Jałowiec wirginijski Juniperus virginiana

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: cała roślina
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Wysokość: 5 metrów
Trwałość liści: zimozielone
Korona: stożkowata, wyprostowana
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, miejsca eksponowane, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, parki, skalniaki

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Jest to drzewo, dorastające do 40 m wysokości. W Polsce natomiast jest uprawiany w parkach i ogrodach jako wolnorosnący krzew osiągający od 1-5 m wysokości.

Jego pokrój może być różny – wzniesiony, krzaczasty, kolumnowy lub płożący. Zależy to od konkretnej odmiany. Ozdobą są liście – szpilkowe, znajdujące się na końcach pędów oraz łuskowe – tępo zakończone. Jałowiec kwitnie wczesną wiosną. Kwiaty są niepozorne – mają barwę zieloną (żeńskie) oraz żółtą (męskie). Owocem jest szyszkojagoda o niebieskawej barwie.

Uprawa jałowca wirginijskiego

Krzew ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Optymalne jest stanowisko słoneczne, ale znosi również zacienienie. Dobrze rośnie w podłożu lekkim, piaszczystym i suchym o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Przed nadejściem zimy zaleca się obwiązać go sznurem. Zapobiegnie to zaleganiu śniegu na krzewie i co się z tym wiąże – uszkodzeniom pędów. Jałowiec z reguły nie wymaga podlewania i nawożenia. W zbyt wilgotnym środowisku zachodzi ryzyko występowania chorób grzybowych. Roślina dobrze reaguje na cięcie – można ją formować i strzyc. Nie poleca się przesadzać większych krzewów.

Jałowiec wirginijski - zastosowanie

Jałowiec wirginijski ze względu na łatwość w uprawie i zróżnicowanie odmianowe jest polecany do ogrodów różnych typów. Dobrze komponuje się z innymi roślinami w ogrodach japońskich. Formy płożące warto wykorzystać do obsadzania skarp a wzniesione do formowania żywopłotów. W przemyśle pozyskuje się z niego drewno, określane jako czerwony cedr (w ojczyźnie rośnie jako 30-40m drzewo).

fot. Keith Kanoti, Maine Forest Service, USA CC-BY-3.0 Wikimedia Commons
fot. Crusier CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści