrudniony wzrost – w ogrodach i parkach należy je grabić.

Zastosowanie

Dąb czerwony jest chętnie sadzony w parkach i zieleni miejskiej (często tworzy się z niego aleje). Można uprawiać go również w ogrodach, tych o większej powierzchni. Szczególnie dobrze wygląda w nasadzeniach naturalistycznych. Trzeba jednakże pamiętać, że drzewo szybko rośnie i w dodatku jest ekspansywne – samoczynnie rozsiewa się.

Drewno dębu jest wykorzystywane w przemyśle – do wykończania wnętrz (podłogi, boazerie) oraz budowy mebli.

Wybrane odmiany

  • 'Rocket' – pokrój kolumnowy, gęsty
  • 'Aurea' – duże, żółte liście
  • 'Haaren' – odmiana karłowa o kulistej koronie


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Matthieu Sontag/CC BY-SA 3.0/Link, Hans Braxmeier, Amanda Struz, WikimediaImages/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Adam
18-03-2023 09:37
Drzewo niemal idealne. Szybko rośnie, nie wymaga super dobrych gleb, odporny na suszę. Oczywiście na początku należy je podlewać, ale jak już podrośnie, to daje nam spokój :) Jest to gatunek z USA, idealny do sadzenia w miastach, przy ulicach, na osiedlach. Nie wprowadzałbym go do ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści